Prženi orašasti plodovi su poželjna grickalica jer imaju karakterističnu aromu kojoj mnogi ne mogu odoljeti pa često znaju i pretjerati s njihovom konzumacijom. Osim što se najčešće prže lješnjaci, kikiriki, pistacije i orasi možda su ipak najpoznatiji prženi bademi.
Bademi se često prže ili peku zato što prženi imaju bolji i sočniji okus od sirovih, a prema nekim istraživanjima i lakši su za probavu. Mnogi ih povezuju, pa čak i smatraju istim proizvodom kao i ušećerene bademe, ali za razliku od njih, ovo je zdravija varijanta termičke obrade ove namirnice.
Bademi su namirnica koja je poznata u Sredozemlju, ali i u ostalim dijelovima Europe, po izvrsnom okusu i još boljem mirisu. Iako se često vode rasprave je li dobro pržiti bademe i gube li pri tome svoje nutritivne vrijednosti ipak se od njihove termičke obrade ne odustaje. Primjenom prave temperature i načina prženja možete pripremiti zdravu i ukusnu grickalicu u roku pola sata.
Karakteristike badema
Badem je listopadno stablo koje pripada porodici ruža koja spada u podrod badema, a koji proizlaze iz roda šljiva. Potječe sa Srednjeg istoka i južne Azije, a kao namirnica je poznata još u davnoj prošlosti Kine i Grčke. Na našem području uzgaja se najčešće u primorskom dijelu dok malo rjeđe u kontinentalnoj hrvatskoj.
Stablo badema može narasti do 10 m visine i ima široku, veliku i piramidnu krošnju. Ima vrlo jak i razvijen korijen koji se može duboko ukorijeniti. Promjer debla je oko 30 cm, a kora je tijekom mladosti glatka i sivozelene boje te s godinama postaje svjetlosiva i dobiva ljuskice. Grane stabla ne sadrže trnje i gole su i glatke, a listovi su naizmjenično smješteni na granama. Listovi su za grane pričvršćeni peteljkama dužine oko 2 cm, a list je dug oko 11 cm sa šiljastim vrhom i nazubljenim listovima.
Cvijet badema je pravilnog oblika i promjera oko 2 cm te sadrži 5 bijelih ili ružičastih latica. Prvi cvjetovi pojavljuju se već u siječnju i veljači tijekom zime pa čak i prije nego se pojave prvi listovi. Iz cvijeta se razvija plod koji je sivozelena dlakava koštunica koja se otvara u jesen kada badem dozre. Unutar se nalazi glatka i smeđa ljuska koja na sebi ima sitne rupice, a skidanjem ljuske dolazi se do jestivog dijela ploda badema koji je gola, duga i spljoštena sjemenka smeđe boje i duljine oko 2 cm.
Badem za preradu
Prilikom izbora vrste badema za prženje birajte one sorte koje možete kupiti u trgovini ili sami uzgojiti. Važno je da je riječ o vrsti koja je jestiva, a takve sorte na našem području su Aromatični badem, Tuono badem i Carski pozni badem.
Aromatični badem
Aromatični badem je sorta koja ima srednje krupni plod mase oko 2,6 g te meku i tanku ljusku svjetlosmeđe boje. Kako je riječ o hrapavoj i tankoj kori, ovaj badem je vrlo jednostavan za očistiti. Sjemenka je svjetložute boje i vrlo je ukusna te tijekom prženja ispušta umjerenu količinu ulja i lijep aromatičan miris. Stablo aromatičnog badema ima bujnu krošnju i otporno je na lošije okolišne uvijete kao što su suše i mrazovi.
Tuono badem
Tuono badem je sorta s krupnim plodovima mase i do 4,5 g. Plod je okrugao s mekom i tankom korom koja se vrlo lako čisti i prikladan je za prženje. Ako ga sami uzgajate imat ćete dobar urod nakon treće godine, a plodove ćete moći brati početkom studenoga.
Carski pozni badem
Carski pozni badem je sorta koja se pretežno uzgaja na našem području točnije na Korčuli. Autohtona je sorta koja pripada novijim sortama ima krupne plodove mase oko 4,5 g. Ljuska i plod su ovalnog oblika s tankom i mekanom ljuskom koja se vrlo lako čisti. Stablo je srednje bujnosti i svake godine daje relativno dobar urod koji rano dozrijeva.
