Bademovo mlijeko je napitak koji se sastoji od svega dva sastojka, a u posljednje vrijeme je toliko postalo poznato da ga ne konzumiraju samo osobe koje su osjetljive na laktozu. Od davnih dana točnije od srednjeg vijeka napitak je koji se koristi kao zamjena za kravlje, ovčje i ostale vrste mlijeka životinjskog podrijetla. Proizvodi se od mljevenih badema i vode, a sadrži malo kalorija i masti te su najveći potrošači ovog mlijeka vegani i vegetarijanci.
U komercijalnoj proizvodnji biljni mlijeka u koje pripada bademovo mlijeko, često se dodaje šećer kako bi ono imalo što bolji okus. Zato ako želite bademovo mlijeko koje će biti bez šećera i aditiva najbolje ga je napraviti u vlastitoj kuhinji. Tako napravljeno mlijeko može se koristiti kao zamjena za klasično životinjsko mlijeko i ostaje svježe duže vrijeme i teže se kvari. Za razliku od ostalih biljnih mlijeka za većinu ljudi ima bolji okus stoga ga se i više konzumira.
Karakteristike badema
Badem je listopadno stablo iz porodice ruža, a pripada podrodu badema koji proizlaze iz roda šljiva. Prva stabla pojavila su se na Srednjem istoku i u južnoj Aziji, a prvotno su se počela kultivirati u Kini i Grčkoj. Pogodno područje za uzgoj je Mediteran, ali može uspjeti i ako se zasadi u kontinentalnom dijelu zemlje.
Stablo badema dostiže visinu do 10 m i ima veliku, široku krošnju koja je piramidalnog oblika. Korijenski sustav bademovog stabla je razvijen i ima jednu glavnu žilu i mnoga manjih. Grane bademovog stabla su glatke dok je deblo promjera 30 cm s glatkom sivozelenom korom dok je još stablo mlado. Tijekom rasta i starenja kora se počne ljuštiti i dobije svjetlosivu boju. Listovi su naizmjenično smještani na granama i pričvršćeni su s peteljkama dužine oko 2 cm. Dužina listova je najčešće oko 11 cm i imaju šiljaste vrhove s nazubljenim stranicama.
Badem ima cvijet koji je pravilnog oblika i promjera je oko 2 cm. Sastoji se d 5 bijelih ili ružičastih latica. Cvjetanje badema počinje u siječnji ili veljači prije formiranja listova te se iz cvijeta formira plod u obliku sivozelene dlakave koštunice. Koštunica se otvara u jesen kada plod sazre i unutar nje se nalazi glatka i smeđa ljuska koja ima sitne rupice. Unutar ljuske se nalazi jestivi dio ploda koji je gola, duga i spljoštena sjemenka. Dužine je oko 2 cm i smeđe boje i koristi se u daljnjoj preradi.
Badem za preradu
Danas se badem najviše uzgaja u Italiji, Španjolskoj, Grčkoj, Maroku i Kaliforniji. Potrebna je vrlo topla pa skoro suptropska klima kako bi ovo drvo uspjelo, ali je potrebno izabrati i pravu sortu za uzgoj i nikako ne uzgajati gorki badem jer on nije jestiv. Ovisno o svrsi kojoj će poslužiti možete izabrati između nekoliko najpoznatijih i prije svega jestivih sorti ovoga stabla. Sorte koje možete uzgojiti su Tuono badem, Texas badem i Carski pozni badem.
Tuono badem
Sorta s izrazito krupnim plodovima je Tuono badem zbog toga je pogodan za pripremu biljnog mlijeka. Plod ove sorte ima masu oko 4,5 g te je okrugao s mekom i tankom korom koja se vrlo lako čisti. Stablo daje dobar urod nakon treće godine, a plodovi se mogu početi brati početkom studenog.
