Mnogi za ukusne i zdrave obroke uvijek radije odabiru domaće izrađen džem. Kako i svi, tako i džem od mandarina odličan je dodatak svakom doručku, ručku, desertu, ali i večeri. Odlično se slaže u brojne kombinacije, čak i slana jela, a oduševit će i vas i vaše najmilije. Uz to što je izrazito ukusan obiluje brojnim ljekovitim svojstvima i nisko je kaloričan.
U nastavku teksta moći ćete pročitati najbolje recepte za pripremu ovog namaza, a to su recept za klasični džem od mandarine, džem od mandarina bez šećera koji se ne može dugo skladištiti i potrebno ga je potrošiti u roku par dana zbog čega je idealan za brza jela i jedan recept za džem bez kuhanja.
Karakteristike mandarina
Mandarina ili mandarinka je biljka iz roda Citrusa. Ove voćke su zimzelene biljke, mogu narasti do 3 m visine i imaju šire listove od ostalih citrusa. Porijeklom su iz jugoistočne Azije i Kine, a na kraju su uvezene u Europu, sjevernu Afriku, Australiju i druge dijelove svijeta.
Mandarine uključuju raznoliku skupinu agruma koje karakterizira svijetla boja ljuske i pulpe, izvrstan okus, kora koja se lako ljušti i segmenti koji se lako odvajaju. Uzgajaju se u tropskim i suptropskim područjima širom svijeta, iako se najbolja boja i kvaliteta obično javljaju u suptropskim uvjetima. Mandarine su vrlo osjetljive na niske temperature, zbog kojih razvijaju mrlje na koži, smanjujući svoju komercijalnu kvalitetu. Iz tog razloga svaka sorta ima vlastite karakteristike hlađenja.
Stabla mandarine su izrazito visoka s vrbatim granama zbog kojih izgledaju još više. Drvo je nešto lomljivije od ostalih citrusa, a lom grana je čest pod velikim opterećenjima voćem i upravo zbog toga se često pruža neka vrsta potpore. Većina sorti mandarina se samooprašuju i samooplodne su i rađaju puno plodova, no postoje iznimke ako se stabla ne tretiraju kako bi trebala. Mandarine imaju tendenciju da se izmjenjuju, s većim urodom u jednoj godini, a slijedi lakši (manji) u sljedećoj sezoni.
Mandarine za preradu
Postoji velik broj sorti mandarina i svaka vrsta je posebna i dobra sama za sebe, no pri odabiru za preradu potrebno je paziti koju vrstu biramo. Za marmelade i džemove potrebno je birati jednu od sljedeće tri vrste kako bi džem bio ukusan i dobar, a to su Zorica rana, Čahara i Kawano.
Zorica rana
Kao što joj samo ime kaže ova vrsta pripada u skupinu vrlo ranih sorti te dozrijeva skoro mjesec dana prije roditeljske sorte, što joj je i glavna odlika. Njezina roditeljska sorta su mandarine Kawano, a poznata je od sredine prošlog stoljeća. Vrlo je popularna na našim područjima i zrije oko kraja srpnja. Plod je izrazito ukusan i kvalitetan, plosnato-okrugloga oblika, a visina i težina joj je prosječna. Kožica je tanka, karakteristične narančaste boje. Meso je fine strukture, bez sjemenki i izuzetno sočno. Zahtjeva jako puno pažnje i obrade kako bi rodila obilno. Pogodna je za izradu džemova jer je bogata sočnim sokom i vrlo je aromatična.
Čahara
Također, i ova vrsta pripada skupini vrlo ranih sorti i zrela je za berbu krajem rujna ili početkom listopada. Plod joj je izrazito velik, teži oko 180 g, plosnatog je oblika i karakteristične boje. Meso ove sorte je lijepe i ukusne strukture, nema sjemenki i veoma je sočno, a okus im je aromatičan. Čahara je sorta koja obilno rađa ako se primjereno o njoj brinete. Odličan je izbor pri izradi džemova od mandarina jer rađa velike plodove koji su ukusni i izuzetno sočni.
Kawano
Kawano je sorta koja je jako važna za gospodarstvo naših krajeva. Razvija plod koji je srednje veličine i glatke kore, a kožica joj je tanka, narančaste boje. Okus joj je sličan kao i drugim vrstama, a meso je fine strukture i veoma sočno. Krošnja je patuljasta, okruglasta i razgranata, a njezine najznačajnije karakteristike su obilan urod i divan okus. Na našim područjima Kawano dozrijeva u prvoj polovici listopada, a značajan urod daje već u četvrtoj godini kad se uzgaja na plantažama.
