Voćni vjesnici ljeta, marelice su često dostupne na tržnicama prije drugog koštičavog voća. Najčešće se uzgajaju u toplim južnim regijama, ali zahvaljujući novim "žilavijim" sortama koje su se razvile tijekom posljednjih nekoliko godina, ovo mekano, mesnato voće sada možemo ubirati i u hladnijim podnebljima.
Da li zbog boje, mirisa ili okusa, marelice su, uz breskve i bobičasto voće, vrhunsko ljetno voće koje volimo konzervirati i napraviti slatku zimnicu. Ako planirate sačuvati marelice ili bilo koje voće općenito, pobrinite se da sav kuhinjski pribor koji ćete koristiti budu čisti.
Za vrhunski okus i aromu potražite sortu Blenheim i odabir marelica koje su blago mekane na dodir (ali ne i kašaste). Nezrele marelice stavite u papirnatu vrećicu i ostavite na sobnoj temperaturi jedan do dva dana. Nježno voće i dalje će sazrijevati brže od ostalog koštičavog voća, zato uživajte u marelicama odmah ili ih čuvajte u hladnjaku do tri dana.
Vrste zimnice od marelica
Osim za izradu marmelada, džemova i pekmeza, rado ju koristimo u pripremi sokova, a suhe marelice važan su dio svakodnevne prehrane. U nastavku se nalazi popis svih vrsta zimnica koje možete napraviti od marelice.
Priprema marelica za zimnicu
Glenglo, Cresthaven, John Boy, Loring, Redhaven i Sunhigh samo su neke od sorti marelica idealne za daljnju preradu. Elberta je manje prihvatljiva jer ima manje kiseline u odnosu na tradicionalne žute sorte, no većina sorti marelica je pogodna za konzerviranje i zamrzavanje. Zamrzavanje je preporučena metoda za duže skladištenje marelica, no ukuhavanjem ćete dobiti slatke namaze i sirupe u kojima možete uživati i tijekom zime. Priprema marelica za zimnicu nije komplicirana, a na vama ostaje izbor kako ćete ih dalje preraditi. Postupak pripreme je za sve vrste konzerviranja isti.
Odaberite zrelo voće kakvoće pogodno za svježu konzumaciju te pripremite za daljnju preradu. Uklonite koštice prolazeći nožem za rezanje oko voća prateći njegov prirodni "šav", zatim lagano zavrnite polovice i izvadite košticu. Ako ih ne planirate koristiti odmah, premažite ih limunovim sokom kako biste spriječili da meso ploda potamni. U marelicama možete uživati dok su svježe, dok roštiljanje, pečenje ili kuhanje pojačava njihovu prirodnu slatkoću. Ako recept zahtijeva guljenje marelica, nožićem urežite X na kožici i blanširajte, nakon čega će se koža bez napora oguliti, a zatim ih koristite za daljnju preradu.
Sušenje marelica
Dehidriranjem i sušenjem marelica dobit ćete zdrave grickalice koje je lako skladištiti. Nije nepoznato da su sušene marelice zdrave za organizam, zbog čega su na popisu najpopularnijeg voća za dehidraciju, a na vama je da odaberete volite li potpuno suhe marelice ili sočnije suhe marelice nalik suhim šljivama ili grožđicama.
Marelice možete sušiti u dehidratoru, pećnici, mikrovalnoj pećnici ili na suncu, a procesi su detaljno opisani u članku - Sušene marelice. Imajte na umu da ćete morati izdvojiti 4 - 14 sati za sušenje, iako se većinom radi o jednostavnom nadgledanju, dok će sušenje na suncu trajati i do nekoliko dana, ovisno o veličini kriške marelice i sorti.
Osnovni postupak za sušenje uključuje pranje marelica, čišćenje i umakanje u sok od limuna što će spriječiti da marelice poprime ružnu smeđu boju, slaganje na pladnjeve u jednom sloju, bez da se dodiruju i izlaganje temperaturama od 50 - 60°C
Blanširanje marelica
Da biste ogulili svježe voće kao što su marelice, breskve itd., morat ćete ih blanširati. Proces nije težak, a zahtjeva vrlo kratko vrijeme. Napunite posudu s vodom i stavite na štednjak dok ne proključa, u drugu posudu pripremite led koji prelijte s hladnom vodom, a koja će poslužiti za zaustavljanje kuhanja marelica nakon vađenja iz kipuće vode.
Marelice temeljito operite, zarežite slovo X na dnu marelice i uranjajte u kipuću vodu 30 - 60 sekundi (ovisno o tome koliko je tvrda koža i koju sortu marelica koristite). Kada se kožica na mjestu slova X počne odvajati, vrijeme je da ih izvadite. Odmah nakon vađenja, uronite ih u hladnu vodu i ostavite da se ohlade. Prilikom vađenja iz hladne vode koža bi se trebala lako moći skinuti.
Zamrzavanje marelica
Prije zamrzavanja marelica, obavezno ih blanširajte kako biste uklonili kožicu. Prepolovite ih, uklonite koštice i ostavite prepolovljene ili izrežite na četvrtine. Kako biste spriječili tamnjenje mesa, oguljeno voće zakiseljenoj vodi ili ga premažite limunom. Ne zamrzavajte više od 500 g marelica po jednoj vrećici kako biste najbolje mogli iskoristiti točnu količinu koja vam treba.
Možete ih zamrzavati samostalno ili u šećernom sirupu. Pomiješajte i otopite 2 i pol šalice šećera i pola žličice askorbinske kiseline ili 3 zgnječene tablete od 500 mg vitamina C u 4 šalice vode. Dodajte 1 šalicu ovog sirupa u svaku kg pripremljenog voća. Spremite u plastične vrećice ili posude za zamrzavanje i ostavite par cm prostora jer se marelice šire kako se zamrzavaju.
Također, ako ne želite pripremati šećerni sirup, marelice možete pomiješati i suhim šećerom.
Pomiješajte ½ šalice suhog šećera po kg pripremljenog voća. Lagano miješajte dok se šećer ne otopi ili ostavite da stoji 15 minuta. Kako marelice ne bi potamnile, pošpricajte ih limunom prije dodavanja šećera. Spremite u vrećice, označite ih i zamrznite.
Foto: Couleur / Pixabay
Odgovori