Berba i kupovina
Bademi su biljka koja ne daje plodove odmah prve godine, a berbu ćete moći obaviti u drugoj ili trećoj godini nakon sadnje dok se stablo razvije. Najbolji urod možete očekivati nakon 8. godine, naravno ako se dobro brinete oko njegovog uzgoja. Berba se odvija ovisno sorti koja je zasađena, ali na našem području odvija se od polovice kolovoza do polovice listopada. Plod koji je spreman za berbu prepoznat ćete po popucaloj zelenoj ljusci koja obavija plod badema.
S obzirom na to da plodovi dozrijevaju u različito vrijeme tako ćete i berbu obavljati i po nekoliko puta, ali pripazite da vam plod ne prezrije jer će u tom slučaju ispasti sa stabla pa ćete ga morati skupljati po zemlji. Bademe je najbolje ručno brati iako se u komercijalnoj proizvodnji često koriste strojevi za berbu. Prilikom berbe primijetit ćete da najprije dozrijevaju plodovi s vanjske strane krošnje dok plodovi unutar krošnje dozrijevaju malo kasnije pa ih je s obzirom na to potrebno kasnije i brati.
Bademe možete kupiti u ljusci ili već očišćene, a s obzirom u kojemu su obliku prodaju takvu možete očekivati i cijenu. Prilikom kupnje obratite pažnju da bademi imaju suhu i smeđu ljusku bez naznake vlage ili čudan miris. Prodaju se pakirani u vrećice ili u rinfuzi. Ako kupujete već očišćene bademe, na sebi ne smiju imati nikakve naznake oštećenja.
Recepti za pržene bademe
Bademe je najlakše pržiti u pećnici ili tavi jer ćete takvom pripremom dobiti lijepu boju, ali i karakterističan okus i miris. Bademe prije prženja morate očistiti od vanjske ljuske koja obavija jestivu sjemenku.
Postoji nekoliko procesa skidanja ljuske, a neki od njih su prelijevanje badema s vrućom vodom, kuhanje u vrućoj vodi ili namakanje u hladnoj vodi. Blanširanjem ćete ih vrlo brzo očistiti. Potrebno ih je preliti kipućom vodom i ostaviti da odstoje 5 - 8 minuta nakon čega ih isperite u hladnoj vodi i odstranite ljusku prstima.
Bademe možete blanširati i tako da ih uronite u kipuću vodu na 30 sekundi i kratko prokuhate, zatim izvadite i stavite u cijedilo pod mlaz hladne vode kako bi ih rashladili nakon čega ih možete lako oguliti. Cijeli proces će trajati 5 - 10 minuta. Ako nemate previše vremena onda bademe možete ostaviti namočene u vodi preko noći, a ljusku očistiti sljedeći dan.
Pržene bademe možete pripremiti u pećnici, na štednjaku ili u mikrovalnoj, ovisno o tome koliko vremena imate za pripremu. Najbolji način je prženje badema u pećnici jer ćete jedino tada dobiti ravnomjerno plodove koji odišu specifičnom aromom.
Obavezno proučiti prije pripreme!
Prženi bademi iz pećnice
Najjednostavniji i najbrži način pripreme prženih badema je u pećnici u kojoj ćete za pola sata napraviti količinu dovoljnu za 500 g prženih badema. Od sastojaka su vam potrebni samo bademi, ali ako želite dodati začine, slobodno možete, jer ovo je najbazičniji recept koji možete modificirati prema vlasitim željama.
Sastojci
- 500 g očišćenih badema
Priprema
- Pećnicu zagrijte na 170°C.
- Na pleh stavite bademe i ravnomjerno ih rasporedite.
- Stavite pleh s bademima u pećnicu da se peku 10 - 20 minuta.
- Da su bademi pečeni znat ćete kada poprime zlatno smeđu boju i počnu ispuštati specifičan miris prženja.
- Kada su gotovi izvadite ih iz pećnice i ostavite da se ohlade.
- Nakon što su se ohladili možete ih jesti ili spremiti u staklenku i na tamno i suho mjesto.
Prženi bademi u tavi
Ako ne želite zagrijavati pećnicu, bademe možete peći i u tavi. Imajte na umu da će vam možda na nekima biti više zapečeni jer uvjeti za pečenje nisu isti kao u pećnici gdje je temperatura ravnomjerno raspoređena. Za pripremu badema na ovaj način najbolje je koristiti niže, šire tave za palačinke. Navedena količina sastojaka dovoljna je za 200 g prženih badema.
