Dunja, ovo jedinstveno voće, pripremljeno na odgovarajući način, pravi je užitak za nepce. Iako nije uobičajena voćka u voćnjacima hrvatskih proizvođača, poneko stablo dunje se ipak pronađe u većini domaćih voćnjaka. Tek su poneke sorte dunje jestive bez prethodne obrade, a najčešće se od mirisnih plodova dunje pripravlja liker od dunje.
Liker od dunje je aromatično, alkoholno piće koje je omiljen aperitiv u mnogim krajevima Hrvatske, a svoju primjenu je pronašlo i u pripremi raznih slastica. Veoma je ukusan i zahvalan napitak, a iznenadit će goste i zadovoljiti brojne ukuse.
Karakteristike dunje
Dunja (lat. Cydonia) je listopadno stablo ili grm iz porodice Rosacea koje prirodno raste na području jugozapadne Azije - posebice na području Irana, Turske i Armenije. Najčešće dosegne visinu između 2 i 7 metara. Voli topla i osunčana područja. Dunja je na našim prostorima udomaćena i često je ukras u voćnjacima ili vrtovima zbog cvjetova lijepe ružičaste boje ili zbog plodova karakterističnog ljupkog mirisa. Najčešće je se pronalazi u primorskim dijelovima Hrvatske, iako je voljena i nerijetko se pronađe i u kontinentalnim krajevima naše zemlje.
Pčelari posebice vole dunju jer je medonosna biljka - pčele rado posjećuju njene cvjetove i skupljaju pelud i nektar. Dunja cvate relativno kasno - krajem travnja ili početkom svibnja pa je proljetni mraz često zaobiđe zbog čega svake godine rodi brojnim plodovima.
Dunja je jedna od voćaka koja ima najmanje sorti, tek nekoliko stotina. Uobičajeno se uzgaja samo desetak sorti.
Plodovi dunje su plodovi zlatno žute, ujednačene boje, a mogu biti, ovisno o sorti, različitog oblika , pa tako razlikujemo dunje kruškastog, zvonolikog i jabučastog oblika, tj. sorte. Međutim, ono što je zajedničko svim plodovima je jedinstven, aromatičan miris koji mnoge stare Hrvate podsjeća na djetinjstvo.
Dunje za preradu
U našim krajevima se uzgaja nekoliko sorti, a najpoznatije su Leskovačka i Vranjska dunja. Odabir sorte dunje ovisi o tome što namjeravate pripremiti od plodova i u kojoj prerađevini je namjeravate iskoristiti. S obzirom na to da zelenije, neotpuno zrele dunje sadrće veću količinu prirodnog pektina potrebnog za dobivanje želatinaste konzistencije, najčešće se preporučuje koristiti ih za izradu marmelada i džemova, dok se za liker od dunje preporučuje koristiti što zrelije i aromatičnije dunje kako bi liker bio što ukusniji. Uobičajene sorte za pripremu likera su Leskovačka i Vranjska dunja.
Leskovačka dunja
Leskovačka dunja je najpoznatija i najcjenjenija sorta dunje na našim područjima. Plodovi dozrijevaju početkom listopada. Leskovačke dunje rode veoma velikim plodovima jabučasto kruškastog oblika. Boja ploda varira između blijedožute do zelenkaste, a neki je opisuju poput boje limunove korice. Kožica ploda je tanka i glatka, a kada plod sazrije, kožica poprima specifičan, voljeni miris dunje. Meso ove sorte je čvrsto i sočno, slatko kiselog, blago trpkog okusa. Pogodna je za pripremu likera, ali i za pripremu džema.
Vranjska dunja
Vranjska dunja je sorta dunje koja dozrijeva početkom listopada. Ova sorta rodi velikim plodovima koji mogu biti teški i preko 500 grama. Plodovi imaju veoma tanku i glatku kožicu, prepoznatljive su zlatno žute boje, a meso ploda je također žute boje. Kada su potpuno zreli, plodovi ove sorte su izrazito slatkog okusa. Osim zbog slatkog ploda, ova sorta je voljena zbog svoje dugovječnosti. Neka stabla mogu doživjeti i sto godina. Najčešće se koristi za pripremu likera od dunje.
