Priprema domaće slatke zimnice od smokava polako odlazi u zaborav, no ako imate drvo smokve u vlastitom dvorištu i malo vremena bacite se u izradu ukusnih džemova, marmelada i pekmeza. Debeljuškaste okruglice imaju ljuske u rasponu od žute i blijedo zelene do nježno ljubičaste. Njihovo slatko, ružičasto meso je slatko zbog čega ih često kombiniramo s kremastim sirevima, mesom s roštilja i desertima.
Za razliku od tolikog drugog voća danas možemo kupiti u trgovinama ili na tržnici, smokve su zaista brzo prolazne. Ne sazrijevaju na drveću, ne podnose duga putovanja i ne ostaju dugo svježe nakon branja. Zahtijevaju da ih ubrzo pojede ili konzervira.
Vrste zimnice od smokava
U nastavku možete pronaći sve načine kako možete na jednostavan način konzervirati smokve, zamrznuti ih ili osušiti kako biste mogli u njenim okusima uživati i nakon dužeg vremena.
Priprema smokve za zimnicu
Smokve su vrlo kvarljive, pa svakako odaberite voće koje je mekano, ali nije kašasto, spremite ga u hladnjak i čuvajte te ga pojedite ili preradite u roku od nekoliko dana.
Izbjegavajte oštećene smokve i provjerite jesu li stabljike čvrste - labava stabljika je znak za kašastu smokvu. Izbjegavajte ih držati na tanjuru ili zdjeli na sobnoj temperaturi i obavezno ih prekrijte prozirnom folijom kako se ne bi osušile. Isto vrijedi i za spremanje u hladnjak, jer ne želite da vam smokve poprime miris druge hrane u hladnjaku.
Prije upotrebe, operite ih pod hladnom vodom i osušite. Obavezno uklonite stabljiku.
Sušenje smokava
Smokve se mogu jesti svježe ili suhe, ali sušenje smokava može biti način očuvanja njezine slatkoće mjesecima, pa čak i godinama. Tri su načina na koji možete sušiti smokve kod kuće: na zraku tj. suncu, u pećnici ili u dehidratoru. Sva tri načina su učinkovita i omogućuju duže skladištenje.
Sušenje smokava u dehidratoru
Detaljno operite smokve pod mlazom vode, osušite krpom ili ubrusom i prerežite na četvrtine. Uključite dehidrator i postavite na temperaturu od 55°C. Poslažite smokve na pladanj prerezanom stranom prema gore, bez da se dodiruju i stavite ih u dehidrator da se suše 8 sati. S vremena na vrijeme provjerite i premjestite pladnjeve ili okrenite smokve radi ravnomjernog sušenja. U hladnim područjima ili sa smokvama većih dimenzija možda će biti potrebno duže vrijeme dehidracije.
Nakon 8 sati provjerite jesu li smokve gipke. Ako jesu, to znači da su osušene. Ostavite ih neko vrijeme odstoje na pladnju na sobnoj temperaturi da se ohlade, a zatim spremajte u posude ili staklenke s hermetičkim poklopcem.
Sušenje smokava u pećnici
Smokve detaljno operite vodom iz slavine, osušite krpom i prerežite na pola. Zagrijte pećnicu na 60°C. Niska temperatura pećnice osigurat će ravnomjerno sušenje voća. Poslažite smokve na rešetku pećnice prerezanim prema gore u jednom sloju, bez da se dodiruju i stavite u pećnicu na sušenje. Bit će potrebno otprilike 36 sati kako bi se smokve potpuno osušile. U tom vremenskom rasponu morate s vremena na vrijeme voće okrenuti na drugu stranu radi ravnomjernog sušenja.
Pustite da se smokve prvo ohlade, a zatim ih spremite u hermetički zatvorenu posudu. Čuvajte ih u hladnjaku ili zamrzivaču. Ako ih spremite u zamrzivač, suhe smokve mogu ostati tako do nekoliko godina i još uvijek će sačuvati svoju slatkoću.
Sušenje smokava na suncu
Potpuno zrele smokve operite vodom iz slavine. Prije sušenja morate osigurati da voće nema prljavštine i ostataka. Osušite ih krpom za suđe ili papirnatim ubrusima i pazite da vam ne ostanu vlažne. Smokve prerežite na pola, tako da će se brzo i učinkovito osušiti te im osiguravate da nakon sušenja u sredini ne ostane sok ili vlaga.
Pripremite drveni stalak ili rešetku te na njih stavite gazu. Drveni stalak ili rešetka su bolja opcija za sušenje na suncu i zraku od plehova i metalnih limova jer omogućuju protok zraka, što daje bolje rezultate ako vam je cilj sušenje.
Posložite smokve na drveni stalak ili rešetku i prekrijte ih gazom. Ugurajte vrhove gaze pod stalak kako biste u potpunosti zaštitili smokve od insekata tijekom sušenja. Stavite stalak sa smokvama na izravnu sunčevu svjetlost na nekoliko dana (najmanje 2 do 3 dana), okrećući smokve barem jednom dnevno, kako biste osigurali ravnomjerno sušenje.
Također pripazite da ima dovoljno sunčeve svjetlosti i da svoje smokve ne stavite u hlad jer bi se na kraju mogle pokvariti i prije nego što se osuše. Preko noći ih unesite unutra biste bili sigurni da neće biti mokre od rose.
Nakon 3 dana provjerite jesu li smokve osušene (nema soka i koža je smežurana). Za pohranu stavite suhe smokve u čistu posudu s hermetičkim poklopcem.
Blanširanje smokve
Blanširanje smokava je obavezno prije zamrzavanja. Tako će zadržati svoju slatkoću i mirise duže vrijeme, čak i nakon što ih odmrznete. Stavite smokve u veliku posudu i isperite hladnom vodom. Pripremite lonac s vodom koji stavite kuhati sve dok voda ne proključa, a u posebnu posudu stavite led i prelijte s hladnom vodom. Oprane smokve uronite u kipuću vodu i ostavite ih 2 minute, izvadite i odmah uronite u hladnu vodu na 2 minute. Izvadite ih iz vode i ostavite da se dobro osuše na ručniku ili kuhinjskoj krpi.
Zamrzavanje smokvi
Ako imate više smokava nego što ih možete brzo upotrijebiti, a ne želite ih konzervirati ukuhavanjem ili napraviti slatki džem od svježih smokava, možete ih zamrznuti na 6 mjeseci i koristiti u smoothiejima ili umacima. Smokve možete zamrznuti na dva načina: individualnom metodom brzog zamrzavanja ili metodom ušećerenog zamrzavanja, oba postupka su opisana u nastavku.
Metoda brzog zamrzavanja
Smokve detaljno operite i odložite one koji su vrlo mekane, na pladanj koji vam stane u zamrzivač stavite papir za pečenje i poslažite smokve u jednom sloju, bez da se dodiruju i stavite zamrznuti. Kad su potpuno smrznute, prebacite ih u vrećice za zamrzavanje.
Metoda ušećerenog zamrzavanja
Smokve operite, ogulite i narežite na četvrtine. U posudu koju ćete stavljati u zamrzivač, ili u vrećicu poslažite smokve, a zatim dodajte šećer. Na 5 šalica voća ide 1 šalica šećera. Kada su smokve prekrivene šećerom spremite ih u zamrzivač.
Foto: Steve Buissinne / Pixabay
Odgovori