Zahvaljujući svom ukusu, izgledu i ljekovitim svojstvima, maline su poznate kao "kraljica svih bobica". Kako bi si osigurali čarobnu moć voća tijekom cijele godine najbolje je pripremiti džem od malina jer njegovom konzumacijom osiguravamo potrebnu energiju, vitamine, nutritivnu vrijednost te pravilan rad živčanog sustava i krvnih žila.
Kao i sok, pekmez ili marmeladu, i džem od malina je poprilično jednostavno i lako pripremiti, a u skladu s vlastitim ukusom možete birati količine šećera, konzervansa ili kombiniranje s drugim začinima i namirnicama. Osim što ćete biti sigurni da imate velike zalihe vitamina, možete uživati u finom namazu za doručak, koristiti ga za kolače, palačinke ili druge slastice.
U nastavku ćemo vam predložiti nekoliko različitih i ukusnih recepata, na vama je samo da nađete malo vremena i dobre volje.
Karakteristike maline
Malina (lat. Rubus idaeus) je najukusnije voće niskog rasta iz porodice ružovki. Podrijetlom je iz Južne Azije i toliko je stara da se smatra da potječe iz doba paleolitika. Godinama kasnije Rimljani su raširili uzgoj malina po Europi, a danas je poznata na svim svjetskim tržištima.
Malina je oduvijek cijenjena zbog svoje velike ljekovitosti, ali popularnost je stekla značajnim i prepoznatljivim okusom. Plodovi su karakteristične svijetlo ili tamno crvene boje, iako postoji i crna malina. Danas razvojem tehnologije prijevoznih sredstava malina postaje značajnija i jedna od najznačajnijih voćnih kultura.
Maline za preradu
Danas nam je poznato više od 130 vrsta maline, razlikujemo jednorodne i dvorodne, crne i crvene. Ovdje ćemo navesti samo neke od kvalitetnijih plodova, iako na tržištu zbog ekonomske vrijednosti možete pronaći i mnoge druge sorte koje su pogodne za preradu.
Willamette
Willamette je najpoznatija i najkvalitetnija sorta, plodovi su veliki i teški, tamnocrvene boje. Vrlo je otporna na sve viruse. Dozrijeva krajem lipnja, a svježi plod je najbolji za preradu, posebice sokova, pekmeza i džemova.
Malling exploit
Malling exploit dozrijeva nešto ranije, svijetlocrvene je boje i ima odličan plod za zamrzavanje ili preradu. Posebno je popularna za pripremu džemova i pekmeza.
Podgorina
Podgorina je intenzivne crvene boje i aromatičnog okusa, može se koristiti svježa, prerađena i zamrznuta. Iako se najčešće zamrzava, odlično se kombinira s voćem i namirnicama koje nemaju istaknut okus čime Podgorina daje jednu posebnu notu.
Gradina
Gradina sazrijeva krajem lipnja, plod je dosta čvrst i ugodnog okusa stoga je pogodan za preradu. Također je jedna od sorti koja je odlična u kombinaciji s drugim voćnim vrstama. Najčešće se zamrzava, ali također je odlična i za pripremu pekmeza i džemova
Berba i kupovina
Kraj lipnja, ili točnije 25 - 30 dana od cvjetanja idealno je vrijeme za berbu i kupovinu malina. Između ranijih i kasnijih sorti postoji 10-15 dana razlike u što spada sazrijevanje i berba.
Berba počinje kada plod poprimi svoju karakterističnu boju te mora biti dovoljno zreo.
Ako nemate mogućnost berbe iz vlastitog uzgoja, prilikom kupnje radije birajte one iz organskog. Također kod kupovine imajte na umu hoćete li koristiti svjež proizvod ili ćete ga preraditi, s obzirom na to da su tvrđi plodovi pogodniji za preradu. Također provjerite koju sortu kupujte. Birajte svježe, čvršće plodove, bobice moraju biti zrele, ali ne prezrele.