Texas badem
Jedna od starih sorti badema je Texas badem koji ima krupan plod duguljastog oblika. Može se uzgajati i u kontinentalnom dijelu zemlje, a plod je veličine oko 4,3 g. Ljuska mu je mekana, a sjemenka izrazito kvalitetna. Bere se krajem kolovoza, a stablo ima bujnu krošnju dok je prinos malo manji od ostalih sorti. Ipak korisno ga je uzgajati jer može imati dvostruke jezgre i to čak oko 35% uroda može roditi na ovaj način.
Carski pozni badem
Poznata naša sorta koja potječe s otoka Korčule je Carski pozni badem. Karakterizira ga velika jezgra koja može imati masu oko 4,5 g što je svrstava u krupne sorte. Plod ima ljusku koja je ovalnog oblika te je tanka i mekana. Lako se čisti, a stablo daje relativno dobar urod i rano dozrijeva. Zbog veličine ploda dobar je za pripremu bademovog mlijeka.
Berba i kupovina
Prilikom uzgoja bademovog stabla potrebno je pričekati jedno izvjesno vrijeme kako bi stablo naraslo prije nego što počnete s berbom. Prvu berbu moći ćete obaviti nakon dvije ili tri godine nakon sadnje jer tek će tada drvo početi davati plodove. U početku će urod bili vrlo malen, a značajne količine badema možete očekivati tek nakon 8. godine od sadnje stabla. Berba badema obavlja se od polovice kolovoza do polovice listopada, a ako badem kupujete u trgovini ili supermarketu moći ćete ga naći tijekom cijele godine.
Berba badema obavlja se nekoliko puta tako da ćete morati paziti i brati bademe onda kada vidite da je zelena ljuska koja obavija badem popucala. Nemojte dopustiti da vam plod prezrije i počne padati na tlo jer ćete ga tada morati skupljati, a mogu vam ga pojesti i razne pitome i divlje životinje kojima ovo stablo i njegov plod služe za ishranu. U komercijalnoj proizvodnji postoje strojevi koji obavljaju berbu, ali ako imati nekoliko stabala berbu ćete moći obaviti ručno i to tako da prvo ubirete plodove koji se nalaze s vanjske strane krošnje te postepeno kako budu dozrijevali berite unutarnje plodove.
Bademi se mogu kupiti i u supermarketu ili trgovini zdrave hrane gdje se najčešće prodaju očišćeni, ali ih možete pronaći i u ljusci. Prilikom kupnje obratite pažnju na miris i izgled badema. Trebali bi biti svjetložute do bijele boje ako su oguljeni ili svjetlosmeđe boje ako imaju ljusku. Na njima ne bi trebalo biti pljesni niti naznaka napada nametnika te trebaju imati ugodan miris.
Recepti za bademovo mlijeko
Bademovo mlijeko pripada vrsti biljnih mlijeka u koja svrstavamo sojino, rižino i mnoga druga koja se prave od plodova biljaka. Zbog toga što ga je lako napraviti i što ne zahtijeva uzgoj životinje kako bi se dobio finalni proizvod često ga pripremaju vegani i vegetarijanci. Proizvodnja bademovog mlijeka zahtjeva svega dva sastojka, a to su bademi i voda te jedan blender.
Prilikom pripreme jedino je važno dozirati ispravnu količinu vode s obzirom na količinu badema i u pola sata možete uživati u kvalitetnom i zdravom bademovom mlijeku bez aditiva i šećera. Ako pak imate uređaj za pripremu biljnog mlijeka onda ćete mlijeko pripremiti na brži način.
Bademe prije pripreme je potrebno oljuštiti od vanjske ljuske koja obavija sjemenke stoga ako niste kupili već oljuštene bademe imate jedan korak više u pripremi. Naime, postoji nekoliko načina ljuštenja ljuske badema, najlakši je da ih ubacite u vodu koja ključa i pustite da se kuhaju oko 1 minute odnosno dok ne opazite da se ljuska smežurala. Nakon toga ih procijedite i ostavite da se malo ohlade.
Bademi će se nakon ovoga procesa jednostavno ljuštiti i bit će dovoljno stisnuti ih s jedne strane kako bi počeli izlaziti iz smežurane ljuske. Drugi način je da ih prelijte s vrelom vodom i ostavite da stoje od 7 do 10 minuta. Nakon toga vodu izlijte iz posude i ostavite ih da se ohlade te ih nakon toga gulite odnosno istisnite na isti način kao i kod ljuštenja procesom kuhanja.
