Maline su ukusne, zdrave ljetne bobice, ali i među namirnicama koje se najbrže kvare. Ako se pravilno skladište, maline možete dulje zadržati svježima, a pranje prije skladištenja može produžiti njihov vijek trajanja uklanjanjem neželjenih plijesni. Možete ih čuvati u hladnjaku u prozračnoj posudi. Također ih možete spremiti u zamrzivač i kasnije koristiti za pripremu raznih deserata i napitaka poput smoothieja ili nakon sušenja pretvoriti u prah.
Kako bismo vam pomogli da svake godine najbolje iskoristite sezonu malina, izdvojili smo najbolje savjete za odabir malina u trgovini, pranje, spremanje i skladištenje u mjesecima koji slijede.
Vrste zimnice od malina
U nastavku se nalaze ideje i recepti za sirupe, marmelade, džemove, pekmeze i ostale slatke zimnice od malina.
Priprema malina za zimnicu
Iako je poslastica što su maline dostupne u trgovinama tijekom cijele godine, ove bobice su sezonsko voće i bolje ih je i jeftinije kupiti kada im je sezona berbe, da ne spominjemo da su obično boljeg okusa tijekom ljeta. Općenito, svo bobičasto voće je najboljeg okusa kada je toplo vrijeme. Pri kupnji odaberite maline punašnih, nježnih i jarkih boja. Izbjegavajte vlažne ili zamrljane posudice, što bi moglo biti znak prezrelog voća. Uklonite i bacite pljesnive ili kašaste bobice kako se plijesan ne bi proširila na druge bobice. Ako berete ili uzgajate svoje, berite maline koje se lako odvajaju od stabljika. Za razliku od nekog voća, maline nakon branja uglavnom ne dozrijevaju niti se zaslađuju (osim u zamrzavanju).
Prije konzumacije ili daljnje prerade važno je oprati maline, ali s obzirom na to da su bobice tako osjetljive, ne perite ih prije nego što ih upotrijebite, jer se mogu raspasti i postati kašaste.
Izbjegavajte koristiti oštećene maline u daljnjoj preradi. Maline nemojte ispirati pod mlazom tekuće vodom jer ih pritisak može pokidati. Umjesto toga, bobice stavite u cjedilo i uronite ih u posudu s hladnom vodom. Lagano pomičite cjedilo gore-dolje u vodi, a zatim pustite da se bobice ocijede. Ako ste odlučni u prethodnom pranju bobica i želite oprane bobice spremiti u hladnjak, najduže će izdržati ako ih, osim u vodi, isperete u tekućini s jabučnim octom. Napunite posudu s tri šalice vode i jednom šalicom jabučnog octa, a zatim uronite neoprane bobice i promiješajte ih rukama. Isperite ih uranjanjem u običnu vodu kako biste osigurali da bobice nemaju okus octa.
Da biste osušili sve vrste bobičastog voća, nakon pranja pažljivo rasporedite bobice u jednom sloju na pladanj ili lim za pečenje obložene papirnatim ručnicima.
Ako nemate dovoljno malina za pripremu zimnice i morate skupiti dovoljnu količinu, maline čuvajte u hladnjaku ili na temperaturi ispod 0°C, u kutiji s rupama. Ako nemate takvu kutiju, spremite ih u običnu i preko stavite plastičnu vrećicu ili prozirnu foliju i izbušite sitne rupe. Držite ih podalje od mesa, jer lako poprimaju miris.
Sušenje malina
Sšene maline su savršene za pripremu u granolama, dodavanjem žitaricama, ali i glavnim jelima u umacima. Sameljite ih u prah ili ostavite u komadima, ovisno o tome za što ćete ih koristiti kasnije.
Temeljito ih isperite i s obzirom na to da maline imaju otvor koji omogućuje skupljanje vode, lagano protresite maline u cjedilu ili rasporedite na papirnate ručnike kako bi voda isparila. Ne moraju biti savršeno suhi, ali izvucite što više vlage.
Sušenje malina u dehidratoru
Bez obzira na to koji dehidrator koristite, složite maline na rešetke u jednom sloju, bez da se dodiruju. Možete odabrati i silikonsku podlogu u slučaju da tijekom počne iz malina curiti sok sok, ali to nije potrebno, samo im dajte prostora.
Ako dehidrirate smrznute maline, NE stavljajte maline na rešetkaste podloge jer su stanice voća oštećene u procesu smrzavanja i imat ćete puno soka. Predlažemo da ih prvo odmrznete, a zatim stavite u dehidrator da se osuše kako bi nered bio minimalan (ali i dalje zaštitite stroj oblogama).
Sušite na 50°C 18 - 20 sati. Ako su maline velike i debeljuškaste ili ste pretrpali pladnjeve, malinama će možda trebati i duže vremena.
Iako se voće obično suši na 55, maline i kupine radije sušite na nižoj temperaturi kako bi se malo sporije sušile. S obzirom na to da mogu biti problematični pri mljevenju i mogu se osušiti u tvrde male grumene voća, smatramo da je sušenje na nižoj temperaturi bolja opcija jer pomaže da se ravnomjernije suše i na kraju budu korisniji za proces pretvaranja u prah.
Nakon što dehidrirate maline, trebate ih kondicionirati oko tjedan dana. Stavite u hermetičku posudu za konzerviranje i protresite je jednom ili dva puta dnevno. Kondicioniranje je proces kojim se omogućuje da se razina vlage (po mogućnosti manja od 20%) izjednači između svih plodova u staklenci, jer neki mogu sadržavati više vlage od drugih. Ako vidite kondenzaciju na unutrašnjosti staklenke, vratite maline natrag u dehidrator i još sušite. Ako ne vidite kondenzaciju, nastavite s dugotrajnim skladištenjem.
