Stara, tradicionalna slastica koja potječe s otoka Cresa do sada nikog nije ostavila ravnodušnim. Svaki pravi sladokusac je bar jednom u životu probao ovu ukusnu slasticu i vjerujemo da nije požalio. Smokvenjak je prvobitno bio namijenjen kao teška hrana kojom bi se zasitili radnici nakon napornog radnog dana, a iz toga se rodila ljubav i tradicija koja se i dan danas štuje te tako smokvenjak možemo pronaći na brojnim stolovima tijekom blagdana.
Priprema nije teška, što ćemo vam i pokazati u nastavku teksta. Donosimo vam nekoliko recepata koji će vas zasigurno oduševiti jednom kad ih probate. U nastavkumožete pronaći recept za tradicionalnu izradu smokvenjaka, zatim recept za koji vam je potrebno malo vremena jer se ne peče i jedan koji je dostupan i našim najmlađima, recept za smokvenjak bez rakije.
Karakteristike smokve
Smokva je biljka koja pripada obitelji dudovki, a dolazi iz toplih krajeva. Najčešće raste uz more, a dobro je poznata još od davnina. Jako je rasprostranjena na gotovo svim kontinentima pa tako i u Europi, a kod nas se najviše uzgaja na Jadranu.
Raste na drvetu koje nije ništa posebno visoko, no ima jako razgranatu krošnju. Boja grana varira od sive do zelene boje gdje su sive grane starije, a zelene mlađe i nezrele. Listovi su joj veliki, nepravilnog su oblika i zelene boje. Tijekom cvjetanja dobije cvjetove zelene boje, omotane čvrstom opnom i kruškastog oblika. Od tog cvijeta nastaje koštica i iz nje se razvija plod smokve.
Boja smokve varira od smeđe do tamno ljubičaste. Unutrašnjost im je prekrivena crvenim, sočnim mesom koje u sebi sadrži sjemenke. Može se jesti svježe (jede se unutrašnjost), a možemo ih i sušiti i tako su jako poznate. Rastu na plodnom tlu i od jedne smokve možemo dobiti jako puno plodova ako ona raste u povoljnim uvjetima.
Smokve za preradu
Smokva je jedna od najstarijih vrsta na svijetu i od svoje prve pojave razvila je preko 800 vrsta i sve su jestive i mogu se koristiti za preradu. Nas zanimaju neke najbolje vrste za izradu odličnog smokvenjaka, a to su sljedeće.
Petrovača bijela
Ova sorta jedna je od najpoznatijih i najplodnijih tradicionalnih sorti smokve koja se uzgaja na našim područjima. Dobro uspijeva u gotovo svim uvjetima, otporna je na niže temperature i dobro se prilagođava raznim tlima. Već od prve godine nakon sadnje rađa obilno i redovito, ima jako krupne plodove koji joj omogućuju popularnost. Plodovi su, kao što joj sam naziv kaže, svijetle boje, meso je jako sočno i crvene je boje i jako je slatka. Upravo zbog svih ovih karakteristika jedna je od najboljih sorti za izradu smokvenjaka.
Bjelica
Bjelica je poznata, tradicionalna, dalmatinska sorta smokve koja se uzgaja već dugi niz godina. Plodovi su joj srednje veličine, a okusom je jako sočna i slatka i time pogodna za izradu smokvenjaka. Obilno rodi, a cvjeta čak dva puta godišnje, ima jako bujno stablo na kojima rode dive smokve žute boje.
Tremenjača
Tremenjača spada u jednu od najzahtjevnijih sorti smokve koje se uzgajaju na našem području, jedna je od najstarijih vrsta zbog čega je izuzetno popularna. Dobro se prilagođava na sve vrste zla, ima plodove srednje veličine poznate po svojoj sočnosti. Jedna je od najboljih vrsti smokvi za preradu. Važno je naglasiti i da obilno rodi i da je izrazito poznata upravo po tome.
Berba i kupovina
Stabla smokve poznata su po brzom davanju plodova, no svoj maksimum dostižu tek nakon pet godina kad rađaju posebno obilno i kada se smatraju u potpunosti zrelima i plodnima. Berba smokve traje nekoliko mjeseci, od lipnja do listopada, a smokve se najčešće konzumiraju svježe.
Plodove beremo s drveta zajedno s peteljkom tek kad su u potpunosti zreli, jer nakon ubiranja ne mogu više dozreti. Najčešće se beru ručno, u rukavicama kako rukama ne bi došli u kontakt sa smokvinim mliječnim izlučevinama koje baš i nisu pogodne za kožu. Smokve koje se koriste za preradu moraju biti u potpunosti zrele i zdrave tako da se mora paziti pri branju da ih se ne ošteti.
U našim krajevima podjednako je zastupljena i kupovina i uzgoj smokve. Smokve se najčešće uzgajaju u toplijim krajevima, ali se također i kupuju u trgovinama i iz domaćeg uzgoja koji ima potpuno prirodne smokve. Možemo ih naći u gotovo svakoj trgovini i na tržnici, a cijena im nije visoka.
