Lješnjaci su ukusnog okusa, posebno kad su pečeni, a također ih je moguće dugo skladištiti. Priprema zimnice od domaćih lješnjaka nije teška, posebno ako imate drvo u vlastitom dvorištu, no ako ste odrasli u gradu i nemate mogućnost samostalnog uzgoja lješnjaka, u nastavku vam donosimo sve što trebate znati o skladištenju veće količine lješnjaka, gdje i kakve lješnjake trebate kupiti, na koji ih način možete skladištiti, sušiti i zamrznuti.
Lješnjaci su jedna od najproduktivnijih kultura za uzgoj. Toliko zahvalna rađanjem da ćete jednostavno morati naučiti kako ih čuvati i pripremati. Jednostavno pravilo je da što se više obrađuju, to će im rok trajanja biti kraći. Najbolje ih je peći, nasjeckati, samljeti neposredno prije upotrebe. Međutim, ako želite imati lješnjake prikladne za dodavanje raznim jelima, jednostavno ispecite sirove jezgre ili ih zamrznite u hermetički zatvorenoj posudi.
Vrste zimnice od lješnjaka
Ako nemate vremena brinuti o vodenim kupeljima, pasterizaciji i blendanju, najjednostavniji način za skladištenje lješnjaka je taj da ih jednostavno uronite u domaći cvjetni med i skladištite u smočnici, a ako volite eksperimentirati, imate vremena i volje, priprema zimnice s našeg popisa svakako će se isplatiti.
Priprema lješnjaka za zimnicu
Standardni savjet o tome kada brati lješnjak je kada ljuske poprime smeđu boju u rujnu ili listopadu. Lješnjaci se na nekim stablima razvijaju ranije od drugih, što ovisi o njihovom položaju i količini sunca, a manje o samoj sorti.
Nema velike razlike između skladištenja lješnjaka i ostalih orašastih plodova. Možete ih držati na tri mjesta: u smočnici, hladnjaku ili zamrzivaču. Kao što je slučaj s većinom orašastih plodova, najbolje mjesto za dugotrajno skladištenje je ili hladnjak ili zamrzivač. Ako trebate lješnjake čuvati više mjeseci, zamrzivač je pravi odabir, a isto vrijedi i za očišćene i za neočišćene lješnjake.
Posljednja opcija je čuvanje lješnjaka na sobnoj temperaturi: u smočnici ili kuhinji. Ovo nije idealan način, ali je dovoljan za kratkoročnu ili čak srednjoročnu pohranu, osobito ako su lješnjaci još uvijek u ljusci. Očišćene lješnjake uvijek čuvajte u zatvorenoj vrećici ili posudi s hermetičkim poklopcem. Bez obzira na to jesu li očišćeni ili ne, skladištite ih na hladnom i tamnom mjestu, dalje od izvora topline čime ćete spriječiti da se užegnu ili budu ustajali.
Kako prepoznati jesu li lješnjaci užegli
Prije nego što napravite vlastitu domaću nutelu ili dodate mljevene ili nasjeckane lješnjake u kolač, obavezno provjerite jesu li lješnjaci još uvijek dobri, što je osobito važno ako ste ih čuvali jako dugo ili u lošijim uvjetima. Provjera kvalitete gotovo je ista za sve vrste orašastih plodova, uključujući makadamiju i orahe, a trebate obratiti pažnju na znakove plijesni na jezgri, osušena zrna i užeglost. Ako naiđete na bilo koji takav plod, bacite ga.
Dva su znaka da su orašasti plodovi užegli:
- Miris sličan boji
- Grub, gorak okus
Promjene okusa obično prethode promjenama mirisa, tako da ako vaši lješnjaci mirišu normalno ne znači da su potpuno svježi. Probajte ih kako biste saznali jesu li dobri ili ne. Ne brinite, čak i ako pojedete nekoliko užeglih lješnjaka neće vam biti ništa, ali pojesti cijelu hrpu užeglih orašastih plodova nije dobra ideja.
Ako vaši lješnjaci nisu užegli, ali imaju pomalo ustajali okus, a mljevenje nije baš dobra opcija, pokušajte ih prepržiti kako biste dobili bogatiji okus.
Kako očistiti lješnjake
Lješnjake očistite (istucajte) od ljuske i pecite u pećnici na 135°C 20 - 30 minuta, tako da im papirnata ljuska popuca. Izvadite ih iz pećnice i ostavite da se prohlade tek toliko da ih možete držati u rukama. Umotajte lješnjake u čistu kuhinjsku krupu i trljajte među rukama dok su još topli. Ljuska će se trenjem sama odvojiti. Drugi način je da stavite lješnjake u staklenku (otprilike ⅓ staklenke napunite lješnjacima), zatvorite poklopcem i tresite sve dok se ljuska ne odvoji i ostane samo bijeli plod.
Prženje lješnjaka
Prženje lješnjaka pojačava njihov jedinstveni okus i razvija njihovu boju. Najbolji rezultati mogu se postići pečenjem na niskoj temperaturi duže vremena, no ako niste u mogućnosti čekati, možete ih ispeći na brži način.
Nakon što ste očistili lješnjake od ljuske, poslažite ih u jednom sloju na pleh za pečenje i stavite peći otprilike 10 - 15 minuta na 180°C. Često ih provjeravajte kako vam ne bi izgorjeli, a lješnjaci su priženi kad osjetite bogat miris i poprime zlatno smeđu boju. Ako vam je ostala pokoja ljuska, ne brinite, ljuska ima posebne hranjive sastojke i dodaju tamniju boju jelima.
