Ljeto i jesen idealna su razdoblja za pripremu domaćih zimnica i napitaka od sezonskog voća. Umjesto da kupite proizvode na policama trgovina, donosimo vam nekoliko recepta za domaći sok od malina koji se naziva malinovac.
Za one koji nemaju previše slobodnog vremena, donosimo i recept bez kuhanja. Odlična stvar kod ovog sirupa jest to što možete u receptu koristiti i zamrznute maline ako niste u mogućnosti kupiti ili ubrati svježe.
Osim kao osvježavajući napitak, sirup od maline može se koristiti kao preljev u mnogim desertima ili kao krema u mnogim kolačima. Uz samo nekoliko sastojka i svega nekoliko minuta, možete pripremiti domaći malinovac.
Karakteristike maline
Malina (lat. Rubus idaeus) je zeljasta biljka koja pripada porodici ruža. Vjeruje se da dolazi iz Južne Azije i prozvana je jednom od najstarijih voćki. Postoji grčki mit prema kojemu je malina spasila život Zeusu. Stari Grci prozvali su malinu lijekom plodnosti. Danas se smatra voćkom koja donosi mnogo dobrobiti za čovjekovo zdravlje.
Odmah nakon sadnje, voćka rodi plodove, a punu rodnost doseže u trećoj godini rasta. Neke voćke znaju roditi i nekoliko puta u godini, ovisno o uvjetima u kojima se nalazi. Biljka živi u prosjeku 8 - 14 godina, no može dostići i 20 godina.
Malina raste u obliku grma te doseže visinu i do 3,5 m. Cvjetovi su joj bijele boje te cvate u svibnju i lipnju nakon čega slijedi berba plodova. Raste na nadmorskoj visini od 400 - 800 m i na područjima gdje je prisutna veća vlažnost zraka.
Plodovi su joj žarko crvene-ljubičaste boje i veoma su osjetljivi i meki na dodir. Malenog su opsega te veoma ukusni i zdravi. Beru se kada dosegnu svoju potpunu zrelost. Listovi voćke zdraviji su od samog ploda, a od njih se može pripremiti čaj koji pomaže pri menstrualnim bolovima i grčevima.
Maline za preradu
Putem prerade, dobrobiti maline su široko rasprostranjene, koriste se za marmelade, pekmeze, sirupe i dječje kašice. Sastojak su mnogih kolača i torti. Njene sjemenke se koriste i u proizvodnji ulja koje je također izrazito zdravo.
U nastavku slijedi popis sorti malina koje možete zasaditi u svom vrtu te njihove plodove koristiti u različite svrhe.
Makeer
Ova sorta maline je najosjetljivija, no donosi najslađe plodove te je zbog toga jedna od najpopularnijih sorti malina. Vrijeme sazrijevanja počinje već sredinom lipnja, a plodovi su joj krupni, čvrsti i žarko crvene boje. Zbog duljih grana, potrebni su joj dodatni nasloni.
Ova sorta ima visoku produktivnost te se može uzgajati i ubirati ručno i industrijski. Najbolje ju je posaditi u proljeće na teritorij gdje je prisutno sunce i ne prevelika razlika u temperaturi. Važno je pregledavati voćku od nametnika i biljnih bolesti jer je, zbog svoje osjetljivosti, često napadnuta.
Willamette
Ova sorta maline je puno otpornija nego sorta Makeer. Sazrijevanje plodova također se odvija u lipnju. Sadrži krupne tamno-crvene plodove koji su idealni za kuhanje. Smatra se najboljom sortom za preradu upravo zbog svoje otpornosti.
Ovoj sadnici potrebno je osunčano područje i često navodnjavanje. Također se preporučuje vezanje žicom kako bi njen rast i rod bio uspješniji. Willamette malina brzog je rasta i namjena plodova joj je univerzalna.
Canby
Ova sorta je također poprilično otporna na vremenske uvjete i biljne nametnike. Ima stabljike i grane bez trnja te je upravo zbog toga idealna za ručno branje. Plodovi su joj krupni, blago crvene boje i slatkog okusa. Sadržava svježinu i čvrstoću duže od ostalih sorti.
Canby maline ne vole vlažnost tla, no odlično uspijevaju i u hladnim područjima. Kao i kod ostalih sorti, veliku važnost za njihov rast ima sunce. Vrijeme berbe ovisi o svakom grmu, no ono se odvija u razdoblju od svibnja pa sve do srpnja.
Berba i kupovina
Berba i sazrijevanje plodova ovisi o kojoj se sorti maline radi, no ono se odvija 25 - 30 dana od početka cvjetanja. Sazrijevanje i berba traju 15 do 30 dana. Važna je procjena zrelosti ploda koja se može odrediti po njegovoj boji i mekoći. Plodovi se beru mehanički ili ručno.
Pri kupovini malina, potrebno je obratiti pozornost na izgled plodova. Iako su prirodno meke na dodir, one koje su već promijenile boju i postale pomalo gnjecave, izbjegavajte.
Recepti za sirup od malina
Prije same pripreme sirupa od malina, potrebna je sterilizacija staklenki ili bočica u koje ćete uliti vaš domaći sirup. Omjer šećera i voćki je 1:1, no naravno vi možete prilagoditi količinu šećera svome ukusu. U nastavku slijede recepti za tradicionalni sirup od malina i recept bez kuhanja te bez šećera. Za pripremu ovih recepata potrebno vam je svega nekoliko minuta.
