Ciganska salata sastoji se od tri osnovna sastojka: graha, paprike i rajčice. Na kraju ljeta kada vam ostane ovih namirnica najbolje ih je iskoristiti za pripremu ove ukusne zimnice. Možete ju koristiti kao jelo, salatu i prilog, a svježa će ostati i do godinu dana ako ju ispravno skladištite. Jednostavna je za pripremu, a ako ste ikada pripremali ajvar ili grah salatu, vrlo lako ćete napraviti i ovu.
Karakteristike graha
Grah je jednogodišnja zeljasta biljka koja pripada porodici mahunarki. Potječe iz Južne Amerike, a u Europi se počeo uzgajati u 16. stoljeću te se u početku pripremao s kukuruzom i krumpirom. Uzgaja se u umjerenim kontinentalnim klimama, a postoje niske i visoke stabljike.
Plod graha je mahuna iz koje se dozrijevanjem razvija zrno graha. Mahuna može biti dužine 10 - 20 cm i ima najčešće 2 - 9 zrna. Zrno je bubrežastog oblika i sastoji se od dvije polovice koje imaju sjajnu ovojnicu smeđe, crne, crvene, bijele ili prošarane boje. Unutrašnjost je bijela, tvrda i brašnasta, a potrebno je čekati da mahuna potpuno dozre prije nego se ubere.
Karakteristike paprike
Paprika je jednogodišnja biljka iz porodice pomoćnica koja je na naše područje donesena iz Amerike. Stabljika paprike je uspravna, razgranata, a u donjem dijelu drvenasta i može narasti do 60 cm. Plitko je ukorijenjena, a listovi su ovalni sa zašiljenim vrhovima. Listovi su zeleni i naizmjenično postavljeni duž stabljike te mogu biti 15 cm dugački. Cvjetovi se nalaze duž cijele stabljike i bijele su boje.
Plod paprike je mesnata boba šuplje unutrašnjosti sa sitnim bijelim sjemenkama. Koža ploda je sjajna i glatka te može biti žute, zelene, crvene ili narančaste boje. Koristi se za pripremu raznih variva, ali se najviše kiseli i priprema u obliku zimnice.
Karakteristike rajčice
Rajčica je zeljasta trajnica iz porodice pomoćnica, a koristi se za pripremu mnogih jela. Stabljika rajčice je uspravna i prekrivena sa sitnim dlačicama te je na dodir ljepljiva. Pri korijenu je drvenasta i može narasti do visine od 3 m. Listovi su naizmjenično postavljeni cijelom dužinom stabljike i mogu doseći dužinu do 40 cm. Dvostruko su rasperjani sa sitnim bijelim dlačicama. Cvijet raste u pazušcima listova, a plod koji se razvija iz cvijeta je mesnata boba crvene boje.
Nezreli plod je zelene boje te pod utjecajem sunčeve svjetlosti dozrijeva i postaje crven. Može biti okrugao, ovalan, izdužen ili nepravilnog oblika.
Grah za preradu
Grah se dijeli na niske i visoke sorte, a koju sortu ćete koristiti za pripremu ove zimnice sami odabirete. Razlika između ovih sorti je u visini stabljike, boji zrna i lakoći branja mahuna. Za pripremu zimnice najbolje je izabrati sorte koje možete uzgojiti na našem području, a neke od njih su Ognjeni jezik, Trešnjevac i Tetovac.
Ognjeni jezik
Ognjeni jezik je visoka sorta graha Zrnaša i često se koristi za pripremu zimnica jer dobro podnosi termičku obradu. Ova rana sorta ima stabljiku koja može narasti do 60 cm te ga je jednostavno brati. Daje dobar urod i može se posaditi na oranicama, ali i u vrtu na manjoj površini.
Trešnjevac
Ova sorta je jedna od najpoznatijih na našem području te uspjela i daje veliki urod. Odlično uspijeva u našoj klimi i često ga se može naći na tržnicama i supermarketima. Prepoznatljiv je po prošaranim mahunama i koristi se za pripremu raznih variva i zimnica jer daje posebnu boju jelu. Svaka mahuna graha Trešnjevca u prosjeku ima 6 - 7 sjemenki graha što je prednost ove sorte.
Tetovac
Grah Tetovac ima krupe bijele sjemenke koje se najviše koriste u pripremi zimnica u makedonskoj kuhinji. Dobro podnosi termičku obradu pa se zbog toga koristi i za pripremu variva, a zrna su krupna, mekana i brašnasta. Nakon kuhanja ima slatkast okus, te je izvrstan u kombinaciji s kiselkastim povrćem kao što je rajčica.
Paprika za preradu
Postoje krupnoplodne i sitnoplodne sorte paprike, a za pripremu zimnice najbolje je koristiti krupnoplodne sorte kao što su paprike Babure, Rog, Kapije ili Paradajz paprike. Koju god sortu da odaberete, najvažnije je da je zrela i da je insekti nisu oštetili.
