Kupus se smatra jednom od najljekovitijih povrtnih kultura. Zbog svog velikog udjela vitamina C, idealan je za jesensko doba kada naše tijelo napadaju virusi i bakterije. Vrlo je tražen na tržištu upravo zbog svog okusa i ljekovitosti, a od njega se pripremaju razna jela i zimnice.
Sok od kupusa ili rasol je možda i najljekovitiji proizvod od ove biljke. Rasol je naziv za sok koji je pripremljen od kiselog kupusa. Priprema je jednostavna te sa svega nekoliko sastojaka i malo vremena, imat ćete vlastiti domaći sok od kupusa. Sa začinima se možete poigrati i napraviti sok po vlastitom ukusu. U nastavku donosimo nekoliko recepata za ovu zimnicu.
Karakteristike kupusa
Kupus je dvogodišnja zeljasta povrtna kultura koja pripada porodici kupusnjača, latinskog naziva Brassicaceae. Još iz davne povijesti, ova biljka je poprilično popularna. Uzgaja se diljem svijeta, a u našoj zemlji kupus je najviše površinski rasprostranjen.
Stabljika ove biljke je uspravna, može narasti čak i do 60 cm. U procesu cvatnje, stabljika naraste i do 2 m. Sam korijen biljke je dug i razgranat, a na samom vrhu stabljike raste plod kojeg čine listovi. Cvjetovi su dvospolni i žute boje, a plod ponekad može dostići duljinu od 15 cm.
Glavna podjela je na dekorativni i jestivi kupus. Jestivi kupus može se pronaći u tri boje - zelenoj, ljubičastoj i bijeloj. Iduća podjela kupusa je prema vremenu sazrijevanja. Uzevši to u obzir postoje rane, srednje i sorte kasnog sazrijevanja. Za pripremu ove zimnice, možete koristiti bilo koju sortu kupusa.
Za povoljan uzgoj, rast i plodnost, ovoj povrtnoj kulturi potrebno je pronaći povoljno područje. Za dobar rast potrebno mu je osunčano i toplo mjesto, no temperature ne bi trebala narasti iznad 24°C. Prilikom sadnje kupusa, potrebno je dodati hranjive tvari u tlo kako bi plodnost bila uspješna. Odgovaraju mu vlažna tla te mu je potrebno svakodnevno navodnjavanje.
Kupus za preradu
Sok od kupusa može se pripremiti od kiselog ili svježeg, odnosno slatkog i sirovog kupusa. Za proces kiseljenja najbolje je izabrati sorte kasnog sazrijevanja jer sadrže tanke listove koji su odlični za skladištenje. Ako pripremate sok od sirovog kupusa, možete koristiti bilo koju sortu - ljubičastu, zelenu ili bijelu. Sve tri sorte su vrlo pogodne za pripremu ovog zdravog napitka. U nastavku donosimo najpopularnije sorte za kiseljenje i one koje se koriste za svježu upotrebu.
Varaždinski kupus
Ova sorta najpopularnija je na našem području kada je u pitanju sam uzgoj kupusa. Odličan je izbor za proces kiseljenja, no vrlo je ukusan i za upotrebu u svježem stanju. Pripada sortama kasnog sazrijevanja. Sadrži tanke listove te je zelene boje. Glavice kupusa su tvrde i pomalo spljoštene. Okus je pomalo gorak i ljutkast te se zato više upotrebljava za kiseljenje i pripremu zimnica. Berba se odvija sredinom listopada kada plod dostigne potpun stupanj zrelosti.
Čepinski kupus
Ova sorta je također vrlo popularna na našem području i samom tržištu. Plodovi su visoke kvalitete i fantastičnog okusa. Ova sorta popularnija je za upotrebu u svježem stanju jer je okus slatkast, no može se koristiti i pri procesu kiseljenja. Glavice su čvrste i okruglog oblika, a sama boja varira od žute do zelene, ovisno o uvjetima u kojima je sorta rasla. Pripada sortama kasnog sazrijevanja, berba se odvija sredinom listopada, odnosno kada plod postane zreo i spreman za upotrebu.
