Dunja ima ugodan, no pomalo opor okus zbog čega se najčešće koristi u pripremi slatkih zimnica. Ukuhana, ukusna, mirisna i bez komadića voća postaje idealni namaz u zimskim danima.
Vrste zimnice od dunje
Sakupili smo sve tradicionalne slatke zimnice od dunja, a na vama je da odaberete što želite probati.
Priprema dunje za zimnicu
Konzerviranje i skladištenje dunje je zaista lako, a zimi kada otvorite staklenku domaće pripremljene dunje, imat će puno bolji okus od svega što ste ikad probali iz trgovine. Odabirom kvalitetnog voća i pažljivom pripremom imat ćete zdravu i ukusnu zimnicu koju možete čuvati duže vrijeme i uživati u okusima i izvan sezone. Dunja se može pakirati u lagano ili srednje zašećerni sirup, također možete raditi džemove i pekmeze, a u kombinaciji s vodom dobit ćete savršen sirup ili sok od dunje. Pripremljene po našim receptima, zimnice imaju rok trajanja oko 12 do 18 mjeseci, a osim čuvanja na hladnom i tamnom mjestu, ne zahtijevaju posebnu pažnju.
Najvažniji korak u pripremi zimnice od dunja je odabrati voće koje je slatko i zrelo. Malo je poznata činjenica da se, poput krušaka i dunja bere nezrela - ne sazrijevaju dobro na drvetu. Dakle, za razliku od breskve ili jabuke, dunja će dozrijeti kod kuće! Pravilna zrelost dunje u vrijeme konzerviranja važna je za kvalitetu proizvoda; jer utječe na boju, okus, aromu i općenito na kvalitetu gotovog proizvoda
Odaberite skoro dozrijelo voće idealne kakvoće za jesti svježe ili kuhanje. Plodovi ne bi smjeli biti kašasti, ali isto tako ne bi trebali biti ni previše tvrdi. Ako ih želite jesti u svježem obliku ili ih tek kasnije preraditi u zimnicu, berite ih dok su malo zelene i ostavite da dozrijevaju na hladnom i tamnom mjestu. Svježu dunju čuvajte u hladnjaku do 3 tjedna.
Imajte na umu da nakon čišćenja dunje od otprilike 1 kg dobit ćete 2 šalice narezane dunje, a za konzerviranje i duže skladištenje, morate joj dodati otopinu vode i šećera ili voćnog soka. Na vama je što ćete koristiti. Šećer se dodaje za poboljšanje okusa, pomoć u stabiliziranju boje i zadržavanje oblika ploda. Ne dodaje se kao konzervans. Otopina šećera mnogo je jeftinija, osim ako imate zalihu jeftinog soka od grožđa koji možete koristiti ako izbjegavate šećer i dodatne kalorije.
Dunju možete lako oguliti uobičajenim gulilicom za povrće. Voće obavezno prepolovite velikim, oštrim kuhinjskim nožem. Budite sigurni da vam je daska za rezanje sigurna; voće je vrlo žilavo i spužvasto i teško će se rezati. Narežite na četvrtine, a zatim nožem izrežite jezgru i uklonite sjemenke. Opet, ovo će biti teško, zato budite oprezni; sredina dunje je drvenasta i teško se reže. Dunja nije široko uzgajana komercijalna kultura, a mnogo sorti je uzgajano na organski način, stoga očekujte da ćete vidjeti neke nepravilnosti ili mjesta koja trebate odsjeći. Upotrijebite mali, oštri nož za rezanje kako biste odsjekli sve što se čini "oštećenim". Kada završite sa čišćenjem i rezanjem, stavite je u veliku posudu s vodom i malo limunske kiseline ili soka limuna kako biste spriječili da poprimi tamnu boju.
Napomena: kora dunje sadrži mnogo prirodnog pektina, pa ju nemojte baciti nego ju upotrijebite za kuhanje džemova, marmelada i pekmeza.
Sušenje dunje
Iako vrlo slična strukturom kao kruška, sušenje plodova dunje je potpuno drugačije od bilo kojeg drugog voća. Plodovi su toliko kiseli da ih vjerojatno nećete moći osušiti bez dodatka šećera. Dunju možete sušiti u dehidratoru ili pećnici. Izbjegava se sušenje na zraku, jer je puna soka što zahtjeva duže sušenje, a ako temperature nisu dovoljno visoke, postoji mogućnost pojave plijesni i kvarenja.
Očistite i uklonite sjemenke, narežite na ploške, stavite u posudu i prekrijte šećerom. Ostavite 24 sata da stoji u hladnjaku kako bi se otopio sirup. Procijedite kriške dunje i stavite na tepsiju na koju ste prethodno stavili papir za pečenje. Sušite u pećnici na najmanjoj mogućoj temperaturi (po mogućnosti 50°C) 12 do 16 sati, ovisno o debljini kriški.