Obavezno proučiti prije pripreme!
Priprema u blenderu
Za pripremu bademovog mlijeka u blenderu bit će vam dovoljno nekoliko sati namakanja badema u vodi te nakon toga blendanje i cijeđenje sirovine. Pobrinite se da prije pripreme provjerite jačinu blender jer su bademi tvrdi, iako ste ih namakali u vodi, kako vam blender tijekom blendanja ne bi pregorio.
Navedena količina sastojaka dovoljna je za oko 1 l mlijeka od badema.
Sastojci
- 200 g očišćenih svježih badema
- 1 l hladne vode
- topla vode (dovoljno da prekrije bademe)
Priprema
- Svježe bademe stavite i posudu i prelijte s toplom vodom i ostavite da stoje od 6 do 12 sati. Posudu u koju ste stavili bademe možete poklopiti s poklopcem ili pamučnom krpom kako nečistoće iz okoline ne bi upadale u posudu.
- Nakon što prođe predviđeno vrijeme, bademe ocijedite i stavite u blender.
- U blender ulijte čistu vodu te ga uključite i pomoću opcije pulsiranja lagano usitnite bademe. Kada primijetite da su se već dovoljno usitnili blender možete uključiti na najniži stupanj i cijelu smjesu blendajte od 1 do 2 minute.
- Smjesu prestanite blendati kada primijetite da je kompaktna te da su se bademi dobro usitnili.
- Cijedilo postavite u čistu plastičnu posudu te smjesu iz blendera polako cijedite tako da vam u posudi ostaje bademovo mlijeko. Pulpu od badema koja vam ostane u cjedilu bacite, a mlijeko od badema spremite u staklene boce.
- Mlijeko je nakon cijeđenja odmah spremno za konzumaciju.
Priprema u uređaju za pripremu biljnog mlijeka
Uređaji za pripremu biljnih mlijeka su nova vrsta malih kućanskih aparata koji su korisni ako stalno pripremate velike količine raznih biljnih mlijeka. Zbog svoje cijene nisu prihvatljivi za osobe koje povremeno pripremaju ove vrste mlijeka te će se oni poslužiti blenderom. Ako pak posjedujete ovaj uređaj u nastavku slijedi recept kako ga iskoristiti za pripremu bademovog mlijeka. Prije početka pripreme proučite upute koje ste dobili uz uređaj kako bi znali rukovati s njim, ako se prvi put susrećete s pripremom biljnih mlijeka.
Navedena količina sastojaka je dovoljna za oko 1 l mlijeka od badema.
Sastojci
- 200 g očišćenih svježih badema
- 1 l hladne vode
- tople vode (dovoljno da prekrije bademe)
Priprema
- Bademe stavite u posudu te ih prelijte s toplom vodom. Ostavite ih najmanje 8 sati da se namaču te posudu prekrijete s poklopcem ili pamučnom krpom tijekom stajanja.
- Nakon što su bademi odstajali procijedite ih, a vodu u kojoj su stajali bacite.
- Otvorite dio uređaja u koji je potrebno staviti sirovinu od koje namjeravate pripremati mlijeko i stavite bademe te dodajte hladnu vodu.
Zatvorite uređaj i podesite program za pravljenje bademovog mlijeka. - Uključite uređaj i pričekate znak koji će vam dati uređaj da je mlijeko pripremljeno.
- Bademovo mlijeko iz uređaja prespite u staklenu bocu i zatvorite, a ostatka pulpe izvadite iz uređaja i bacite te uređaj isperite pod mlazom vode.
- Bademovo mlijeko koje ste dobili je spremno za konzumaciju.
Čuvanje i skladištenje
Bademovo mlijeko najbolje je čuvati u staklenim bocama u hladnjaku i potrošiti ga u roku od tri do četiri dana od pripreme. Ako nemate staklene boce mogu poslužiti i staklenke koje imaju poklopce za zatvaranje. Možete ga čak i zalediti i to tako da ga spremite u posudice za led te po potrebi odmrzavate i koristite.