Sastojci
- 200 g očišćenih badema
Priprema
- U tavu stavite bademe i ravnomjerno ih rasporedite. Ako imate više badema nego vam stane u tavu pržite ih u serijama.
- Tavu stavite na štednjak na laganu vatru i lagano pržite oko 20 - 30 minuta uz stalno miješanje kako ne bi zagorjeli.
- Kada bademi promijene boju i počnu ispuštati aromu prženih badema maknite tavu sa štednjaka.
- Bademe ostavite da se ohlade, a nakon toga ih spremite u staklenke i na suho i tamno mjesto.
Prženi bademi u mikrovalnoj
Najbrži i najlakši način pripreme prženih badema je pomoću mikrovalne pećnice, ali možda ipak i najnezdraviji. Ovako pripremljeni bademi neće imati tako jaku aromu kao kada se prže u pećnici ili na tavi, ali ipak će imati karakterističan miris. Još jedan nedostatak pripreme prženih badema ovom metodom je i nemogućnost pripreme veće količine. Navedena količina sastojaka dovoljna je za 150 g prženih badema.
Sastojci
- 150 g očišćenih badema
Priprema
- Na pladanj od mikrovalne stavite bademe i ravnomjerno ih rasporedite tako da se ne preklapaju.
- Postavite mikrovalnu na najveću temperaturu, stavite pladanj s bademima i uključite na 60 sekundi.
- Bademe pecite 3 - 4 puta u intervalima od 60 sekundi i nakon svakih 60 sekundi ih promiješajte kako bi se ravnomjerno pržili.
- Nakon što prijmijetite da su promijenili boju, odnosno postali tamniji, izvadite ih iz mikrovalne i ostavite da se ohlade nakon čega ih možete spremiti u staklenke i skladištiti na suhom i tamnom mjestu.
Čuvanje i skladištenje
Nakon pripreme i hlađenja, pržene bademe možete odmah konzumirati ali ako ih ipak želite spremiti na duži period, onda ih je najbolje držati u staklenkama ili plastičnim posudama koje se mogu hermetički zatvoriti. Nakon što ih prepržite najbolje ih je pojesti unutar dva tjedna jer bademi tijekom prženja ispuste mast koja dužim stajanjem može utjecati na kvalitetu namirnice.
Ako ste u mogućnosti, pržite bademe jedan ili dva dana prije nego što znate da će vam trebati za pripremu kolača ili nekog drugog jela.
Savjeti
Nakon što maknete bademe sa štednjaka ili izvadite iz pećnice peći će se sami još nekih 5 minuta jer zbog količine ulja koju sadrže u sebi, a koju ispuštaju tijekom prženja, imaju sposobnost pržiti se u ulju koje ispuste. Prilikom prženja badema nemojte dodavati ulje jer bademi sami ispuštaju dovoljnu količinu ulja.
Upotreba u kuhinji
Prženi bademi u posljednje vrijeme se najčešće koriste u pripremi zdravih obroka popust doručaka s orašastim plodovima i sušenim voćem. Dodaju se zobenoj kaši, pa čak i u salate ili sendviče, ali prije nego što ih koristite dobro ih je usitniti s nožem. Neka od jela s kojima se badem slaže su slatka ječmena kaša, žganci s mlijekom ili kaša od jabuka.
Ako ne volite neobične okuse onda ih je najbolje konzumirati kao grickalice umjesto kokica ili čipsa. Osim što su zdraviji također su i ukusniji, a prilikom priprema kolača možete ih koristiti za ukrašavanje ili dodati ih u biskvit.
Ljekovita svojstva
Prženi bademi su visokokalorična namirnica i prilikom njihove konzumacije nemojte pretjerivati. Iako sadrže i neke sastojke koji nisu pretjerano zdravi za organizam ipak imaju i nutrijente kao što su vitamini, minerali, proteini i vlakna. Hranjiva vrijednost 100 g prženih badema je skoro 600 kalorija stoga dnevna doza unosa ove namirnice ne bi trebala prekoračiti navedenu količinu.
Bademi su dobar izvor magnezija, kalija, kalcija, željeza, bakra i leucina. U 100 g prženih badema pronalazimo najviše masti i to oko 50 g dok su sljedeći po zastupljenosti proteini. A ako mršavite bademi su najbolji proizvod koji možete konzumirati jer su vrlo zasitna namirnica, ali naravno morate ih konzumirati u razumnim količinama inače njihova konzumacija vam neće pomoći kod mršavljenja.
Foto: Tetiana Bykovets / Unsplash
Zimnica od badema
Odgovori