Tko još može odoljeti ukusnom pekmezu od aronije? Ako ste ljubitelj aronije, pripremite džem, marmeladu, likere ili sokove koji će upotpuniti vašu zimnicu i omogućiti vam da uživate u ljekovitim bobicama i tijekom zime.
Zahvaljujući bogatim ljekovitim svojstvima, aronija se od nedavno počela koristiti i za pripremu zimnice. Dugo zanemareno voće podiže cijeli imunološki sustav i odličan je antioksidans.
Vrste zimnice od aronije
U nastavku se nalaze svi načini kako možete iskoristiti aroniju kada nam svježe voće nije dostupno.
Priprema aronije za zimnicu
U komercijalnom uzgoju, aronija se bere jednom godišnje, no ako ju imate u svom dvorištu berite ju kako bobice dozrijevaju. Čuvanje i skladištenje aronije za pripremu zimnice je veoma važno jer želimo što bolje zadržati sva ljekovita svojstva i okuse zbog čega pravimo zimnicu.
Prva pomisao za pripremu zimnice od aronije je svakako izrada džema i pekmeza. Mnoge su opcije i recepti, ali pripremne faze su otprilike iste. Ono što trebate imati na umu je da kada dođe vrijeme berbe, bobice je dobro prvo zagrijati, pogotovo tvrđe plodove koji će se kuhanjem omekšati. To se postiže blanširanjem, a proces blanširanja aronije možete pročitati u nastavku.
Osim u preradu u slatke namaze i kompot, aroniju možemo preraditi u sok ili bobice jednostavno zamrznuti i uživati u njoj i tijekom zime. Ljubitelji žestokih alkoholnih pića pripremaju vino od aronije, koja ugodno zadovoljava ne samo okusom, već i bojom. Osim toga, 200 g takvog pića dnevno će ispuniti tijelo s ogromnom količinom hranjivih tvari i vitamina, normalizira pritisak, poboljšava rad crijeva, spavanje, vid.
Imajte na umu da je preporučena doza konzumacije svježih bobica aronije samo 300 g dnevno. Sve više od toga može imati negativan učinak na vaš organizam.
Sušenje aronije
Iako sušene bobice aronije jako podsjećaju na sušene borovnice, njihov je sadržaj antioksidansa tri puta snažniji. Sušene bobice aronije smatraju se pravom super hranom. Imaju vrlo visoku koncentraciju antocijanina, koji ima snažna protuupalna svojstva, a visok sadržaj antioksidansa ne mijenja se prilikom sušenja. Međutim, postupkom sušenja uklanja se većina sadržaja vode, pa su suhe bobice puno slađe nego u svježem obliku.
Plodovi aronije mogu se sušiti na zraku, u dehidratoru ili pećnici. Ako ih planirate sušiti na zraku berite ih s peteljkom i nanižite na čvršći konac, povežite i objesite vani. Imajte na umu da ptice vole aroniju, pa ih dodatno prekrijte i učvrstite oko njih gazu kako vam ih ptice ne bi pojele. Ako ih sušite u dehidratoru ili pećnici, možete ukloniti peteljke i sušiti samo bobice. U dehidratoru sušite na preporučenoj temperaturi proizvođača (pogledajte upute proizvođača za sušenje bobica i voća), a u pećnici (poslagana u tankom sloju na papir za pečenje) prvo na 35 - 40°C 30 minuta, a zatim se poveća temperatura na 60°C dok se bobice potpuno ne osuše.
Osušene bobice aronije mogu se čuvati tri mjeseca u zatvorenoj posudi u hladnoj tamnoj i suhoj smočnici ili zamrznuti.
Blanširanje aronije
Blanširanje aronije se preporučuje u slučaju tvrdih plodova bobica, čak i prije samog kuhanja u pekmeze, džemove, marmelade, sirupe i sokove.
Vrši se sukcesivnim spuštanjem bobica u kipuću vodu na 3 minute, a zatim ih se vadi u hladnu vodu s ledom i pusti da se potpuno ohlade. Procijedite ih, poslažite na čistu krpu da se ocijede i tek onda nastavite s pripremom džema ili drugih pripravaka za zimnicu.
Zamrzavanje aronije
Nakon što voće sazre, najbolje je zamrznuti ga. Jednom odmrznuto voće nemojte ponovno zamrzavati. Zamrzavanje aronija nema negativan utjecaj na kvalitetu zimnice jer je poznato da aronija jako dobro podnosi niske temperature.
Bobice nije potrebno blanširati prije zamrzavanja, no ako su suhe i tvrđe, svakako ih možete prvo blanširati, procijediti, posušiti i zatim zamrznuti. Zamrznutu aroniju možete koristiti za pripremu bilo kojeg pripravka i zimnice.
Foto: honka13 / Pixabay
Odgovori