Rasinjska dunja
Rasinjska dunja je još jedna klasična sorta u našem podneblju. Stablo Rasinjske dunje je izrazito veliko i veoma rodno zbog čega dolazi do savijanja grana pod težinom brojnih plodova dunje. Dozrijeva početkom listopada, a rodi srednje velikim plodovima jabučastog oblika. Plodovi su zlatno žute boje, tanke i glatke kožice, a meso je sočno i blago trpkog okusa. Otporni su na različite bolesti. Pogodna je za pripremu likera od dunje, ali je ukusna i kuhana ili u obliku džema.
Dunja Prkos
Dunja Prkos je sorta dunje koja obilno rodi svake godine, a također dozrijeva početkom listopada. Rodi vrlo velikim plodovima koji se sužavaju prema peteljci zbog čega izgledom podsjeća na veliku krušku. Kožica ploda je debela, limunasto je žute boje te je prekrivena nježnim gustim dlačicama. Ugodnog je mirisa kao i ostale sorte. Meso dunje je čvrsto, srednje sočno te blijedožute do bijele boje. Ova sorta spada u kvalitetne sorte dunje, a pogodna je za pripremu džema.
Asenica
Asenica je jedna od novijih sorti dunje, a potječe iz Bugarske. Kao i ostale sorte, dozrijeva početkom listopada, velikim, krupnim plodovima kruškastog oblika koji mogu težiti i do 350 grama. Plodovi su limunasto žute boje, debele kožice, a meso ploda je blijedožute boje te umjereno kiselog okusa. Ova dunja je namjenjena za preradu u džemove.
Berba i kupovina
Dunja je voće čija sezona traje od rane jeseni pa sve do siječnja. Većina sorti sazrijeva početkom listopada.
Berba plodova dunje započinje kad plodovi promijene boju iz intenzivno zelene u jarku, zlatno žutu boju. Plod je zreo kada se lako otkida s grane.
Tijekom berbe potrebno je dosta nježnosti i pažnje zbog osjetljivosti plodova na pritisak. Mjesta na plodovima koja su bila izložena pritisku ili udarcima bivaju oštećena i pokazuju sklonost k bržem propadanju. Plodovi dunje se ostavljaju na granama što je duže moguće, a najkasnije se ubiru prije prvog mraza.
Dunja je spremna za jelo tek jedan do dva mjeseca nakon berbe i veoma se rijetko može pronaći u trgovinama ili na policama supermarketa. Većina plodova dunje se pronađe na tržnici pa su tržnice mjesta na kojima bi trebalo potražiti ove mirisne plodove. Pritom treba paziti da je plod neoštećen i tvrd. Ako planirate prerađivati plodove dunje, korisno je ubrati ili kupiti plodove koji nisu potpuno žuti i zreli jer takvi plodovi imaju najveću količinu pektina u sebi koji će pomoći u pravljenju prerađevina od dunje.
Recepti za liker od dunje
Liker od dunje je aromatično, ukusno piće koje je veoma jednostavno spremiti i kod kuće. Ovo alkoholno piće otvorit će apetit, a zadovoljit će nepce čak i najzahtjevnijih gostiju. Za vas smo pronašli nekoliko recepata za pripremu likera od dunje u kućnoj radinosti.
Obavezno proučiti prije pripreme!
Domaći liker od dunje
Ovaj recept za liker od dunje je veoma jednostavan način pripreme domaćeg likera koji zahtjeva samo nekoliko osnovnih sastojaka. Sastojci navedeni u receptu dovoljni su za pripremu 1 litre domaćeg likera od dunje.
Sastojci
- 1 kg zrelih plodova dunje
- 1 l domaće rakije
- 350 g bijelog šećera
- 0,5 l vode
Priprema
- Dunje dobro obrišite krpom dok kožica ne bude potpuno glatka. Nakon toga ih ogulite i dobivene ljuske stavite u staklenku.
- Ostatak ploda možete iskoristiti za pripremu ukusnog džema ili marmelade.
- U staklenku s ljuskama dunje ulijte rakiju i staklenku dobro zatvorite.