Sušenje lješnjaka
Lješnjake je potrebno sušiti odmah nakon branja što je osobito važno ako ih berete ranije. Branje po suhom vremenu pomaže, ali nije uvijek moguće. Čak i ako su lješnjaci suhi na dodir, za sušenje će im biti potrebno najmanje nekoliko tjedana. Sadržaj vode lješnjaka smanjuje se kao i jezgra iznutra. Prema iskustvu stručnjaka, orašasti plodovi imaju puno bolji okus nakon sušenja nekoliko mjeseci ili više. Okus se znatno poboljšava pečenjem, a smanjenje sadržaja vode u plodovima također je jako važno ako ih namjeravate čuvati duže vremena.
Nekoliko je načina sušenja svježe ubranih lješnjaka. Možete ih sušiti dok su još u ljuskama, isključivo zbog vremena potrebnog za uklanjanje ljuske. Međutim, lakše je očistiti ih od ljuske prije nego što se previše osuše. Uklanjanje ljuske pomaže da se orašasti plodovi brže osuše.
Raširite lješnjake bez ljuske u maksimalno dva sloja, na mrežaste pladnjeve s otvorenim dnom za potrebnu cirkulaciju zraka. Stavite pladnjeve na vruće mjesto, direktno sunce ili pod toplinsku lampu. Idealna temperatura sušenja je između 30 i 35°C. Promiješajte lješnjake rukama svaki drugi dan. Ovisno o temperaturnoj stabilnosti i kvaliteti cirkulacije zraka, sušenje može trajati od 2 do 4 tjedna.
Postoje dva načina da utvrdite jesu li vaši lješnjaci suhi. Prvo ih protresite; lješnjaci koji su završili postupak sušenja zveckaju u ljusci. Drugo, pokušajte ih očistiti; osušene jezgre lješnjaka lako se razdvajaju. Osušene lješnjake stavite u plastične vrećice. Čuvajte u hladnjaku do jedne godine ili u zamrzivaču do dvije godine.
Skladištenje suhih lješnjaka
Čak i kada su lješnjaci vidljivo suhi i dobri za jesti i pržiti, vjerojatno će se s vremenom i dalje sušiti. Nakon što se očiste od ljuske, mogu se spremiti u staklenke. Međutim, stavljanje u zatvorenu staklenku može nakon nekog vremena razviti plijesan na vanjskoj strani lješnjaka. Bit će dobri još neko vrijeme, ali ne i mjesecima. Za daljnje sušenje orašastih plodova koristite vakuumske posude - tvrde plastične posude koje vam omogućuju isisavanje zraka (i vlage). Neočišćene lješnjake možete u njima skladištiti nekoliko mjeseci, a sve što je potrebno je da s vremena na vrijeme ispustite vlagu.
Blanširanje lješnjaka
Blanširanje je postupak u kuhanju kod kojeg se hrana, u našem slučaju lješnjaci, uranjaju u kipuću vodu. Zatim se uklanja nakon određenog vremena i uranja u ledenu vodu, zaustavljajući proces kuhanja. Nakon ovog postupka, hrana se može zamrznuti, sušiti, konzervirati - ili joj olakšati guljenje.
Zbog toga koristimo postupak blanširanja kako bismo lješnjake učinili lakšim za guljenje. Nakon što se lješnjaci potpuno ohlade, možete ih prepeći ili zamrznuti u zatvorenoj posudi do 3 mjeseca.
Neki recepti će zahtijevati blanširanje lješnjaka. Razlog tome je što su ljuske lješnjaka gorkog okusa. Međutim, uklanjanje ljuske lješnjaka može biti naporan i dosadan posao. Zato lješnjake blanširamo. Postupak blanširanja olakšava postupak guljenja i omogućuje nam uklanjanje svakog dijela ljuske.
U dubokom loncu zakuhajte vodu. Polako dodajte sodu bikarbonu (3 žlice sode bikarbone na 2 šalice vode). Voda će se zapjeniti, zbog čega se i koristi duboki lonac. Dodajte lješnjake i kuhajte oko 3 minute. Za to vrijeme u srednje velikoj posudi pripremite ledeno hladnu vodu. Nakon 3 minute izvadite par lješnjaka iz kipuće vode i odmah ih stavite u ledenu. Prstima pokušajte ukloniti ljusku. Ako se lako skida, izvadite ostatak lješnjaka i stavite u hladnu vodu. Ako se ljuska još uvijek teško skida, kuhajte još minutu ili dvije. Nakon što ste ih ogulili, stavite ih na čisti ručnik ili papirnati ubrus da se osuše.
Zamrzavanje lješnjaka
Zamrzavanje lješnjaka je jednostavno. Sve što trebate napraviti je očišćene ili neočišćene lješnjake staviti u vrećicu i u zamrzivač. Potrošite ih u roku godinu dana. Orašaste plodove ne morate odmrzavati ako ćete ih koristiti u svježem obliku ili kao ukras za posipavanje, možete ih koristiti i smrznute ili ih pustite da se odmrznu na sobnoj temperaturi. Za kuhanje ili pečenje koristite zamrznute lješnjake, a ako ih trebate na brzinu odmrznuti, lagano ih prepecite na tavi ili u pećnici.
Foto: Engin Akyurt / Pexels
Odgovori