Poboljšati i produbiti aromu orašastih plodova možete njihovim prženjem, a intenzivni okus lješnjaka najbolje ćete postići njihovim prženjem u pećnici, tavi ili mikrovalnoj pećnici. Lješnjaci su, naravno uz pržene bademe, jedna od najčešćih namirnica koja se obrađuje na ovaj način.
Lješnjaci su vrlo zastupljena namirnica rasprostranjena na području Europe, a koliko je omiljen govori i činjenica da se u svijetu svake godine proizvede oko 800.000 tona lješnjaka. Iako im je proizvodnja količinski velika njihova cijena ponekad je ograničavajući čimbenik za njihovu konzumaciju. Naime, kao i ostali orašasti plodovi pripadaju namirnicama koje pripadaju višem cjenovnom razredu.
Velike ljubitelje lješnjaka ne može obeshrabriti ni ta činjenica pa ih najviše vole pržene kada puste sve svoje arome i postanu još ukusnijima. Iako neki ukazuju da njihova kalorijska vrijednost ne ide u prilog činjenici da su iznimno zdrava namirnica, puno je više pozitivnih učinaka koje imaju na zdravlje stoga se preporučuje njihova svakodnevna konzumacija, ali naravno u razumnim količinama.
Karakteristike lješnjaka
Lijeska je listopadni grm, a može biti i niže stablo iz porodice brezovki koje se uzgaja na području Europe i Zapadne Azije. Grm lijeske može narasti i do 4 m, a ako je u obliku stabla dostiže visinu i do 15 m. Deblo stabla je promjera oko 20 cm, a kora mu je tanka i glatka te crvenkastosmeđe boje. Korijen je plitko ukorijenjen, ali širok i razgranat. Pupovi koji se pojavljuju na granama si naizmjenični, zeleni ili ponekad sivi te krupni i tupi, a veličine su oko 3 mm.
Ljuske unutar koji se stvaraju plodovi su na rubu trepavičasti i crvenkasto-smeđe i zelene boje. Vršni pupovi su u obliku jajeta kao i pupovi koji su po strani i slične su veličine kao i vršni. Listovi koji se nalaze na granama su naizmjenično raspoređeni i obrnuto su jajastog oblika. Dužine su 5 - 13 cm, a široki 5 - 9 cm te su prema peteljki srcolikog oblika, a na rubovima nepravilno nazubljeni i za grane pričvršćeni s kratkim peteljkama koje su dužine oko 1,5 cm. Gornji dio lista je tamnozelene boje i gladak dok je naličje svjetlozelene boje sa sitnim dlačicama.
Lijeska cvijeta prije listanja, u veljači i u ožujku, a cvjetanje traje oko tjedan dana. S obzirom na to da je riječ o dvodomnoj biljci koja ima i muške i ženske cvjetove tako su i različite karakteristike ovih cvjetova. Muški cvjetovi su u obliku resa koje nastaju tijekom jeseni ili u rano proljeće. Rese su grupirane u skupove po 2 - 4 rese, a dužine su oko 6 cm, dok pri punom cvatu mogu biti i do 20 cm dužine.
Ženski cvjetovi nisu izrazito vidljivi i veliki su oko 0,5 cm, a razvijaju se na jednogodišnjim izbojcima u tamnocrvenom cvatu te su u zbijenim pupovima. Iz ženskih cvjetova nastaju plodovi koji su nazivaju "orašastim plodom", a koji je široko jajast i grupiran po četiri ploda u jednom grozdu. U svakom plodu koji je obavijen s drvenastom ljuskom nalazi se po jedna sjemenka. Plod je veličine oko 2 cm te ima jednostruku ovojnicu koja sliči na listove koja, tijekom dozrijevanja, mijenjaju boju iz zelene u smeđu.
Lješnjak za preradu
Tijekom vremena razvilo se mnogo sorti lijeske (čak 300), ali samo se 11 uzgaja za konzumaciju. Na našem području najviše se uzgajaju dvije koje i najbolje uspijevaju, a to su Istarska odnosno Makedonska lijeska te Rimska lijeska.
Istarska ili Makedonska lijeska
Poznata je i pod nazivom "duguljasta lijeska" jer ima krupne i duguljaste plodove koji imaju omotač duži od ploda. S obzriom na to da se najčešće uzgaja na našim područjima, do ovih lješnjaka ćete vrlo lako doći. Biljka je otporna na niske temperature te ju možete i sami uzgajati ako imate vrt. Svake godine daje obilan urod te je otporna na razne štetnike jer ima tvrdu ljusku koja će vam možda stvoriti probleme prilikom čišćenja lješnjaka za prženje. Plod je dosta velik i u prosjeku je težine oko 3,4 g.
Rimska lijeska
Rimska lijeska ima plod težine oko 3,10 g što je malo manje u odnosu na Istarsku lijesku. Podnosi niske temperature i pretežno se uzgaja u kontinentalnom dijelu zemlje. Stablo ove sorte je bujno te je vrlo rodno i svake godine daje solidan urod. Berba ove sorte odvija se krajem kolovoza te su plodovi pogodni za prženje.
