Poriluk je povrtna kultura, vrlo slična luku. Čest je sastojak mnogih jela poput variva, juha ili umaka. Njegov okus odlično se kombinira s raznim drugim namirnicama, a možete ga pronaći u skoro svakoj trgovini. Vrlo je jednostavan za pripremiti, a njegov okus zasigurno će vas oduševiti.
Slično kao i karamelizirani luk, ovaj umak možete kombinirati s raznim mesnim pečenjima, tjesteninom ili rižom. Možete ga koristiti i kao dressing za salate ili tortilje. U svega nekoliko minuta i par sastojka, svojem jelu pružite vrlo aromatičan okus i miris. U nastavku donosimo nekoliko recepata za ovaj vrlo ukusan umak.
Karakteristike poriluka
Poriluk je povrtna kultura koja je vrlo srodna češnjaku, luku i vlascu. Pripada porodici Amaryllidaceae i dvogodišnja je zeljasta biljka čija je ljekovitost prepoznata još u dalekoj povijesti. Danas se uzgaja diljem svijeta, a najviše u Španjolskoj, Nizozemskoj, Belgiji, Francuskoj i Velikoj Britaniji.
Poriluk može narasti i do 90 cm visine. Debljina ovisi kod svakog ploda, najčešće je 5 - 7 cm. Poriluk je prepoznatljiv po dugim zelenim, sivozelenim ili plavozelenih listovima. Lukovica je duguljastog oblika i bez mirisa. Plod je krupan i okrugao, te unutar sebe sadrži sitne crne sjemenke.
Vrlo je popularan među uzgajivačima jer je vrlo jednostavna kultura i može ju se uzgajati cijelu godinu ako su uvjeti povoljni. Moguće ga je uzgojiti i u vrtu ili čak na balkonu u malo dubljoj vazi. Poriluk je potrebno posaditi na osunčano područje i svakodnevno zalijevati. Savršena temperatura za ovu biljku je 20°C. Poriluk često napadaju biljne bolesti i nametnici pa ga je potrebno adekvatno zaštiti i njegovati kako bi krajnji plod i rast bio zadovoljavajuć.
Poriluk za preradu
Zbog svoje popularnosti i velike potražnje, danas postoji doista veliki broj sorti poriluka. Prilikom pripreme ovog umaka, možete koristiti bilo koju sortu, a u nastavku donosimo popis najpopularnijih.
Columbus
Ovo je vrlo popularna sorta među uzgajivačima jer joj je produktivnost vrlo visoka i berba započinje poprilično rano. Berba se odvija krajem listopada, početkom studenog. Okus je vrlo aromatičan i ukusan. Biljka može narasti i do 30 cm, a samo lišće je uspravno, čvrsto i zelene boje.
Lancia
Ova sorta koristi se za ljetni i jesenski uzgoj. Stabljika joj je dugačka do 35 cm, a lišće joj je tamnozeleno i uspravno. Okus je prosječan, no ukusan.
Slon
Sorta Slon najčešće se koristi za komercijalnu proizvodnju. Pripada jesenskim sortama poriluka te je plod vrlo visoke kvalitete. Berba se odvija 130 dana nakon samog procesa sadnje. Biljka može narasti do 20 cm u visinu, a lišće joj je tamnozelene boje i vrlo čvrsto.
Berba i kupovina
Berba poriluka odvija se kada on dosegne potpun stupanj zrelosti. Razdoblje berbe razlikuje se kod svake sorte. Osim vrste poriluka, na berbu utječu i sami čimbenici u kojima je biljka rasla. Okvirno govoreći, vrijeme berbe najčešće je u listopadu i studenom. Poriluk se može ubirati ručno ili mehanički. Nakon vađenja iz tla, potrebno ga je očistiti prije samog skladištenja.
Prilikom kupovine važno je obratiti pozornost na sam izgled biljke. Birajte poriluk koji zadovoljava svojim izgledom, bojom i čvrstoćom. Izbjegavajte sve one koji imaju površinska oštećenja, smeđe mrlje i one koji su premekani na dodir. Idealno bi bilo kupiti ga na tržnici ili kod domaćeg uzgajivača.
Recepti za umak od poriluka
Postoji nekoliko različitih verzija ovog umaka. Poriluk je namirnica slična luku pa se može kombinirati s raznim drugim namirnicama poput vrhnja ili nekog drugog povrća, a može se i karamelizirati. Začine i samu količinu sastojaka prilagodite svom ukusu i potrebama. Imajte na umu da se umaci koji sadrže mliječne proizvode ne mogu dugo skladištiti već se umak mora potrošiti unutar 3 dana ili ga možete zamrznuti. Prije same pripreme obavezno očistite i sterilizirajte staklenke.