Obavezno proučiti prije pripreme!
Domaći sirup od malina
Za ovaj recept potrebno vam je svega 3 sastojka i 15 minuta dobre volje. Od 2 kg malina, dobit ćete pola litre soka. Ako želite napraviti veću količinu, samo udvostručite sastojke. Količinu šećera možete prilagoditi svom ukusu.
Sastojci
- 2 kg malina
- 750 g šećera na pola litre soka
- 70 ml limunovog soka na pola litre soka
Priprema
- Dobro operite maline zatim ih usitnite u sokovniku ili blenderu.
- Nakon što ste ih usitnili, potrebno ih je ostaviti preko noći u hladnjaku.
- Idući dan, odvojite sok od koštica i kožice. Najjednostavnije je koristiti gazu, no možete koristiti i filter za kavu.
- Nakon što ste procijedili sok, izlijte ga u lonac.
- Soku dodajte šećer i limunov sok te stavite kuhati na umjerenoj vatri.
- Smjesu neprestano miješajte sve dok ne prokuha, maksimalno 15 minuta.
- Nakon kuhanja neka se vaš sok ohladi pa ga izlijte u staklenku i dobro zatvorite.
Sirup od malina bez šećera
Maline su prirodno slatkog okusa pa nije potrebno dodavati šećer. U nastavku slijedi recept koji ne sadrži sladilo, no ako želite, možete dodati med. Ako pratite količinski sastojke iz navedenog recepta, dobiti će te litru sirupa od maline.
Sastojci
- 3 kg malina
- 3 limuna
- 1,5 - 2 l vode
Priprema
- Maline dobro operite i uklonite trule dijelove, ako ih ima.
- Ubacite ih u sokovnik ili blender ili ih ispasirajte vilicom.
- Limunove dobro operite, ogulite te narežite na kolutiće i dodajte ih malinama.
- Smjesu stavite u lonac te joj dodajte vode.
- Kuhajte ju na umjerenoj vatri dok ne prokuha.
- Kada se sirup malo ohladi, prelijte ga u sterilizirane staklenke.
- Staklenke stavite u dublji lonac te natočite vode sve do vrha bočica.
- Lonac stavite kuhati i nakon što voda proključa, nastavite kuhati još 10-ak minuta.
- Nakon toga vaš sirup je spreman za korištenje. Pričekajte da se staklenke ohlade pa ih spremite u hladnjak.
Sirup od malina bez kuhanja
Iako kuhanje sirupa traje svega 15-ak minuta, slijedi i recept bez kuhanja. Njegov postupak je malo drugačiji, no poprilično jednostavan i brz. Iz ovog recepta dobiti će te litru sirupa od malina, kojeg je nakon pripreme, potrebno skladištiti i čuvati na hladnom i tamnom mjestu.
Sastojci
- 3,5 kg malina
- 6 dl vode
- 3 limuna narezanih na kriške
- 600 g šećera
Priprema
- Maline dobro operite i procijedite.
- Možete ih usitniti u blenderu, sokovniku ili ispasirati vilicom.
- Usitnjenim malinama dodajte vodu, šećer i kriške limuna.
- Sve dobro promiješajte i ostavite da odstoji u poklopljenoj posudi najmanje 12 sati.
- Nakon što je smjesa odstajala, procijedite ju kroz gazu ili filter za kavu.
- Sok prelijte u prethodno steriliziranu staklenku i spremite na hladno i tamno mjesto.
Čuvanje i skladištenje
Nakon što ste završili pripremu svog sirupa od maline, potrebno ga je istresti u sterilizirane staklenke i dobro zatvoriti. Kako bi se stvorio vakuum, okrenite ih na poklopac i ostavite tako 10-ak minuta.
Domaći sirup od malina potrebno je čuvati i skladištiti na tamnom i hladnom mjestu do 6 mjeseci. Nakon otvaranja on se mora držati u hladnjaku te potrošiti u razdoblju od tjedan dana.
Savjeti
Ako želite pripraviti gušći sirup koji možete koristiti kao preljev za palačinke ili neke druge deserte, potrebno je sirup kuhati par minuta dulje. Uz konstantno miješanje sami možete odrediti željenu gustoću.
Limun ne morate koristiti u receptima, no on produljuje rok trajanja.
Ako želite zdraviju varijantu sirupa, možete koristiti smeđi šećer ili med.
Ljekovita svojstva
Maline su prepune vitamina i hranjivih tvari te donose mnoge dobrobiti našem zdravlju. Sadrže antioksidanse koji djeluju protuupalno, a jedan od njih je i resveratrol koji usporava starenje.
Maline su jedan od glavnih izvora vitamina C i B kompleksa. U malim količinama, sadrže gotovo sve minerale. Niskokalorične su i sadrže vlakna koja pospješuju probavni trakt i čiste krvne žile.
Ekstrakti maline čest su sastojak u pripremi kozmetike jer hidratiziraju kožu. Od sjemenki čileanske maline, proizvodi se i ulje koje je bogato esencijalnim masnim kiselinama. Dobiveno ulje koristi se kao prirodan faktor u zaštiti od sunčevog zračenja.
Listovi grma maline koriste se za pripravak čaja koji pomaže pri menstrualnim bolovima, grčevima i pospješuje plodnost. Također čaj pomaže pri prehladama, umoru, crijevnim upalama i kožnim oboljenjima.
Foto: silviarita / Pixabay
Zimnica od malina
Odgovori