Recepti za džem od malina
Pripremljen samostalno ili u kombinaciji s drugim voćem ili dodatkom začina, bogatstvo okusa maline u džemu će ostati nepromijenjeno i dugo svježe. U nastavku se nalaze osnovni recepti za pripremu slatke zimnice s kojim sigurno nećete pogriješiti.
Obavezno proučiti prije pripreme!
Domaći džem od malina
Domaći, gusti džem od malina najbolji je za namaze i možete ga čuvati do dvije godine. Preporučuje se kuhanje u večernjim satima kako bi odstajao preko noći, a bobice natopljene šećere pustile svoj ukusan sok.
Sastojci
- 1 kg svježih malina
- 1 kg šećera
- 1 vanilin šećer ili ekstrakt vanilije po želji
Priprema
- Razdvojite svježe plodove od onih prezrelih te ih operite. Prilikom pranja budite oprezni da se maline ne unište.
- Dodajte šećer i vanilin šećer te lagano pomiješajte sastojke.
- Ostavite ih da odstoje preko noći ili 12 sati na sigurnom mjestu sobne temperature.
- Nakon stajanja, posudu stavite na laganu vatru. Najbolje bi bilo koristiti bakrene posude.
- Povremeno miješajte dok ne dođe do vrenja.
- Nakon vrenja, kuhajte još 8 - 10 minuta.
- Ugasite štednjak i pustite da se dobro ohladi.
- U međuvremenu pripremite staklenke, operite ih i sterilizirajte.
- Nakon hlađenja, džem ponovno vratite na štednjak i prokuhajte.
- Tako vrućeg sipajte ga u staklenke.
Džem od malina s konzervansom
Za najbrže džemove i bogatiji okus dodajte konzervans koji se brzo apsorbira te sadrži limunsku kiselinu. Po želji možete dodati i ostale začine poput vanilije, klinčića, cimeta, narančine kore.
Sastojci
- 1 kg malina
- 1 vrećica želina
- 2 žličice šećera
Priprema
- Pripremite i očistite maline.
- Vrećicu želina izmiješajte s dvije žličice šećera i dodajte u voće.
- Stavite na vatru, lagano zagrijavajte i miješajte do vrenja. Po želji, možete dodati još šećera ili drugih začina.
- Nakon vrenja, kuhajte još 5 minuta i otklanjate pjenu.
- Vruć džem sipajte u sterilizirane staklenke i odmah zatvorite.
Džem od malina bez šećera i konzervansa
Džem od maline svakako možete napraviti bez šećera jer je voće samo po sebi dovoljno slatko i ukusno. Za ovaj recept možete koristiti svježe ili smrznute maline. Okretanjem staklenki naopako stvara se vakuum stoga nije potrebno dodavati nikakve konzervanse. Jednom kada otvorite staklenku preporučuje se upotrijebiti u što kraćem roku te čuvati u hladnjaku.
Sastojci
- 1 kg malina
- 1 žličica ekstrakta vanilije
- 2 žličice limunovog soka
Priprema
- Maline razvrstajte i operite.
- Stavite maline i vaniliju zajedno u lonac te kuhajte na laganoj vatri uz povremeno miješanje. Maline će pustiti svoj sok stoga ne trebate dodavati vodu.
- Pred kraj kuhanja dodajte sok od limuna.
- Kuhajte maline dok se ne učvrsti i dobije gustoća. Znat ćete da je džem gotov kada bude potpuno čvrst.
- Sterilizirajte staklenke i stavite džem.
- Zatvorite poklopcem i okrenite naopako (na poklopac).
- Pokrijte i ostavite da se ohladi.
Džem od malina bez kuhanja
Za još bržu pripremu džem od malina možete napraviti metodom "bez kuhanja". Na ovaj način sigurni ste da ste sačuvali sve vitamine i minerale koji se prilikom kuhanja mogu izgubiti. Džem bez kuhanja smatra se najučinkovitijim u svojim ljekovitim svojstvima. Međutim, za razliku od kuhanih džemova koji imaju nešto dulji rok trajanja, za nekuhani se preporučuje godina dana.
