Salata od krastavaca je savršena zimnica blagog kiselkastog i pomalo slatkastog okusa. Zbog krastavaca koji su izrezani na manje komade prije kiseljenja, jednostavna je za konzumaciju za razliku od klasičnih kiselih krastavaca, no priprema zbog rezanja traje duže. Ova salata je savršena za pripremu ako imate viška krastavaca s kojima ne znate što napraviti.
Krastavci mogu biti i veći za razliku od pripreme kiselih krastavaca kada je poželjno da su što manji (kornišoni) jer se kisele cijeli. Najveći dio vremena zahtjeva priprema i rezanje sastojaka te čekanje da se sastojci sjedine prije nego ih posložite u staklenke. Zato ne gubite vrijeme i izaberite jedan od recepata za pripremu ove zimnice i isprobajte ga već ovo ljeto.
Karakteristike krastavaca
Krastavac je jednogodišnja biljka iz porodice tikvovki odnosno tikvenjača, a raste kao puzavica i stabljika joj je u obliku vriježe. Potječe iz Azije, a danas se najviše uzgaja u Kini, Rusiji, Turskoj i Americi. Krastavac zapravo pripada voću, ali se priprema kao povrće zbog svoga neutralnog okusa.
Cijela vriježa je prekrivena s kratkim malim bijelim dlačicama kao i veliki zeleni listovi. Vriježa dostiže dužinu do 4 m dok su listovi pričvršćeni s kratkim peteljkama. Listovi su naizmjenično postavljeni i grubi na dodir te šuštavi i razdijeljeni na pet režnjeva.
Cvijet krastavca je jednospolan pa postoje ženski i muški cvjetovi. Muški cvjetovi su skupljeni u grozdove i rastu na dugim stapkama dok su ženski pojedinačni i rastu u pazušcima listova na kratkim stapkama i žute su boje.
Ženski cvijet ima 5 latica i zelene lapove, a iz njega se razvija duguljast, mesnat, zeleni plod s malim sitnim bodljama koje se tijekom pranja skidaju. U središtu ploda nalaze se sjemenke pomoću kojeg se razmnožava. Vanjska kora ploda je tvrda, ali glatka na dodir dok je unutrašnjost tvrda i mekana te ispunjena vodom. Prilikom rasta krastavci vole osunčana područja i vlagu te ih je potrebno svakodnevno zalijevati kako ne bi bili gorki.
Krastavci za preradu
Postoji nekoliko podjela sorti krastavaca, od onih koji se uzgajaju na otvorenom i u staklenicima, zatim salatne krastavce i krastavce za kiseljenje te izvorne i hibridne sorte. Svaka od podjela ima svoje predstavnike, a nama će biti najzanimljivija na salatne krastavce i one koji se uzgajaju za kiseljenje.
Za pripremu salate od krastavaca najbolje je koristiti krastavce sorte Kornišona koji su upravo namijenjeni za kiseljenje. Ovu sortu karakteriziraju mali plodovi s mesnatom unutrašnjosti koja u sredini može biti i šupljikava te ne sadrže veliku količinu vode kao što je to slučaj kod salatnih krastavaca koji su pretežno namijenjeni za pripremu svježih salata. Ponekad mogu imati i suhu unutrašnjost te gorak okus ako tijekom rasta i dozrijevanja nisu imali dovoljnu količinu vode.
Za pripremu ove salate od krastavaca mogu se koristiti i "prerasli" kornišoni jer ćete ih svakako morati rezati na kolutiće pa vam veličina krastavca nije važna. Od sorte Kornišona najpoznatije vrste koje se uzgajaju na našem području su Pariški kornišon, Levina F1 kornišon i Nais F1.
Pariški kornišon
Najpopularnija sorta kornišona je Pariški koji se uzgaja na većini oranica na našem području. Plod je malen, zelene boje i ponekad ne baš ravnog već zaobljenog oblika. Inače se bere dok je još malen, ali za potrebe ove salate moći ćete koristiti i veće primjerke. Imaju male bodlje, a unutrašnjost ploda je čvrsta, sočna i finog okusa bijele boje.
Levina F1 kornišon
Sorta koja je slična Pariškom kornišonu je Levina F1 i hibridna je sorta. Plod je izduženog oblika i tamnozelene do svjetlozelene boje. Sorta daje jako dobar urod i može se uzgajati na otvorenom i u plasteniku. Plod je namijenjen za kiseljenje te se ne raspada tijekom dužeg stajanja u kiseloj otopini.