Obavezno proučiti prije pripreme!
Karamelizirani poriluk
Iako možda ne izgleda lijepo, ako dodate karamelizirani poriluk bilo kojem slanom jelu dobit ćete potpuno bogate okuse i nevjerojatno ukusna jela za koja će svi tražiti recept. Priprema je vrlo jednostavna, a sladak je i zanimljiv dodatak raznim pečenjima. Osim što poriluk možete dinstati na maslinovom, ili bilo kojem drugom biljnom ulju, možete mu dodati i maslac, no imajte na umu da je zbog maslaca rok skladištenja kraći, a umjesto meda možete koristiti smeđi šećer. Količina sastojaka u receptu dovoljna je za jednu manju staklenku.
Sastojci
- 4 žlica maslinova ulja
- 2 žlica soka od limuna
- 1 žlica meda
- 4 poriluka
- papar
- sol
Priprema u pećnici
- Listove poriluka odvojite, dobro operite od zemlje i narežite na kolutiće
- Pleh od pećnice obložite papirom za pečenje i stavite poriluk
- U zdjelici pomiješajte med, sok od limuna i maslinovo ili drugo biljno ulje, prelijte preko poriluka i sve dobro promiješajte
- Posolite i popaprite po želji i ponovno promiješajte
- Stavite peći i pećnicu na 200°C dok se poriluk ne karamelizira
- Izvadite i stavite u staklenku te dobro zatvorite i po želji pasterizirajte ako želite mogućnost dužeg skladištenja
Priprema dinstanjem
- Poriluk dobro i temeljito operite i očistite i narežite na kolutiće debljine prsta
- U neprijanjajuću široku tavu stavite maslinovo ulje i poriluk i na laganoj vatri dinstajte uz stalno miješanje dok ne dobije zlatnu boju
- Dodajte sok limuna i med, posolite i popaprite i nastavite s dinstanjem sve dok se poriluk ne karamelizira.
- Ocijedite od masnoće, stavite u staklenku i dobro zatvorite.
- Po želji pasterizirajte poriluk kako biste si omogućili duže skladištenje
Umak od poriluka i rajčice
Poriluk se odlično slaže s rajčicom i vinom, a ovaj umak možete konzumirati uz tjesteninu ili rižu. Prilikom pripreme možete dodati začine po želji poput majčine dušice, bosiljka, čili papričica i sličnih drugih namirnica. Ako ga planirate skladištiti, izbacite parmezan te ga dodajte prije same upotrebe. Količinu također prilagodite svojim potrebama. Iz navedenih sastojaka dobiti ćete otprilike jednu staklenku od 350 ml.
Sastojci
- 50 dag poriluka
- 2 dl bijelog vina
- 4 žlice pirea od rajčica
- 5 dag ribanog parmezana
- sol, papar (količina po ukusu)
- maslinovo ulje (ili suncokretovo)
Priprema
- Poriluk dobro operite te ga nasjeckajte na želje komadiće.
- U dublju tavu stavite ulje te ga zagrijte na laganoj vatri.
- Dodajte nasjeckani poriluk te ga pržite uz povremeno miješanje.
- Nakon što je poriluk malo promijenio boju, dodajte pire od rajčice i vino.
- Nastavite kuhati na laganoj vatri uz povremeno miješanje. Umak kuhajte otprilike 15-ak minuta.
- Dodajte sol i papar ili neke druge začine. Sve temeljito promiješajte kako bi se sastojci sjedinili.
- Topao umak odmah poslužite ili ga izlijte u prethodno steriliziranu staklenku ili kuhinjsku vrećicu.
- Čuvajte u hladnjaku ili zamrznite.
Umak od poriluka, vina i majčine dušice
Ako ste ljubitelj aromatičnih umaka, ovo je recept za vas. Poriluk se odlično slaže s vino mi začinima poput majčine dušice ili bosiljka te će ovaj umak zasigurno svakom vašem jelu pružiti dodatnu, fantastičnu aromu. Začine i količinu sastojaka prilagodite svojim potrebama. Iz navedenih sastojaka dobiti ćete umak količinski dovoljan za jednu četveročlanu obitelj, odnosno otprilike 2 staklenke od 300 ml.
Sastojci
- 4 velika poriluka
- 2 češnja češnjaka, oljuštiti i sitno nasjeckati
- svežanj svježe majčine dušice
- 115 g maslaca
- 2 čaše Chardonnaya
- 285 ml povrtnog temeljca
- morska sol i svježe mljeveni crni papar (količina po ukusu)
Priprema
- Poriluk temeljito operite, odstranite krajeve i sve oštećene dijelove. Zatim ga narežite na željene komadiće.
- Češnjak također očistite te ga nasjeckajte na sitne komadiće.