Crveni kupus
Crveni kupus uzgaja se isključivo za upotrebu u svježem stanju. Sve sorte odlične su za pripremu soka jer su listovi vrlo sočni i hrskavi. Glavice crvenog kupusa su vrlo male i guste strukture. Sazrijevanje plodova odvija se poprilično rano, a plod se može skladištiti i do nekoliko mjeseci, ovisno o kojoj je sorti riječ. Najpoznatije sorte crvenog kupusa su Juno, Gako, Paleta, Kyoto F1, Benefit F1, Nurima F1 i mnoge druge.
Berba i kupovina
Berba kupusa uvijek se odvija ručno, uz pomoć vrtlarskih alata ili nožića. Kupus se bere tako što se nožićem odreže glavica, što bliže tlu, odnosno korijenu. Za daljnje skladištenje i konzumaciju potrebno je odvojiti žute listove i one koji sadrže površinska oštećenja.
Vremenski period berbe razlikuje se kod svake vrste kupusa i njihovih sorti. Plod se bere kada dosegne potpunu zrelost koja se određuje prema boji i čvrstoći ploda.
Prilikom kupovine ove povrtne kulture, važno je obratiti pozornost na sam izgled ploda. Nemojte ubirati one plodove koji su premekani na dodir i sadrže žute listove. Izbjegavajte glavice čiji su listovi prepuni oštećenja i smeđih mrlja. Idealno bi bilo kada biste kupus kupili na tržnici ili kod domaćeg uzgajivača.
Recepti za sok od kupusa
Postoji nekoliko različitih recepata za ovaj vrlo zdrav napitak. Sok od kupusa možete pripremiti od kiselog ili svježeg, slatkog kupusa. Kiseli kupus može se skladištiti dulje vrijeme nego slatki kupus. Obje varijante su izuzetno zdrave i ukusne. Prije same pripreme zimnica, nemojte zaboraviti temeljito očistiti i sterilizirati staklenke. Ako želite svojoj zimnici produljiti rok trajanja, staklenke i njihov sadržaj pasterizirajte nakon same pripreme.
Obavezno proučiti prije pripreme!
Rasol sok od kiselog kupusa
Rasol je sok u kojem se kiselio kupus. Najzahtjevniji dio je sam proces kiseljenja koji iziskuje ponešto vašeg strpljenja i malo volje. Za kiseljenje potrebna vam je drvena posuda ili bačva. U ovom receptu kisele se cijele glavice kupusa. Začine možete prilagoditi svom ukusu. Navedeni sastojci dovoljni su za jednu prosječnu obitelj za cijelu godinu.
Sastojci
- 25 kg kupusa
- 10-ak listova lovora
- 1 kg soli
- 1 šaka crnog papra u zrnu
Priprema
- Glavice kupusa temeljito operite te ih očistite pomoću nožića. Uklonite žute i oštećene listove i zarežite im korijen.
- U drvenu posudu slažite glavice kupusa tako što će korijen kupusa biti na dnu bačve.
- Pokušajte glavice nagurati što gušće.
- U drugoj posudi dodajte vodu. Neka količina vode bude dovoljna da kasnije u bačvi prekrije sve glavice kupusa.
- Tekućini dodajte sol i sve dobro promiješajte.
- U posudi u kojoj je gusto poredan kupus, izlijte tekućinu. Dodajte zrna papra i lovorov list.
- Vreću napunite s desetak litara vode, dobro ju zavežite te s njom prekrijte posudu. Vreća na vrhu posude zaštitit će vašu zimnicu od doticaja sa zrakom.
- Posudu stavite na neko toplije mjesto kako bi se postupak kiseljenja ubrzao. Nakon otprilike tjedan dana, zimnicu premjestite na neko tamnije i hladnije mjesto.
- Nakon 15-ak dana, vodu iz posude je potrebno procijediti te ju ponovno vratiti u posudu. Tim postupkom sastojci će se promiješati.
- Nakon 3 - 5 tjedana vaš kupus i rasol bit će spremni za korištenje.
- Kupus možete spremiti u vakuumirane vrećice, a rasol u prethodno sterilizirane staklenke.
- Čuvajte na hladnom i tamnom mjestu.