Recepti za smokvenjak
Smokvenjak je stara slastica i postoje brojni recepti po kojima ga možemo praviti i niti jedan recept nije isti. Ova ukusna slastica očarat će vas, a mi vam donosimo nekoliko recepata u kojima ćete zasigurno uživati tijekom bilo kojeg doba godine.
Obavezno proučiti prije pripreme!
Tradicionalni smokvenjak
Nema ničeg boljeg od klasičnog, staromodnog i tradicionalnog recepta za izradu smokvenjaka kakvog su radile naše bake. Po želji možete dodavati sastojke koji vama odgovaraju i nadograđivati ovaj recept dok ne postane savršen za vas. Ovim receptom dobit ćete smjesu dovoljne za jedan smokvenjak, odnosno porciju za četiri osobe.
Sastojci
- 500 g suhih smokava
- 1 dl travarice ili rogačice
- 150 g grubo mljevenih badema
Priprema
- Suhe smokve sameljite na mašini za mljeveno meso ili usitnite u blenderu.
- Po želji možete dodati 150 g badema, sitno sjeckan koromač te rakiju.
- Smjesu dobro promiješajte, oblikujte po želji i stavite u pećnicu na 80°C na 40 minuta da se osuši.
- Smokvenjak omotajte papirom za pečenje ili prozirnom folijom pa ga spremite na hladno mjesto do rezanja.
Smokvenjak bez pečenja
Ako nemate vremena za pečenje ove ukusne slastice preporučujemo vam recept po kojem ćete dobiti okus jednak kao i kod pečenog smokvenjaka. Ovim receptom dobit ćete dovoljno smjese za dva manja smokvenjaka.
Sastojci
- 150 g suhih smokvi
- 50 g badema (prženih i sitno nasjeckanih)
- 10 - 20 g limoncina / arancina
- 30 ml rakije po izboru
Priprema
- U sjeckalici usitnite pržene bademe i limoncine do veličine koju želite (što sitnije, to je ugodnije za jesti u smokvenjaku).
- Izvadite ih i u sjeckalicu dodajte smokve i rakiju pa počnite mljeti, s pauzama, dok ne dobijete pastu od smokava.
- Ukoliko vam je smjesa presuha, slobodno dodajte još malo rakije.
- Smjesa bi trebala biti gustoće da se može mijesiti.
- U smjesu smokvi dodajte i usitnjene bademe i izmijesite rukama.
- Od smjese oblikujte dva smokvenjaka, oblika koji želite.
- Potpuno ohladite prije rezanja i serviranja.
Smokvenjak bez rakije
Naravno, ne smiju svi konzumirati alkohol, a ako želite da vaš smokvenjak mogu jesti i djeca donosimo vam recept za smokvenjak bez rakije. Sljedećim receptom dobit ćete dovoljno smjese za jedan smokvanjak.
Sastojci
- 1 kg osušenih smokava
- 25 dag badema
- grančica koromača
- sok 1 limuna
Priprema
- Osušene smokve dobro sameljite.
- Dodajte krupnije rezane popržene bademe i sok od limuna toliko da možete umijesiti smjesu.
- Smjesu formirajte u oblik okruglog peciva i posušite u pećnici na 80°C na 40 minuta.
- Kada se ohladi na vrh stavite grančicu koromača, zamotajte u papir i spremite.
- Ovaj se kolač poslužuje uz čašicu rakije za odrasle.
Čuvanje i skladištenje
Svježe smokve mogu biti nekoliko tjedana na sobnoj temperaturi bez da se pokvare. Važno je da ih ne držite na suncu i izložene visokim temperaturama. Osim što se konzumiraju svježe možemo ih koristiti i suhe i upravo takve su nam potrebne za izradu smokvenjaka. Smokve se suše nekoliko tjedana i potrebno je znati proces kako osušiti smokve bez da ih uništimo.
Smokvenjak je potrebno čuvati na hladnom i tamnom mjestu, a konzumirati se može nekoliko sati nakon pripreme kad se dovoljno ohladi i kad bude dovoljno čvrst za rezanje. Najbolje ga je pojesti u prvih nekoliko dana od izrade.
Savjeti
Za izradu je važno da smokve budu jako dobro osušene i zdrave. Upravo zato je važno koristiti domaće smokve koje znamo da su uzgojne prirodno i da nisu špricane pesticidima.
Nakon što napravite dobru smjesu, preporučuje se da sušenje u pećnici jer ju je onda lakše rezati i ne raspada se, no ako ste nestrpljivi možete je odmah jesti i bez pečenja. U svakom slučaju nećete pogriješiti.
Za poboljšanje arome i ukusa možete koristiti brojne začine i dodatke kao što su likeri ili rakije različitih okusa, klinčići, sok od limuna, sok od naranče, aroma vanilije, rum, cimet ili nešto što sami odlučite da bi vam najbolje odgovaralo.
Upotreba u kuhinji
Ova slastica se može poslužiti uz čašicu rakije koja najbolje odgovara aromi vašeg smokvenjak. Osim što se može koristiti u prehrani, za što je namijenjen možemo ga koristiti kao ukras na tanjurima. A koliko je poznat govori nam i to da su ga strani kuhari počeli koristiti i u modernim jelima kako bi im dali posebnu aromu i okus.
Foto: Andreas Lischka / Pixabay
Zimnica od smokava
Odgovori