- U dublju tavu ili lonac, otopite maslac te mu dodajte nasjeckan češnjak.
- Majčinu dušicu operite i odvojite željene listiće. Dodajte ih u tavu.
- Na laganoj vatri pržite češnjak i majčinu dušicu uz povremeno miješanje.
- Prije nego češnjak promijeni boju, dodajte nasjeckan poriluk.
- Sve temeljito promiješajte i nastavite pržiti na laganoj vatri.
- Dodajte povrtni temeljac i vino. Sve promiješajte i nastavite kuhati dok poriluk u potpunosti ne omekša.
- Kada primijetite da je poriluk omekšao, dodajte sol i papar i još jednom temeljito promiješajte kako bi se svi sastojci sjedinili.
- Vruć umak poslužite ili ga izlijte u prethodno sterilizirane staklenke ili u kuhinjsku vrećicu.
- Čuvajte u hladnjaku ili zamrznite.
Umak od poriluka i krem sira
Ako ste ljubitelj mliječnih proizvoda, ovaj recept zasigurno će vas oduševiti. Priprema je vrlo jednostavna, potrebno vam je svega nekoliko sastojaka i malo slobodnog vremena. Prilikom pripreme možete dodati i druge začine poput bosiljka ili majčine dušice, ili čak dodati i neko drugo povrće poput tikvica ili gljiva. Količinu sastojaka prilagodite svojim potrebama. Od navedenih sastojaka dobiti ćete otprilike staklenku od 200 ml.
Sastojci
- 50 g maslaca
- 3 poriluka
- 2 žlice običnog jogurta
- 3 žlice krem sira po izboru
- 2 žlice nasjeckanog svježeg peršina
- malo limunovog soka
- sol, papar (količina po ukusu)
Priprema
- Poriluk dobro operite, odstranite krajeve i listove koji su oštećeni. Nasjeckajte ga na želje komadiće.
- U dublju tavu ili lonac dodajte maslac te ga otopite na laganoj vatri.
- Dodajte mu nasjeckani poriluk i pržite ga dok on ne omekša, uz naravno povremeno miješanje kako on ne bi zagorio.
- Kada poriluk omekša, dodajte mu jogurt, krem sir i limunov sok. Sve temeljito promiješajte i nastavite kuhati 10-ak minuta kako bi se sastojci povezali i smjesa postala kompaktna.
- Dodajte sol, papar i nasjeckan peršin. Sve dobro promiješajte.
- Topao umak poslužite ili ga izlijte u prethodno sterilizirane staklenke ili u kuhinjske vrećice.
- Čuvajte u hladnjaku ili zamrznite.
Čuvanje i skladištenje
Prije same pripreme umaka, obavezno dobro očistite staklenke te ih sterilizirajte. Ako ste umak pripremali prema receptima koji ne sadrže mliječne proizvode, tada ga možete čuvati u hladnjaku do 2 tjedna. Ako ste koristili mliječne proizvode prilikom pripreme, umak potrošite kroz 3 dana.
Ako želite umak skladištiti na dulje vrijeme, možete ga zamrznuti, u tom slučaju umak spremite u kuhinjske vrećice. Kada ga budete htjeli upotrijebiti, umak pustite da se odmrzne na sobnoj temperaturi. Nikako ga ne stavljajte pod vruću vodu ili u mikrovalnu.
Upotreba u kuhinji
Umak od poriluka možete upotrijebiti na nekoliko načina. Možete ga kombinirati s mesnim pečenjima ili čak s ribljim jelima. Odlično se slaže i uz rižu ili bilo koju vrstu tjestenine. Možete ga koristiti i kao dressing u salatama ili tortiljama, kombinirati i s pireom, bilo da se radi o krumpiru, batatu, celeru, mrkvi ili tikvici. Poriluk je okusa sličnog luku pa se odlično kombinira s raznim drugim namirnicama.
Ljekovita svojstva
Poriluk je vrlo sličan luku i češnjaku, no ova povrtna kultura sadrži više bjelančevina te veći postotak beta-karotena i vitamina C. Ovo povrće odličan je izvor željeza, mangana i folne kiseline. Osim navedenih ljekovitih i hranjivih tvari, poriluk je prepun eteričnih ulja koji odlično djeluju na bolesti koje napadaju dišne puteve poput astme i bronhitisa. Smanjuje kašalj i blagotvorno djeluje na promuklost.
Poriluk je odličan i za probavu, ubrzava metabolizam i rad crijeva. Poboljšava cirkulaciju krvi te pomaže pri regulaciji kolesterola i šećera u krvi. Ova biljka prepuna je antioksidansa i djeluje protuupalno.
Foto: bazinga1k980 / Pixabay
Odgovori