Nais F1
Još jedna hibridna sorta je Nais F1 koja pripada vrsti krastavaca Kornišona. Često se uzgaja zbog vrlo dobre rodnosti. Plod je cilindričnog oblika i tamnozelene boje dok mu je unutrašnjost sočna i hrskava. Jedna je od rijetkih sorti koje se koristi za kiseljenje, ali i konzumaciju u svježem obliku.
Berba i kupovina
Ovisno o sorti, berba krastavaca se obavlja u različito vrijeme, a posebno se sorta Kornišona mora brati svaki dan kako krastavci ne bi prerasli. Vrijeme berbe krastavaca odredit ćete prema veličini i boji ploda te čvrstoći. Uvijek berite mlade plodove jer oni u sebi nemaju razvijene sjemenke.
Ako biljka daje dobar urod i ako su povoljni okolišni uvjeti za rast berba jedna biljke, odnosno vriježe krastavca, može potrajati i do nekoliko tjedana. Berba Kornišona najčešće započinje 50 - 70 dana nakon sadnje, a krastavci se beru svaka 2 - 3 dana. No, ako je biljka rodna, berbu možete obavljati i svaki dan. Krastavce berite tako da ih polagano otrgnete s vriježe s peteljkom pritom pazeći da ne oštetite vriježu kako bi mogla dalje rasti i rađati plodove.
Kornišone jedino možete kupiti na tržnici ili direktno od uzgajivača ove sorte. Obratite pažnju da nisu premekani te da na sebi imaju blagu magličasto bijelu boju što znači da su svježi i da nisu oprani nakon berbe. Na sebi moraju imati peteljku što će im produžiti svježinu i neće se brzo smežurati i osušiti.
Salata od krastavaca recepti
Salatu od krastavaca možete pripremati uz pomoć konzervansa ili bez njega. Prilikom pripreme ove salate često se kao začin dodaje kopar, ali ako ga ne volite ne morate ga stavljati. Umjesto kopra može koristiti neki drugi začin, na primjer peršin, suha zrna papra ili češnjak.
Obavezno proučiti prije pripreme!
Domaća salata od krastavaca
Većina iskusnih gurmana tvrdi da je zimnicu najbolje pripremati s konzervansom, ali blagu namirnicu kao što su krastavci moguće je vrlo uspješno pripremiti i bez konzervansa. Salata pripremljena na ovaj način imat će blaži okus i neće biti pretjerano kisela, ali je prikladna i za konzumaciju ako imate osjetljiv želudac. Navedena količina sastojaka dovoljna je za oko 8 - 10 staklenki zapremnine 720 ml.
Sastojci
- 5 kg svježih krastavaca
- 1 kg crvenog luka
- 1 vezica svježeg kopra
- 3 velike žlice soli
- 6 velikih žlica šećera
- 250 ml suncokretovog ulja
- 200 ml 9% alkoholnog octa
Priprema
- Krastavce operite pod mlazom hladne vode, očistite četkicom i stavite u posudu.
- Odrežite vrh krastavca i donji dio gdje se nalazi peteljka. Središnji dio krastavca narežite na kolutiće na približno iste veličine (ne deblji od 1 cm). Izrezane krastavce stavite u posudu.
- Luk očistite i narežite na male kocke ili na trakice i stavite ga u posudu s narezanim krastavcima.
- Kopar operite i narežite na sitno te dodajte luku i krastavcima. Sve dobro promiješajte kako bi se sastojci sjedinili.
- U smjesu dodajte sol i šećer te sve dobro izmiješajte.
- Nakon što su se sastojci sjedinili, dodajte suncokretovo ulje i sve još jednom dobro izmiješajte.
- Posudu poklopite s poklopcem ili prekrijte s pamučnom krpom i ostavite da stoji na sobnoj temperaturi 4 - 5 sati kako bi krastavci pustili tekućinu.
- Nakon što su krastavci odstajali, stavite ih na štednjak na laganu vatru da prokuhaju.
- Nakon što smjesa prokuha dodajte alkoholni ocat i sve još kuhajte 3 - 4 minute. Kada krastavci počnu svijetliti, maknite posudu s vatre i još nekoliko puta promiješajte.
- Staklenke sterilizirajte tako da ih operete i posušite te stavite u zagrijanu pećnicu na 150°C na 10 minuta.
- Nakon sterilizacije, u staklenke dodajte pripremljenu smjesu krastavaca i luka koju ste prethodno kuhali. Staklenke nemojte puniti do vrha nego ostavite bar 1 cm od vrha kako ne bi došlo do curenja tekućine tijekom stajanja.