- Staklenku s rakijom i ljuskama ostavite na hladnom mjestu nekoliko tjedana, optimalno 6 do 7 tjedana.
- Nakon 6 do 7 tjedana, u duboku tavu ili lonac ulijte vodu i šećer.
- Zagrijavajte na umjerenoj vatri do vrenja, a zatim pustite da vrije dok se sirup malo ne zgusne, a voda ne reducira.
- Ohladite dobiveni sirup, a zatim ga ulijte u staklenku s rakijom i ljuskama dunje.
- Promiješajte dobro sve sastojke, a zatim ih procijedite kroz fino cjedilo ili gazu u čiste staklene boce.
Liker od dunje bez šećera
Ova varijanta likera od dunje je idealna za one koji ne vole koristiti puno šećera i žele se odlučiti za nešto zdraviju varijantu. Sastojci u receptu dovoljni su za oko 1 l likera od dunje.
Sastojci
- 1 kg zrelih plodova dunje
- 1 l domaće rakije
- 350 g domaćeg meda
Priprema
- Dunje dobro obrišite krpom dok kožica ne bude potpuno glatka.
- Uklonite oštećene dijelove dunje, a zatim je prerežite, očistite od sjemenki i narežite na kockice.
- U veliku staklenku ubacite kockice dunje i zalijte rakijom te dobro zatvorite staklenku. Ostavite na tamnom mjestu 6 do 7 tjedana.
- Nakon 6 do 7 tjedana, procijedite tekućinu u drugu staklenku i u dobiveni liker dodajte med. Ostavite na tamnom mjestu još 4 do 6 tjedana.
- U međuvremenu, svaka 2 do 3 dana protresite staklenku kako bi se med u potpunosti otopio.
- Nakon 4 do 6 tjedana, procijedite liker i bacite talog.
- Procijeđeni liker ulijte u staklene boce.
Čuvanje i skladištenje
Plodovi dunje se u hladnim podrumima (0 - 2°C ) mogu čuvati 2 do 3 mjeseca bez da se plodovi pokvare. Liker od dunje se čuva na tamnim i hladnim mjestima, temperature niže od sobne temperature, optimalno 10°C. U takvim uvjetima se može čuvati i do godinu dana. Nakon otvaranja, liker se treba dobro zatvoriti i tako se može čuvati još nekoliko mjeseci. Ne preporučuje se čuvati liker od dunje u hladnjaku ili na temperaturama nižim od 0°C.
Savjeti
Dunju nikako ne treba prati vodom, dovoljno je da se kožica obriše pamučnom krpom dok ne postane glatka i sjajna.
Imajte na umu da dunja ima veliku količinu otpada, pa za svaki 1 kg dunje u receptu, ako nije drugačije navedeno, pripremite dodatnih 200 g dunje da nadoknadite ono što se baca. Ovaj savjet posebice vrijedi ako pripremate džemove i marmelade.
Koliko dugo će ljuske od dunje stajati u alkoholu ovisi o tome kakav intenzitet dunjine arome želite. Ako želite jaču aromu dunje, ljuske ostavite u alkoholu barem 8 tjedana.
Upotreba u kuhinji
Liker od dunje se najčešće u kuhinji koristi kao aperitiv prije obroka. Često ga se poslužuje na većim proslavama i svečanostima kako bi se domaćin pohvalio domaćim ukusnim pripravkom.
Ponekad se uparuje s drugim pićima pri čemu se može dobiti izvrstan koktel. Osim kao alkoholno piće, nerijetko se dodaje u slastice, u razne kolače i deserte kako bi istaknuo okus deserta. Često se kombinira s jelima od jabuke jer se dunja i jabuka izvrsno slažu okusima.
Ljekovita svojstva
Iako se dunja često spominje kao veoma ljekovita biljka, potrebno je imati na umu da većina ljekovitih svojstava koja plod dunje pruža se gubi njenom obradom. Liker od dunje nema specifičnih ljekovitih svojstava, ali svakako može poslužiti kao blaga okrjepa u manjim količinama.
Foto: t_watanabe / Pixabay
Zimnica od dunja
Odgovori