Berba i kupovina
Plodovi lijeske odnosno lješnjaci počinju dozrijevati u ljetnim mjesecima te se berba odvija sve do rane jeseni. Gledano kroz mjesece može se reći da s berbom možete početi od srpnja pa ju vršiti sve do listopada. Da je plod spreman za berbu znat ćete po njihovom ispadanju iz omotača u kojemu se razvijaju. Osim ispadanja, vidjet ćete da će lješnjaci promijeniti boju ipostati žutosmeđi. Prilikom berbe obratite pažnju da berete samo zrele plodove jer orašasti plodovi ne dozrijevaju stajanjem, a ako imate nezrele plodove lješnjake onda će im jezgra biti žilava i smežurana te će plod biti niže kvalitete.
Berba naravno ovisi i o sorti lijeske te vrijeme berbe prilagodite tome. Manji broj nasada bere se ručno, odnosno plodovi koji su ispali skupljaju se s tla. Važno je samo da prilikom skupljanja plodova obratite pažnju da nisu oštećene vanjske ljuske i da nemaju nekakve rupice od kukaca ili nametnika. Na većim područjima berba se obavlja pomoću strojeva koji plodove otresaju sa stabala, ali za manje količine nasada upotreba strojeva nije potrebna.
Nakon berbe, a prije samoga skladištenja, potrebno je proći i kroz proces sušenja lješnjaka jer plodovi sadrže visoki udio vode u sebi koji može dovesti do kvarenja sirovine. Zato se nakon berbe lješnjaci ostavljaju 6 - 8 dana na suncu da se suše uz povremeno miješanje kako bi se ravnomjerno osušili sa svih strana. Nakon sušenja, lješnjaci se sami počinju odvajati od omotača u kojem se nalaze te ćete ih tako lakše i očistiti.
Ako ih ne uzgajate sami lješnjake možete kupiti očišćene ili u ljusci u trgovinama ili na tržnicama od uzgajivača te se najčešće prodaju u rinfuzi ili pakirani u vrećice. Prilikom kupnje obratite pažnju da lješnjaci, kako očišćeni tako i oni u ljusci, na sebi nemaju neka vidljiva veća oštećenja poput pukotina ili rupica koje mogu biti znak da su pokvareni i da su u njima razni nametnici ili crvi.
Obratite pažnju i na miris koji bi trebao biti kao i kod ostalih orašastih plodova, a ne pljesniv ili užegao. Boja bi im trebala biti zlatno smeđa te ujednačena sa svih strana. Ako su lješnjaci pakirani u vrećice unutar pakiranja se ne bi smijele nazirati kapljice vode što bi ukazivalo da nisu sušeni i da su pokvareni.
Recepti za pržene lješnjake
Kao i sve ostale orašaste plodove, lješnjake je moguće pržiti u pećnici, tavi ili u mikrovalnoj pećnici. Ali prije prženja potrebno je odstraniti tvrdu ljusku koja ih okružuje. Ako kupujete lješnjake onda možete odmah kupiti očišćene i tako ubrzati proces prženja.
Za uklanjanje ljuske postoje dvije metode od kojih je jedan upotreba kliješta za lješnjake kojima se drobi ljuska i oslobađa unutarnji jestivi dio lješnjaka. Ako pak nemate kliješta, ljusku možete ukloniti tako da ih stavite na pleh i u pećnicu na 200°C sve dok ljuska ne poprimi tamnosmeđu boju. Nakon što ljuska potamni izvadite lješnjake i stavite u čistu kuhinjsku krpu i dobro ih pritisnite kako bi se ljuska izmrvila. Ostatke ljuske uklonite prstima, ali budite jako oprezni jer unutarnji dio lješnjaka može biti vruć. Nakon što ste uklonili ljusku onda možete početi s procesom prženja lješnjaka na jedan od ispod navedena tri načina.
Obavezno proučiti prije pripreme!
Prženi lješnjaci iz pećnice
Ako pripremate pržene lješnjake u pećnici onda će vam trebati 15 - 30 minuta, ovisno o jačini pećnice, ali i veličini lješnjaka. Ovim načinom možete pržiti veću količinu lješnjaka jer pećnice imaju veću zapreminu od tave ili mikrovalne pećnice. Navedena količina lješnjaka dovoljna je za oko 500 g lješnjaka.
Sastojci
- 500 g očišćenih lješnjaka
Priprema
- Pećnicu zagrijte na 250°C dok u međuvremenu pripremate lješnjake.
- Očišćene lješnjake postavite na pleh za pečenje.
- Pleh stavite u zagrijanu pećnicu i pržite ih 10 - 15 minuta. Lješnjaci su gotovi kada osjetite miris prženja i kada potamne.
- Tijekom prženja možete ih malo promiješati ili protresti pleh kako bi se lješnjaci ravnomjerno ispržili.
- Nakon što su lješnjaci preprženi izvadite pleh iz pećnice te lješnjake ostavite da se ohlade.
- Pržene lješnjake koji su se ohladili možete konzumirati.