Pri izradi džemova jako je važno paziti na sočnost i veličinu plodova, a upravo ova sorta je poznata po odličnim plodovima kako za džemove tako i za druge prerađevine.
Berba i kupovina
Stabla mandarina lako je uzgajati, a i njihova berba je jednostavna. Mandarine se beru ručno u kasnu jesen i zimi kada su zrele. Za berbu mandarina potrebna je velika količina ljudi i često zna biti dugotrajna, a uzgoj na velikim plantažama izrazito je popularan na jugu Dalmacije.
Kupovina i distribucija mandarina je popularnija u ostatku zemlje, a cijena im nije visoka. Pri kupovini svakako treba paziti kupujemo li domaće proizvode pristigle iz Neretve ili pak kupujemo nešto što je uvezeno iz dalekih zemalja. Pri odabiru mandarina za džemove pazite na svježinu i izgled mandarina. Birajte one sa što sjajnijom korom i ne mekane. Ako osjetite da su mandarine odmah na prvi dodir premekane, to znači da su počele trunuti i da vam neće moći dugo stajati.
Recepti za džem od mandarina
Kao i za sve druge džemove, za pripremu ovog džema potrebno je uložiti neko vrijeme i trud kako bi dobili ukusan proizvod na kraju. Prirodno i zdravo uvijek je svima opcija i zato se pri izradi džemova potrudite koristiti što više prirodnih sastojaka, pa primjerice šećer zamijenite medom, a limunsku kiselinu samim limunovim sokom.
Obavezno proučiti prije pripreme!
Domaći džem od mandarina
Klasično je ipak najukusnije, tako ćemo znati što nam se sviđa ili ne i što ubuduće trebamo nadodati kako bi u potpunosti bili zadovoljni džemom. Ovim receptom dobit ćete otprilike 1 kg džema od mandarina.
Sastojci
- 1 kg mandarina
- 700 g šećera
- 1 limun (korica i sok)
Priprema
- Ako koristite mandarine za koje niste sigurni jesu li prskane, odvojite tri i potopite ih u vodu u kojoj je prethodno otopljeno nekoliko žlica sode bikarbone.
- Pustite neka se mandarine tako namaču preko noći, isto napravite i s limunom.
- Nakon što su mandarine bile u vodi operite ih i stavite u malo vode pa ih kuhajte 10-ak minuta dok ne omekšaju.
- U međuvremenu ostatak mandarina ogulite i samo prepolovite. Stavite ih u odgovarajuću posudu, dodajte šećer i prokuhane mandarine i sve kuhajte 30 minuta.
- Nakon 30 minuta štapnim mikserom usitnite skuhane mandarine, zatim ih vratite na vatru i kuhajte još 10 minuta.
- Na kraju u džem, po želji, dodajte malo vanilije i ruma te sok od limuna i limune. Džem možda neće izgledati gust, ali će se tokom hlađenja dosta zgusnuti.
- Staklenke zagrijte u pećnici i u vrele ulijevajte vreli džem. Odmah zatvarajte i okrenite staklenke naopako tako da se same vakuumiraju.
- Ohlađeni džem čuvajte na tamnom i hladnom mjestu.
Džem od mandarina bez šećera
Ako želite što prirodniji i zdraviji džem koji ćete jesti pročitajte recept za ovaj ukusni namaz ali bez bijelog šećera. Umjesto šećera možete koristiti steviju ili med ako smatrate da će vaš džem biti neukusan bez bilo kakvog zaslađivača. Ovim receptom dobit ćete pola kilograma džema od mandarina.
Sastojci
- 500 g mandarina
- sok od pola limuna
- dvije jušne žlice meda
Priprema
- Operite i ogulite mandarine. Odvojite sa strane koru od 3 mandarine.
- Očistite ih od bijelih celuloznih niti (možete ići i dalje pa skinuti i kožicu, ali to će potrajati).
- Sve sastojke pomiješajte u loncu i pustite da odstoje 2 h.
- Koru od 3 mandarine narežite na rezance pa prokuhajte 3 puta u vodi (vodu svaki put promijenite).
- Dodajte koru ostalim sastojcima.
- Kuhajte na srednje jakoj vatri dok ne prokuha, zatim smanjite i kuhajte još 40 tak min, povremeno promiješajte.
- Kad je džem gotov premjestite ga u vruće teglice, zatvorite i pustite da se ohladi.