Paprika Babura
Ova sorta se najviše uzgaja u našem području, a poznata je po prizmatičnom obliku. Gornji dio paprike Babure je širok s jakom okruglom stabljikom, a donji dio ima 3 - 4 ovalna vrha. Manji primjerci ove sorte imaju samo jedan vrh i izduženog su oblika. Babure mogu biti žute, zelene, narančaste ili crvene boje, a za pripremu ciganske salate možete koristiti žute ili crvene paprike. Dobro podnose termičku obradu i mogu se kiseliti.
Rog paprike
Rog paprika je izduženog stožastog oblika i može narasti do 20 - 30 cm. Mogu biti crvene ili žute boje te dobro podnose termičku obradu i mogu se kiseliti. Prilikom rezanja morate ih prvo prerezati po dužini pa tek onda na kockice, ali su prikladne i za mljevenje u mašini za meso.
Paprika Kapija
Ova sorta slična je Rog paprici, a razlika je u obliku paprike. Za razliku od prethodne sorte ova ima spljošteni oblik i zašiljeni vrh te može biti crvene ili zelene boje. Za pripremu Ciganske salate koristite samo crvenu sortu. Plod može narasti 10 - 18 cm, a dobro podnosi termičku obradu i kiseljenje.
Paradajz paprika
Paradajz paprika ima okrugli oblik i može biti žute, zelene ili crvene boje. Uzgaja se na otvorenim površinama i jako je ukusna i sočna sorta. Dobro podnosi termičku obradu i kiseljenje.
Rajčica za preradu
Za pripremu ciganske salate možete koristiti razne vrste domaće rajčice. Važno je da je sočna i zrela. Također izbjegavajte oštećene plodove jer ćete prilikom čišćenja više baciti nego iskoristiti.
Berba i kupovina
Grah se bere ovisno o vrsti sorte koja se sije. Niske sorte beru se prije visokih koje se najčešće beru krajem kolovoza. Berba graha započinje u srpnju i traje sve do početka rujna, a najbolje je cijelu stabljiku čupati iz zemlje. Stabljiku nemojte previše tresti kako s grah iz suhih mahuna ne bi rasipao, a nakon čupanja potrebno ju je ostaviti 1 - 2 dana da se suši na suncu. Mahuna mora biti suha, a zrno mora biti tvrdo na dodir, a najbolje je da je vanjska opna mahune malo raspuknuta jer ćete tako sjemenku graha lakše izvaditi.
Nakon sušenja mahune otrgnite sa stabljika i položite ih na pamučnu krpu te prekrijte s drugom krpom i “izudarajte” s drvenim štapom. Mahune će se otvoriti, a zrna će vam ostati u pamučnoj krpi. Suhi grah možete kupiti na tržnici u srpnju i kolovozu, a u supermarketima se može kupiti termički obrađen grah u konzervi koji je odmah spreman za pripremu salate.
Paprika se bere ručno tako da se plod otkida ili reže škarama. Prilikom berbe je važno da ostavite 2 - 3 cm stabljike kako bi paprika što duže ostala svježa. Nemojte prelomiti stabljike jer svi plodovi ne dozrijevaju u isto vrijeme. Kada plod postane zreo i poprimi određeni oblik, berba se odvija tijekom dana. Nikada plodove ne berite nakon kiše jer će tada brzo istrunuti, ako ih odmah ne preradite. Papriku možete kupiti u supermarketu na odjelu svježeg voća i povrća. Birajte samo zdrave žute ili crvene plodove koji nisu oštećeni od insekata.
Rajčica se bere kada postane crvene i pomalo mekana na dodir. Berite ju svaki dan kako ne bi prezrela i počela trunut. Ostavite 2 - 3 cm stabljike nakon berbe kako ne bi počela propadati i u sušiti se. Berite samo one plodove koji nisu premekani i koji imaju svjetlo do tamno crvenu boju. Rajčicu možete kupiti na tržnici ili supermarketu, a važno je da nije mekana i da ima zdravu kožu.
Recepti za cigansku salatu
Cigansku salatu možete pripremati od samo tri namirnice ili možete dodati i drugo razno povrće. Ovisno o okusima koje volite možete dodati i razne začine te tako obogatiti okus ove salate.
Obavezno proučiti prije pripreme!
Domaća ciganska salata
Tradicionalna ciganska salata priprema se od graha, rajčice i paprike. Brzo je gotova, a najviše vremena će vam trebati za kuhanje graha. Ako nemate vremena možete koristiti i grah iz konzerve koji je već termički obrađen i potrebno ga je samo oprati i ocijediti. Ovu zdravu zimnicu možete jesti na mnogo načina i dobro ju je pripremiti u većoj količini kako bi ju imali tijekom cijele godine. Navedena količina sastojaka dovoljna je za oko 7 kg ciganske salate.