Sušenje malina u pećnici
Sušenje malina u pećnici dovoljno je jednostavan i odličan način da potrošite sve maline koje imate, a ne možete pojesti. Jednostavno ih operite i pustite da se osuše (prema uputama iz dijela Priprema malina za zimnicu). Zatim ih stavite na pleh za pečenje prekriven papirom za pečenje u jednom sloju, bez da se dodiruju. Temperaturu pećnice postavite na najnižu, obično je to 60°C i sušite otprilike 8 sati. Povremeno ih provjerite. Nakon 6 sati maline će biti savitljive, no ako želite potpuno osušene maline, sušite ih minimalno još 2 sata. Imajte na umu da će maline, nakon sušenja, poprimiti tamniju boju.
Sušenje lista maline
List crvene maline ukusnog je okusa sličnog zelenom čaju, a stoljećima se koristi kao prirodni lijek. Bere se sredinom jutra nakon što je rosa isparila i prije nego što je sunce jako kako bi se što bolje sačuvalo prirodno ulje i okusi u lišću. Nosite rukavice i duge rukave da se zaštitite od trnja.
Kao i kod većine biljaka, kad biljka počne cvjetati, lišće postaje gorko, stoga berite samo mlade i zdrave listove koji nisu tretirani kemikalijama. Izrežite grančice i odrežite mlado lišće u veliku posudu.
Možete pustiti da se lišće prirodno osuši na zraku ili koristiti dehidrator za brže sušenje lišća maline. Prvo dobro operite lišće tekućom vodom kako biste uklonili prašinu i insekte i složite ih na kuhinjsku krpu kako bi dio vlage ispario. Zatim odlučite kako ćete sušiti lišće maline - u dehidratoru ili na zraku.
Ako ćete ih prirodno sušiti na zraku raširite lišće na rešetku i ostavite da se prirodno osuši daleko od prašine i sunčeve svjetlosti. Ili možete povezati lišće koje ste skinuli sa stabljika, vezati im krajeve i objesiti ih da se osuše. Ovisno o vlažnosti zraka, sušenje obično traje 1-2 tjedna.
Ako želite osušiti lišće u dehidratoru raširite ga na rešetke i sušite na niskoj temperaturi. Provjeravajte svakih 30 minuta dok se potpuno ne osuši.
Kada je lišće potpuno suho prepoznat ćete drobljenjem lista. Listići bi se trebai lako raspadati (mrviti). Nakon što se listovi osuše, čuvajte ih zapakirane u staklenku dalje od izravne sunčeve svjetlosti. Pokušajte ih ne zdrobiti prilikom spremanja u staklenke kako bi zadržali okus dok ne budete spremni za kuhanje čaja.
Kako napraviti prah od malina
Nakon što ste osušili maline i napravili kondicioniranje te uklonili sve loše osušene maline, sameljite ih u blenderu ili mlincu za mljevenje kave. Spremite prah u staklenku s hermetičkim poklopcem.
Blanširanje malina
Maline nije potrebno blanširati, no možete prije procesa zamrzavanja. S obzirom na to da se radi o vrlo osjetljivim bobicama, proces blanširanja je kratak. U loncu zagrijte vodu do ključanja, a u drugu posudu stavite led i prelijte hladnom vodom. Oprane maline stavite u cjedilo ili rešetku za kuhanje na pari i kratko uronite u kipuću vodu na 10 - 15 sekundi, a zatim odmah u hladnu vodu kako bi se zaustavio proces kuhanja. Ostavite ih da se potpuno ohlade (otprilike 1 minutu), a zatim izvadite i raširite na ručnik i ostavite da se osuše prije daljnje prerade.
Zamrzavanje malina
Maline se dobro zamrzavaju i mogu se koristiti smrznute za smoothieje ili odmrznute za upotrebu u pečenju i umacima. Pri odmrzavanju bobice će izgubiti oblik kao i dio soka, pa ih zamrzavajte u vrećicama, a odmrzavajte u posudi u slučaju da sok iz vrećice curi.
Operite bobice i osušite prema uputama u dijelu Priprema malina za zimnicu. Rasporedite cijele bobice na pladanj koji vam stane u zamrzivač i zamrznite (otprilike 6 sati). Premjestite smrznute bobice u vrećice ili posude za zamrzavanje, ali ostavite malo mjesta na vrhu vrećice ili posude, jer se bobice u procesu smrzavanja mogu malo proširiti.
Važno je zamrzavati maline u serijama kako biste bili sigurni da se brzo i ravnomjerno zamrzavaju, a oko svake ostavite mjesta kako bi zrak mogao cirkulirati jer ne želite jedan veliki komad smrznutih malina. Zamrznute maline možete u zamrzivaču čuvati do 6 mjeseci.
Slatko od malina
Maline možete i zasladiti prije smrzavanja. Stavite malu količinu voća u vrećicu za zamrzavanje ili posudu i lagano pospite šećerom. Ponavljajte proces slojevito stavljajući maline, a zatim šećer sve dok ne potrošite sve maline. Ostavite malo prostora na vrhu vrećice ili posude. Pokrijte i pustite da voće odstoji oko 15 minuta ili dok ne postane sočno. Zatvorite i zamrznite.
Foto: piviso / Pixabay
Odgovori