Iako postoje neki natpisi koji sugeriraju da se ono ne mora čuvati u hladnjaku to se ipak odnosi na kupovno bademovo mlijeko koje u sebi sadrži razne konzervanse i aditive kako bi mu se produžio rok trajanja.
Savjeti
Što dulje bademe ostavite da stoje u vodi to će ispustiti više nutritivnih vrijednosti koje će prijeći u mlijeko tijekom usitnjavanja.
Prilikom pripreme mlijeka možete na 200 g svježih badema dodati 1 malu žličicu ekstrakta vanilije, 1 veliku žlicu meda ili ½ male žličice cimeta kako bi obogatili okus mlijeka. Preporučuje se za kremasto mlijeko dodati 1 do 2 datulje tijekom blendanja.
Možete pripremiti i čokoladno bademovo mlijeko tako da dodate 1 ili 2 žlice kakaoa u prahu.
Voćno bademovo mlijeko pripremajte tako da ćete tijekom blendanja dodati na 200 g badema oko 50 g do 100 g šumskog voća. Količinu šumskog voća možete dozirati prema vlastitom ukusu, a korisno je u pripremi ovakvog napitka dodati i 1 žlicu meda.
Pulpu od badema ako ne želite baciti možete dodati prilikom pripreme kolača ili ju staviti prilikom pripreme žitarica za doručak.
Bademovo mlijeko možete procijediti i kroz gazu ako ne želite da vam komadići badema dospiju u mlijeko.
Upotreba u kuhinji
Bademovo mlijeko je vrlo zdrav napitak koji se može koristiti za konzumaciju bez daljnje prerade, ali i kao sastojak raznih poslastica. Ipak se najčešće koristi kao zamjena za životinjska mlijeka i koristi se u pripremi doručka odnosno raznih kaša i pahuljica.
Koristi se za pripremu zdravih slastica kao što su kolači, palačinke, pudinzi, ali i napitci poput smoothieja. Može poslužiti kao mlijeko za kavu ili prilikom pripreme vruće čokolade. Zbog svoga blagog slatkastog, ali i poprilično neutralnog okusa savršen je za pripremu poslastica, a rijetko se koristi u pripremi slanih jela.
Ljekovita svojstva
Za sve osobe koje pate od intolerancije na laktozu ovo mlijeko je savršen izbor. Ljekovitost i nutritivna vrijednost bademovog mlijeka je u njegovoj mogućnosti da zamjeni životinjska mlijeka koja u sve većem broju slučajeva negativno utječu na ljudsko zdravlje i ostavljaju posljedice na organizam.
Bademovo mlijeko ne sadrži soju stoga je pogodno za osobe koje su na nju alergične kao i što ne sadrži kazein odnosno mliječni protein koji je po svojem kemijskom sastavu sličan glutenu koji također izaziva alergijske reakcije.
Jedno je od nutritivno najbogatijih vrsta biljnih mlijeka jer ne sadrži zasićene masne kiseline i kolesterol, ali zato ima omega-3 masne kiseline koje su potrebne za ispravan rad srca. Sadrži velike količine proteina te je male kalorijske vrijednosti. Gledano prema količini i vrijednosti može se reći da 250 ml bademovog mlijeka sadrži 1 g proteina, 1 g dijetalnih vlakana, 2 g ugljikohidrata, 3 g masti te svega 40 kalorija.
Bademovo mlijeko bogato je i značajnom količinom selena, mangana, magnezija i vitamina E koji su zaslužni za normalan rad probave, zdrave kosti i zube te zdrav imunološki sustav. Ipak važno je napomenuti da sve ovo vrijedi za bademovo mlijeko koje je pripremljeno bez zaslađivača jer u protivnom konzumacijom zaslađenog bademovog mlijeka povećava unos šećera u organizam što nije dobro za ljudsko zdravlje.
Foto: Polina Tankilevitch / Pexels
Zimnica od badema
Odgovori