Džem od mandarina bez kuhanja
Brz i ukusan ovaj džem će vas oduševiti s minimalnim brojem sastojaka. Energetske i zdravstvene dobiti kojima on obiluje su neupitne, a držat će vas sitima cijeli dan. Sljedećim receptom dobit ćete pola kilograma džema od mandarine. Imajte na umu da se ovako pripremljen džem ne može dugo skladištiti i potrebno ga je brzo pojesti ili koristiti za pripremu kolača. Ako primijetite da ga nećete iskoristiti u roku, možete ga zamrznuti, ali postoji mogućnost da će prilikom odmrzavanja džem promijeniti teksturu zbog čega morate biti pažljivi.
Sastojci
- 500 grama očišćenih i narezanih mandarina
- 1-2 žlice meda
- 1-2 čajne žličice svježeg limunovog soka
Priprema
- Izmiksajte voće u jednoliku smjesu, pa dodajte limunov sok i med.
- Dobro promiješajte cijelu smjesu, prebacite je u oprane staklenke i stavite na hlađenje u hladnjak barem sat vremena.
- Ovako pripremljeni džem možete dodati na tost, palačinke, u kolače ili poslužiti s nešto osvježavajućeg sladoleda.
- Džemovi koji se ne kuhaju nisu dugotrajni i potrebno ih je pojesti u što kraćem roku, pogotovo ako se spremaju sasvim prirodno, kao i navedeni recept.
- Najbolje ga je upotrijebiti 1 - 2 dana nakon izrade, a za to vrijeme čuvati ga u hladnjaku.
Čuvanje i skladištenje
Mandarine čuvajte na sobnoj temperaturi, dalje od izravnog sunčevog svjetla. Da biste im produžili vijek skladištenja, stavite ih u hladniji dio hladnjaka gdje će ostati svježe do dva tjedna. Ako vam je potrebno spremanje na neki duži period možete ih zamrznuti i nakon odmrzavanja s njima neće biti nikakav problem, njihova kvaliteta i sastav se neće promijeniti nakon odmrzavanja.
Sam džem od mandarina skladišti se na hladnom i tamnom mjestu, pogotovo ako se sprema bez aditiva koji bi mu produžili rok trajanja. Nakon otvaranja pojedite ga u što kraćem roku i preporučeno je njegovo držanje u hladnjaku. Za dodatno produženje vijeka trajanja, džem možete dodatno pasterizirati.
Savjeti
Odaberite mandarine koje imaju sjajnu kožu i čine se težima unatoč svojoj veličini, jer su takve pune soka. Izbjegavajte meke, one s mrljama ili drugim vidljivim oštećenjima kože i birajte nešpricane i domaće proizvode kako bi vam džem bio što ukusniji.
Pri izradi svakako džem sipajte u prethodno zagrijane staklenke kako ne bi došlo do pucanja stakla pod vrućinom džema. Sterilizirajte staklenke kako ne bi došlo do kvarenja džema prije vremena.
Upotreba u kuhinji
Mandarine, kao voće, mogu se koristiti na brojne načine, od svježe upotrebe u voćnim salatama, kao ukrasi na tanjurima, ali i za običnu konzumaciju kako smo to najčešće naviknuli. Osim svježe konzumacije česta je prerada mandarina, od nje se mogu praviti džemovi, marmelade, likeri, sokovi i slično.
Džem od mandarina svakako je jedna od poznatijih i klasičnih prerada mandarine, a koristi se kao sam namaz ili u brojnim kolačima, za filove ili pak kao namaz za rolate. Osim što se koristi u slasticama, ovaj namaz može se kombinirati kao ukusan sastojak u nekim modernijim jelima kako bi im dao posebnu aromu.
Ljekovita svojstva
Mandarine su dobar izvor vitamina C i sadrže vitamin A, koji je važan za rast i razvoj te održavanje cijelog imunološkog sustava. Sadrže i minerale poput kalija, mangana i magnezija. Mandarine sadrže dijetalna vlakna, koja su važna za zdrava crijeva.
Dobar su izvor topivih vlakana koja vam mogu pomoći da se duže osjećate siti nakon što jedete. Pokazalo se da topiva vlakna pomažu u smanjenju LDL kolesterola, često nazivanog i "lošim kolesterolom", jer se mogu skupljati u krvnim žilama i uzrokovati srčane probleme.
Vitamin C prisutan u mandarini vrlo je dobar za kožu i kad se konzumira ili kad se nanosi na kožu. Redoviti unos soka od mandarine čini kožu sjajnom i u velikoj mjeri poboljšava tonus kože. Antioksidanti prisutni u mandarini štite kožu od oštrih UVA zraka i pomažu joj da se odupre šteti koju uzrokuju sunce i slobodni radikali. Također smanjuje znakove starenja poput bora, tankih linija i mrlja.
Zimnica od mandarina
Odgovori