Sastojci
- 1 kg svježih malina
- 1 kg granuliranog šećera (ili manje, po želji)
Priprema
- Pripremite i očistite maline, budite pažljivi tijekom pranja kako bi bobice ostale čitave.
- Stavite maline u posudu, dodajte šećer i sve promiješajte.
- Ostavite nekoliko sati na suhom i sigurnom mjestu kako bi maline pustile svoj sok Pokrijte ih s nečim kako bi spriječili ulazak insekata.
- Povremeno lagano miješajte.
- Sterilizirajte staklenke.
- Kada je džem u potpunosti čvrst stavite ga u staklenke i poklopite.
Čuvanje i skladištenje
Nakon otvaranja staklenke, džem od malina čuvajte na hladnom i suhom mjestu, najbolje u hladnjaku. Ako su pravilno očuvani, džemovi imaju rok trajanja do dvije godine, osobito oni s konzervansom.
Džem od malina čuvajte u steriliziranim staklenkama sa suhim poklopcem. Staklenke sterilizirajte u pećnici, nad parom ili kupljenim preparatima. Budite sigurni da su dobro zatvoreni kako zrak ne bi imao mogućnost ulaska. Nakon otvaranja staklenke džema preporučuje se upotrijebiti ga u što kraćem roku.
Savjeti
Ako ste osjetljivi na aromatčne bobice, džem od malina možete jesti uz mlijeko. Mlijeko ima velike količine kalcija i smanjuje agresivan učinak kiselih malina na želudac. Možete koristiti blender, staviti džem, jogurt ili sladoled po želji te postepeno dodavati mlijeko. Dobit ćete ukusan i jako zdrav napitak.
Upotreba u kuhinji
Džem od malina idealan je kao namaz za doručak, predjelo ili užinu. Možete ga upotrijebiti za palačinke, vafle, mafine, ili druge kolače. Osim kao namaz, džem od malina može dodati u čaj što se smatra jednim od najpoznatijih i najučinkovitijih načina u borbi protiv prehlade. Džem od malina u toplom čaju doprinijet će bržem znojenju i tjeranju štetnih toksina iz vašega tijela te eliminiranju virusa.
Džem od malina možete upotrijebiti i kod pripreme voćnih smoothieja, zobenih kaša, voćnih pahuljica, a osim što će doprinijeti bogatstvu okusa dodat ćete i mnoštvo vitamina svom brzom doručku. Sigurni smo da ćete pronaći način da se vaš džem uklopi u svakodnevnu prehranu jer mu jednostavno nećete moći odoljeti.
Ljekovita svojstva
Uz vrhunski okus, malina pruže brojne zdravstvene dobrobiti zbog čega je vrlo korisna u prehrani. Sadrži velike količine vitamina C koji je iznimno važan u doba prehlade i gripe. U malini pronalazimo i vitamine C, E, D, B i K. Sadrži i mnogo minerala te je odličan izvor kalija.
Malina služi i za održavanje vitkosti zbog ketona koji reguliraju razinu šećera u krvi potičući metabolizam masti. Danas možete pronaći i mnoge dijetalne pripravke koji sadrže upravo ketone maline. Osim što je niskokalorična što znači da je povoljna za sve dijete i doprinosi boljoj probavi zbog svojih vlakana, malina sadrži i mnoštvo antioksidansa koji usporavaju starenje. Pozitivno djeluje na zdravlje maternice, a može se koristiti i za crijevne upale, kožne bolesti, prehlade, upale grla.
Mnogi kozmetičari koriste ekstrakte maline za hidratizaciju, a za ljepšu kožu i kosu preporučuje se jesti maline na dnevnoj bazi. Ulje čileanske maline koristi se i u zaštiti od sunca. Trudnicama i djeci savjetuje se konzumiranje malina s oprezom ili savjetom liječnika.
Foto: congerdesign / Pixabay
Zimnica od malina
Odgovori