- Staklenke zatvorite s poklopcima i okrenite ih naopačke na poklopcw. Ostavite ih da se ohlade bez da ih prekrivate s krpom jer to može dovesti do omekšavanja i raspadanja krastavaca.
- Nakon što se staklenke ohlade spremite ih u smočnicu.
Salata od krastavaca s konzervansom
Ako želite da vam salata od krastavaca duže traje, pripremajte ju s konzervansom. Salata će imati kiselkast okus bez prevelike slatkoće, a u smočnici ćete ju moći čuvati i to godinu dana dok će se odlično slagati s varivima i jelima s roštilja. Navedena količina sastojaka dovoljna je za otprilike 8 - 10 staklenki zapremnine 720 ml.
Sastojci
- 3 kg krastavaca
- 1 vezica svježeg kopra
- 3 velike žlice soli
- 3 velikih žlica šećera
- 200 ml alkoholnog octa
- 600 ml vode
- 1 vrećica konzervansa
Priprema
- Krastavce operite pod mlazom hladne vode te ih stavite u posudu. Prilikom pranja dobro istrljajte koru četkicom kako bi uklonili bodlje.
- Odrežite vrh krastavca i donji dio gdje se nalazi peteljka. Središnji dio krastavca narežite na kolutiće na približno iste veličine (ne deblji od 1 cm). Izrezane krastavce stavite u posudu.
- Kopar operite i narežite na sitno, dodajte u krastavce i smjesu dobro izmiješajte.
- U posudu stavite ocat, vodu, sol, šećer i konzervans te sve dobro izmiješajte i stavite na štednjak na laganu vatru. Nakon što je smjesa prokuhala maknite ju sa štednjaka i ostavite da se ohladi.
- Pripremljenu tekućinu prelijte preko narezanih krastavca i ostavite da sve odstoji 6 - 10 sati. U međuvremenu će krastavci pustiti i svoju vodu i imat ćete dovoljno tekućine za salatu.
- U oprane i sterilizirane staklenke stavite pripremljenu smjesu krastavaca. Staklenke napunite do vrha, ostavljajući jedan prst prostora pri vrhu staklenke.
- Zatvorite s poklopcima i ostavite da odstoje na tamnom i hladnom mjestu i nemojte ih prekrivati s krpom. Ostavite staklenke da odstoje 24 sata kako bi provjerili dali su se počeli kiseliti i da li je konzervans počeo djelovati.
- Nakon 24 sata, staklenke spremite u smočnicu ili podrum.
Čuvanje i skladištenje
Nakon pripreme, salatu od krastavaca spremite u staklenke s metalnim poklopcima. Vrlo je važno da se staklenke mogu dobro hermetički zatvoriti kao zrak ne bi doveo do kvarenja salate. Staklenke čuvajte na suhom i tamnom mjestu kao što je smočnica ili podrum.
Nakon što prvi put otvorite staklenku, držite ju u hladnjaku kako se ne bi pokvarila. Salata koja se priprema s konzervansom imat će dulji rok trajanja, i do godinu dana dok salata koja se priprema samo uz pomoć alkoholnog octa ima rok trajanja do 6 mjeseci.
Savjeti
Najbolje je koristiti krastavce koji su već malo "prerasli" i koje niste ubrali na vrijeme za pripremu kiselih krastavaca. Krastavce režite na jednake dijelove kako bi se jednolično ukiselili.
Nemojte ih rezati na jako tanke kolutove jer to može odvesti do njihovog raspadanja. Krastavce možete rezati i na ploške i tako ih kiseliti, ali tada možete imati problema prilikom stavljanja salate u staklenke. Kopar možete zamijeniti s peršinom.
Upotreba u kuhinji
Salata od krastavaca se koristi u kombinaciji s raznim jelima. Savršeno se slaže s prženim i pohanim mesom, a posebno s roštiljem i pečenkama.
Služi kao zamjena za svježu salatu u zimskim mjesecima kada se najčešće konzumira. Svrstava se u vrste kisele zimnice stoga se kombiniraju s raznim drugim okusima, od ljutih do neutralnih.
Najviše se konzumiraju uz variva kao što su grah ili uz razne paprikaše i gulaše jer svojom kiselosti daje poseban okus i jačinu jelu. Dobro se kombinira s jelima od divljači kojima ublažava jačinu i daje dozu kiselosti.
Foto: congerdesign / Pixabay
Zimnica od krastavaca
Odgovori