Sastojci
- 1,5 kg graha
- 3 kg paprika
- 3 kg rajčice
- 200 ml suncokretovog ulja
- 200 ml vinskog octa
- 2 velike žlice soli
- 1 velika žlica šećera
- 1/2 velike žlice mljevenog papra
- Feferone po želji
Priprema
- Grah operite i stavite ga u posudu s vodom i kuhajte dok ne omekša. Potrebno ga je kuhati nekoliko sati, ali pazite da se ne prekuha i raspadne.
- Nakon što se skuhao procijedite ga i malo ohladite.
- Paprike operite i narežite na kockice ili usitnite pomoću mašine za meso.
- Rajčicu operite i narežite na kockice.
- U posudu stavite suncokretovo ulje i vinski ocat te ju stavite na štednjak na laganu vatru. Dodajte papriku i rajčicu te sve kuhajte dok se paprika i rajčica ne omekšaju i ne zgusnu.
- U smjesu dodajte kuhani grah, sol, šećer i papar. Sve sastojke dobro izmiješajte te po želji dodajte sitno narezane feferone. Smjesu kuhajte oko 1-2 minute i nakon toga posudu maknite sa štednjaka.
- Cigansku salatu sipajte u sterilizirane staklenke te ih zatvorite s poklopcima. Pokrijte ih s pamučnom krpom i ostavite da se ohlade te ih spremite u podrum ili smočnicu.
Ciganska salata s lukom i kukuruzom
Ciganska salata može sadržavati još neke vrste povrća kao što su luk i kukuruz. Dodavanjem ovog povrća poboljšavate okus i stvarate novu kombinaciju okusa. Luk će ovoj salati dodati određenu dozu slatkoće kao i kukuruz. Navedena količina sastojka dovoljna je za oko 5 kg ciganske salate.
Sastojci
- 1 kg graha
- 2 kg paprike
- 1 l pasirane rajčice
- 1 velika glavica luka
- 6 češnjeva češnjaka
- 4 velike žlice narezanih listova svježeg peršina
- 6 malih žlica soli
- 4 malih žlica šećera
- 200 ml vinskog octa
- 200 ml ulja
- 1 mala žlica mljevenog papra
- Feferone po želji
- 1 konzerva kukuruza šećerca
- 1/2 vrećice vinobrana
Priprema
- Grah operite i stavite u posudu u koju ste ulili vodu. Stavite na štednjak da kuha sve dok ne omekša. Ovisno o jačini vatre i količini vode potrebno vam je i do nekoliko sati da se skuha. Nakon što se skuhao procijedite ga i ostavite da se ohladi.
- Papriku i rajčicu operite i očistite te narežite na manje kockice.
- Luk očistite i narežite na kockice te stavite u posudu s paprikom i rajčicom.
- Očistite češnjak i narežite na sitne kockice.
- U posudu stavite ulje i ostavite ga na štednjaku na laganoj vatri da se zagrije.
- Dodajte izrezano povrće, sol, šećer i papar, vinski ocat te kukuruz iz konzerve. Kukuruz prije dodavanja procijedite.
- Sve sastojke promiješajte i ostavite da se kuhaju oko 30 minuta.
- Dodajte grah, peršin i feferone po želji i kuhajte još oko 30 minuta uz miješanje.
- Posudu maknite sa štednjaka i dodajte vinobran te sve dobro izmiješajte.
- Cigansku salatu stavite u sterilizirane staklenke i zatvorite te ostavite da se ohladi.
Čuvanje i skladištenje
Ciganska salata se nakon pripreme sprema u sterilizirane staklenke koje se mogu hermetički zatvoriti. Prije skladištenja u podrum ili smočnicu staklenke je potrebno dobro ohladiti tako da ih prekrijete s pamučnom krpom. Čuvajte ju na hladnom, tamnom i suhom mjestu kako se ne bi pokvarila, a nakon pripreme ju konzumirajte u roku godinu dana. Nakon što ju otvorite, obavezno ju skladište u hladnjaku i ne izlažite ju predugo sobnoj temperaturi jer se može početi kiseliti i poprimit će gorak okus.
Savjeti
Umjesto svježeg graha možete koristiti i konzervirani. Feferone ne morate dodavati, ako ne volite ljute salate. Možete dodati razne začine koje volite, ako mislite da bi se okusom slagali s povrćem koje koristite u pripremi ciganske salate.
Povrće možete izrezati na kockice, trakice ili usitniti pomoću mašine za meso. Nakon pripreme staklenke umotajte u pamučnu krpu i ostavite da se polako ohlade. Nemojte ih odmah stavljati u hladnjak, podrum ili smočnicu.
Upotreba u kuhinji
Ciganski grah može se koristiti kao prilog uz razna pečenja i mesna jela. Slaže se s ribom i narescima, a može se poslužiti uz razna variva kao salata. Najčešće se jede za ručak, ali ponekad i kao salata za večeru. Izvrstan je prilog uz pečena jaja, kobasice, pire krumpir, ali i palentu.
Foto: Sharon Drummond / CC
Zimnica od miješanog povrća
Odgovori