Sok od svježeg kupusa
Za pripremu ovog recepata možete koristiti ljubičasti (crveni) ili bijeli kupus. Potreban vam je sokovnik ili blender kako bi pripremili ovaj zdrav i ukusan napitak. Količinu sastojaka prilagodite svojoj potrebi. Ako vam je čisti sok od kupusa pregust, dodajte malo vode i razrijedite ga. Sok od kupusa se najčešće pije bez zaslađivača, no ako želite možete dodati med ili neko drugo sladilo. Za dodatan okus možete dodati začine po vlastitom izboru.
Sastojci
- glavica bijelog ili ljubičastog kupusa
- malo svježeg đumbira
Priprema
- Glavicu kupusa dobro operite i odstranite oštećene listove.
- Isjeckajte ju na manje komade i ubacite u sokovnik.
- Kupus miksajte dok ne dobijete jednolični napitak.
- Dodajte đumbir i eventualno zaslađivač.
- Sve dobro promiješajte kako bi se sastojci sjedinili.
- Ako vam je sok pregust, razrijedite ga s malo vode.
- Sok izlijte u prethodno sterilizirane staklenke.
- Čuvajte u hladnjaku.
Sok od kupusa, jabuke i mrkve
U ovom receptu donosimo vam sok od svježeg kupusa s kombinacijom drugih voćki. Količinu voća prilagodite svojoj potrebi i ukusu. Sok možete zasladiti medom ili sličnim sladilom. Možete dodati i razne začine poput đumbira, cimeta, sok od naranče i slične namirnice.
Sastojci
- 1 svježi kupus (bijeli ili ljubičasti)
- 1 jabuka
- 1 mrkva
Priprema
- Kupus, mrkvu i jabuku temeljito operite. Mrkvu i jabuku ogulite, a kupus očistite od oštećenih listova.
- Nasjeckajte povrće i voće na manje dijelove te ubacite u sokovnik.
- Sve miksajte dok ne dobijete jednoličnu tekućinu.
- Ako vam je sok pregust, dodajte malo vode.
- Možete dodati zaslađivač i dodatne začine.
- Sok izlijte u prethodno sterilizirane staklenke.
- Čuvajte u hladnjaku.
Čuvanje i skladištenje
Ovisno koji recept pripremate, skladištenje i čuvanje soka se razlikuje. Rasol ima ponešto dulji rok trajanja od soka koji je pripremljen od svježeg kupusa. Njega možete čuvati i u podrumu, bitno da je mračno i hladno mjesto, dok sok od svježeg kupusa morate čuvati u hladnjaku. Rasol možete skladištiti i do godinu dana, a sok od svježeg kupusa do mjesec dana.
Upotreba u kuhinji
Sok od kupusa najčešće se konzumira kao zasebno piće. Možete ga konzumirati uz nekakvo drugo voće i povrće. Uz pomoć blendera, vaš domaći sok može biti sastojak smoothieja i sličnih napitaka koji su idealni za doručak i zdrav, energičan početak dana. Rasol možete koristiti u pripremi raznih juha i variva. Možete ga koristiti kao začin u salatama ili konzumirati kao zasebno piće.
Ljekovita svojstva
Kupus je izrazito zdrava povrtna kultura, bilo da se radi o svježem ili kiselom kupusu. Rasol sadrži u sebi više vitamina C nego agrumi poput naranče i limuna. Sok od kupusa koristi se za detoksikaciju organizma jer ubrzava rad metabolizma i pomaže pri izbacivanju toksina koji se nakupljaju u našem tijelu. Ovaj sok koristi se i pri procesima mršavljenja.
Kupus jača imunitet i opskrbljuje tijelo potrebnom energijom. Odličan je za jesensko doba kada naš organizam napadaju virusi i bakterije. Ova povrtna kultura smatra se antistresnom namirnicom. Prepuna je omega-3 kiselina i raznih minerala poput mangana, željeza, magnezija, kalija i selena. Jača naš živčani sustav i pomaže pri stvaranju novih krvnih stanica.
Foto: Rohtopia / Pixabay
Zimnica od kupusa
Odgovori