Kako se ljeto bliži kraju, tako kasno sezonski usjevi daju nevjerojatne posljednje žetve ove ukusne biljke koju često koristimo za pripremu raznih jela. Grah je jedna od namirnica koju možete lako skladištiti i u njoj uživati tijekom cijele godine. Također je dostupna za kupnju u svakoj trgovini prehrambenim proizvodima, u rinfuzi ili pakiran u vrećicama.
Njegovo skladištenje je puno svestranije od pukog zamrzavanja ili sušenja. U nastavku donosimo savjete kako skladištiti grah i na koje sve načine možete pripremiti ukusnu zimnicu.
Vrste zimnice od graha
Smeđi i bijeli grah poznati su ukusni plodovi koje se mogu ukiseliti, konzervirati, zamrznuti, pa čak i dehidrirati. U nastavku se nalaze omiljeni recepti i tehnike kako pripremiti grah za zimnicu. Od osnovnih recepata do moderniziranih verzija s novim, drugačijim okusima, grah možete iskoristiti u pripremi raznih zimnica.
Priprema graha za zimnicu
Grah možete pripremati za zimnicu na mnoge načine i u raznim kombinacijama: konzerviranjem, zamrzavanjem, dehidracijom, fermentacijom, pripremom raznih kiselih salata i namaza, kombinirati mu okuse s raznim drugim biljkama, sezamovim uljem, umakom od soje ili sjemenkama.
Ako volite pikantnije zimnice, dodajte mu 1 - 2 male ljute čili papričice, a u konzerviranju se odlično slaže s lukom i češnjakom te svježim ili suhim lišćem kopra.
Blanširanje graha
Svježi grah je potrebno blanširati prije zamrzavanja. Blanširanje podrazumijeva kratkotrajno kuhanje graha u vrućoj vodi, nakon čega je grah potrebno brzo ohladiti tako što ga se brzo iscijedi i prebaci u hladnu vodu.
Ako je proces blanširanja odrađen ispravno, uništit ćete bakterije i enzime koji grahu mijenjaju boju i okus u slučaju da se smrzne ili duže vrijeme ostavi da leži.
Ako se grah još nalazi u mahuni, nožem možete odrezati debeli kraj stabljike kako bi ga lakše oslobodili. Bez obzira na to što je tek izvađen iz mahune, pripremite ga tako što ćete ga prvo oprati vodom kako bi uklonili prljavštinu.
U lonac stavite vodu i pustite da zaključa. Ako blanširate manju količinu graha, nije potrebno precizno mjeriti količine, ali ako je veća količina, pripazite na omjer: na 4 l vode dolazi 1/2 kg graha. U vodu dodajte soli po želji (nije obavezno). Nakon što ste ubacili grah, pustite da se kuha 3 minute. Ovisno o vrsti graha, potrebno je između 2 i 4 minute kuhanja, samo pripazite da grah nakon kuhanja još uvijek bude hrskav.
Pripremite drugi lonac s hladnom vodom. Po mogućnosti, u vodu ubacite i kockice leda. Prokuhani grah prebacite u lonac s hladnom vodom. Ostavite ga tamo 3 - 5 minuta i procijedite pomoću cijedila. Grah možetestaviti na papirnate ručnike ili pamučnu krpu koja će upiti preostali višak vode.
Zamrzavanje graha
Grah nakon blanširanja obavezno ohladite i dobro osušite pomoću krpe ili papirnatih ručnika.
Možete ga staviti u plastične vrećice ili posude predviđene za zamrzavanje. Važno je da iz vrećice ili posuda izvučete višak zraka kako se tijekom zamrzavanja ne bi formirali ledeni kristali.
Preporučljivo je grah iskoristiti u roku 10 mjeseci od pakiranja.
Upozorenje! Imajte na umu da je sirovi grah toksičan. Potrebno ga je kuhati barem 15 minuta kako bi bio jestiv.
Foto: Milada Vigerova / Unsplash
Odgovori