Prženi lješnjaci na tavi
Brži način pripreme prženih lješnjaka je pomoću tave i ovim procesom skratit ćete si vrijeme pripreme za 10 minuta, ali ćete zato tijekom cijelog vremena pripreme morati miješati kako ne bi izgorjeli. Navedena količina sastojaka dovoljna je za oko 250 g prženih lješnjaka.
Sastojci
- 250 g očišćenih lješnjaka
Priprema
- Lješnjake stavite u tavu i na štednjak na laganu vatru.
- Lješnjake tijekom cijelog procesa prženja miješajte.
- Pržite ih oko 5 minuta i kada osjetite karakterističan miris i primijetite da su poprimili tamniju odnosno zlatno smeđu boju skinite tavu sa štednjaka.
- Lješnjake ostavite da se ohlade te ih nakon toga možete konzumirati.
Prženi lješnjaci u mikrovalnoj
Ako trebate manje količine prženih lješnjaka onda se poslužite mikrovalnom pećnicom. Miris prženih lješnjaka u ovom slučaju neće biti toliko izražen, ali će vam lješnjaci poslužiti svrsi. Navedena količina sastojaka dovoljna je za oko 100 g prženih lješnjaka.
Sastojci
- 100 g očišćenih lješnjaka
Priprema
- U posudu koja vam stane u mikrovalnu pećnicu stavite na dno lješnjake u jednom sloju.
- Mikrovalnu postavite na najveću moguću temperaturu i lješnjake stavite da se peku oko 1 minute.
- Postupak prženja ponovite onoliko puta sve dok ne lješnjaci ne postanu tamniji.
- Postupak je potrebno ponoviti minimalno oko 5 - 6 puta.
- Nakon što lješnjaci potamne izvadite ih mikrovalne i ostavite da se ohlade. Možete ih odmah konzumirati.
Čuvanje i skladištenje
Svježi lješnjaci koji nisu termički obrađeni nego su samo oguljeni mogu se skladištiti i do 6 mjeseci ako ih držite na hladnom i suhom mjestu. Ali kada je riječ o prženim lješnjacima oni prilikom prženja ispuštaju određenu količinu ulja i moraju se pojesti u što kraćem roku kako se ne bi pokvarili.
Važno je da ih skladištite na adekvatan način, odnosno da ne dođu u doticaj s vlagom te ih zato čuvajte u staklenkama ili plastičnim posudama koje se mogu hermetički zatvoriti. Skladištite ih na hladnom mjestu, a idealno bi bilo kada bi ih pripremali neposredno prije konzumacije odnosno ostavljajući im dovoljno vremena nakon pripreme da se ohlade.
Savjeti
Prilikom prženja lješnjaka u tavi koristite tavu koja ima deblje dno i dulje zadržavaju toplinu.
Pripremom prženih lješnjaka bilo kojom od predloženih metoda nemojte dodavati nikakva ulja i masti tijekom prženja. Orašasti plodovi sami ispuštaju određene količine ulje tijekom zagrijavanja.
Upotreba u kuhinji
Kao i sirovi tako se i prženi lješnjaci najviše koriste ili kao grickalica ili dodatak raznim kolačima. Mogu se rezati i usitnjavati te dodavati u biskvite ili pak poslužiti prilikom dekoriranja. Daleko je najpoznatija njihova primjena u pripremi raznih pita gdje su neizostavan sastojak nadjeva ili pak korištenje prilikom pripreme štrudli. Osim za standardne slastice mogu se koristiti i prilikom pripreme sladoleda od lješnjaka.
Oni koji vole više eksperimentirati stavljaju ih u juhe, tjestenine i umake kojima ovakva namirnica daje orašast i slatkast okus. U kombinaciji sa slanim jelima prženi lješnjaci ponekad služe i kao dekoracija nakon što ih se usitni.
Mogu se konzumirati i za doručak kao dodatak kašama, a vegani i vegetarijanci ih često koriste u svojoj prehrani.
Ljekovita svojstva
Kao svi ostali orašasti plodovi i prženi lješnjaci pripadaju kategoriji namirnica koje sadrže veliki broj kalorija, ali postoji veliki popis prednosti koje ih karakteriziraju koje se tiču utjecaja na ljudsko zdravlje.
Poznato je da 100 g prženih lješnjaka sadrži oko 650 kalorija, a najveći udio lješnjaka odlazi na masti i to čak na 61 g. Ipak, masti koje lješnjak sadrži su zdrave mononezasićene i polinezasićene masne kiseline koje ne rade štetu ljudskom organizmu.
Prženi lješnjak, kao i svježi, dobar je izvor vlakana jer zadovoljava 39% preporučene dnevne količine koju bi trebali unijeti u organizam. Osim vlakana, tu su i proteini te minerali poput mangana, bakra, magnezija, fosfora i željeza. Izvrstan su izvor folne kiseline, a sve navedeno pozitivno je za ljudsko zdravlje.
Foto: Lebensmittelfotos /Pixabay
Zimnica od lješnjaka
Odgovori