Najpoželjnija vrsta sušenja dunje je svakako dehidracija u dehidratoru - postupak uklanjanja vlage iz prehrambenih proizvoda. Ovaj način konzerviranja hrane otkrile su drevne civilizacije, razvivši rane sustave sušenja hrane koje i danas koristimo, no u moderniziranoj verziji - aparatu koji suši namirnice. Onima koji nisu upoznati s dehidratorima, sušenje namirnica, može izgledati komplicirano ili nesigurno, ali u usporedbi s konzerviranjem ili zamrzavanjem, dehidriranje hrane je lakše, a dunja nije izuzetak. Osušene dunje ne trebaju se čuvati u zamrzivaču, što štedi električnu energiju i dragocjeni prostor u zamrzivaču, a može se skladištiti prilično dugo. Priprema je ista kao i za sušenje u pećnici, samo što se kriške dunje slažu na pladnjeve dehidratora, a temperatura prilagođuje prema uputama proizvođača dehidratora koji imate. Obično je to temperatura od 45 - 50°C.
Blanširanje dunje
Blanširanjem svježe dunje prije zamrzavanja zadržat ćete boju, hranjive sastojke i okus. Blanširanje je metoda djelomičnog kuhanja voća u kipućoj vodi ili na pari - obično nekoliko minuta, a koristi za "zatvaranje" okusa prije zamrzavanja. Blanširane i smrznute dunje možete kuhati kasnije - okus, boja i tekstura gotovo su u potpunosti očuvani. Blanširanje usporava ili zaustavlja djelovanje enzima koji uzrokuju gubitak okusa, boje i teksture, čisti površinu od prljavštine i organizama, posvjetljuje boju i pomaže usporiti gubitak vitamina koji se nalaze u dunji.
U loncu zagrijte vodu do vrenja i dodajte narezanu dunju na četvrtine (ili veće komade, ovisno o tome za što su kasnije namijenjene), u drugoj posudi pripremite hladnu vodu i led. Komade dunje spustite u kipuću vodu na 1 minutu (za manje komade) ili 2-3 minute za veće. Ako imate, koristite umetak za tjesteninu ili košaru za kuhanje na pari kako biste lakše izvadili blanširane dunje iz kipuće vode i uronili u ledenu vodenu kupku.
Izvadite dunje iz kipuće vode i odmah je uronite u posudu s ledenom vodom kako biste zaustavili proces kuhanja. Ako koristite umetak ili košaru za uranjanje dunja u hladnu vodu, jednostavno ga podignite i ostavite na ručnik da se osuši i ohladi na sobnoj temperaturi.
Dunje blanširajte u serijama jer će dodavanje velike količine namirnice "rashladiti vodu" i zaustavit će kuhanje - što znači da ćete sporo kuhati dunje, a ne je blanširati.
Blanširane dunje možete zamrznuti odmah nakon sušenja. Vrijeme blanširanja razlikuje se ovisno o veličini komadića na koje smo rezali.
Zamrzavanje dunje
Dunje se mogu zamrznuti direktno ubrane sa stabla, no kako bi zadržale što više okusa i nutritivna svojstva, preporučuje ih se ipak prije kratko blanširati. No, ako nemate vremena, nećete pogriješiti ni izravnim zamrzavanjem
Operite dunje, uklonite trule komadiće i ogulite koru. Koru nemojte bacati jer je kora dunje puna pektina i možete ju iskoristiti za kuhanje pekmeza, džemova i marmelada. S obzirom na to da je dunja voće koje sadrži puno soka, zamrzavanje odradite u serijama. Uzmite pladanj koji vam stane u zamrzivač, stavite na njega papir za pečenje i poslažite kriške dunje (ili komade) u jednom sloju. Stavite u zamrzivač na minimalno 3 sata (ovisno o debljini i veličini kriški dunja), a tek nakon toga spremajte u vrećice. Ako planirate koristiti dunje kasnije za daljnju preradu, prvo ih izvažite, a zatim spremajte u vrećice, tako ćete kasnije moći izvaditi i odmrznuti određenu količinu prilagođenu receptu. Na primjer, spremajte po pola kg dunja u vrećice, a ako vam recept za džem zahtjeva 1 kg, izvadite 2 vrećice.
Smrznute dunje mogu se koristiti i u slanim i u slatkim jelima. Samo ih izvadite iz zamrzivača i direktno ih zamrznute možete peći ili kuhati. Nije ih potrebno odmrzavati. Kuhaju se iznenađujuće brzo čak i smrznute, bilo da su cijele ili izrezane na četvrtine.
Foto: Markus Distelrath / Pixabay
Odgovori