Teško je zamisliti hladnije mjesece bez uživanja u slatkim, kiselkastim mandarinama. Kako bi mogli tijekom cijele godine nastaviti uživati u njihovom okusu sve što je potrebno jest pripremiti marmeladu od mandarina. Ovaj ukusan namaz veoma je dobar način za iskoristiti pregršt zrelih mandarina koje imamo na raspolaganju i pripremiti stvarno posebnu zimnicu.
Za pripremu marmelade od mandarina preporučuje se upotreba sorti koje dozrijevaju kasnije jer sadrže manje kiseline i slađe su. Također imajte na umu da berete ili kupujete samo zrele mandarine jer bi nezrele mogle utjecati na okus tako što će marmelada biti gorka, ali i manje ili srednje velike mandarine koje sadrže manje vode zbog čega će vrijeme kuhanja biti kraće.
Ako ste se odlučili za pripremu marmelade od mandarina, u nastavku vam donosimo razne bazne recepte za pripremu slasne marmelade koja će se svidjeti svima.
Karakteristike mandarine
Stablo mandarina zimzelena je višegodišnja biljka iz porodice ruta, roda Citrus, koje može narasti do 3 metra. Njegovi jednostavni listovi naizmjenični su, kopljasti, cjeloviti i ušiljenog vrha. Cvjetovi su mirisni i dvospolni, sastavljeno od čaške koja sadrži 4 ili 5 zelenih lapova i nježno bijelim laticama.
Stablo mandarine cvate tijekom travnja i svibnja. Plod mandarine okruglast je, veoma sočan i mesnat. Korica ploda je tanka, narančaste boje te se lako guli. Unutrašnjost mandarine najčešće se konzumira sirovu, dok se korica može iskoristiti za pripreme čajeva ili kandiranje. Mandarine često sadrže male duguljaste sjemenke.
Mandarina je porijeklom iz Azije, od kuda se nagađa da vuče korijen riječi svoga naziva. Nagađa se da se naziv povezuje sa žutom boju nekih odora koje su nosili mandarinski činovnici.
Njezino stanište zahtijeva toplu klimu, puno sunčanih dana te zaštitu od jakog vjetra. U Europi, gdje u unesena u 19. stoljeću, uzgaja se na Mediteranu. Za hrvatski uzgoj mandarina najznačajnija je dolina Neretve.
Mandarine za preradu
U Hrvatskoj najrasprostranjenija sorta mandarine koja se uzgaja je poznata japanska sorta Unshiu. Sortu Unshiu karakterizira bolja otpornost na hladnoću u usporedbi s ostalim sortama mandarina. Zbog toga se čak dvjestotinjak različitih vrsta među sortom Unshiu dobro rasprostranilo Hrvatskom od čega je najznačajnija dolina Neretve.
Plodovi mandarina ubiru se od kraja rujna, pa sve do siječnja. Ovisno o vremenu dozrijevanja razlikujemo:
- vrlo rane - Zorica rana, Ichumaru, Chahara
- rane sorte - Okitsu i Miho
- srednje kasne sorte - Kuno, Saigon, Seto
- kasne sorte - Owari 145
Ichumaru
Ovu sortu odlikuje fina struktura mesa narančaste boje. Plod je veoma sladak i sočan, stoga prilikom kuhanja marmelade treba pripaziti s količinom šećera. Ichumaru sorta jako brzo dozrijeva i među prvim je mandarinama na tržištu.
Zorica rana
Plod sorte Zorica rana je vrlo kvalitetan, karakterističnog plosnato-okruglog oblika. Glavna odlika joj je što dozrijeva veoma rano, gotovo mjesec dana prije roditeljske sorte. Jedna je od prvih sorti na tržištu i veoma je atraktivna zbog svojeg kiselkasto slatkog okusa. Meso mandarine veoma je sočno te ne sadrži sjemenke što upravo mandarine sorte Zorica rana čini idealnom za pripremu marmelada.
Chahara
Zrela je za berbu krajem rujna i početkom listopada te daje velik i veoma sočan plod. Ova sorta jako je dobra za pripremu zimnica poput pekmeza i marmelada. Mana ove sorte jest izraženo napuhavanje kore prilikom čega se odvaja kora od mesa ploda. Zbog toga se umanjuje njezina tržišna vrijednost.
Okitsu
Sortu Okitsu karakterizira sladak okus i jako lijepo oblikovani plod. Estetski je veoma cijenjena, uz 'Kawano Wase', ova sorta ima najglađu koru. Spada među slađe sorte te je potrebno prilagoditi količinu šećera prilikom prerade ovisno o slatkoći mandarine. Mandarine sorte Okitsu dozrijevaju u listopadu.
Kawano Wase
Kawano Wase je sorta deklarirana kao rana iako berba traje do kraja studenog.Obilno rađa plodove tanke i pravilne kore te izvrsnog okusa. Mandarine sorte Kawano Wase imaju sposobnost dugog čuvanja i veoma su cijenjene na tržištu.
Saigon
Saigon je jedna od najboljih srednje kasnih mandarina koja je otkrivena je na Korzici. Plod dozrijeva u studenom i izgledom je atraktivno. Mandarine sorte Saigon jesu veoma sočna i izvrsnog okusa. Jako je dobra vrsta za pripremu zimnice zbog svoje veličine i odličnog okusa.
Owari 145
Sorta Owari 145 selekcija je s Korzike, kod nas poznata kao “obična mandarina”. Ova sorta prva se počela saditi na našim prostorima i dobro podnosi niske temperature. Spada u kasne sorte te ima veoma aromatičan miris Dozrijeva kraje, studenog i spada pod kasne sorte. Plod je lijepog izgleda i izvrsnog okusa, no ako niste ljubitelj sjemenki u pekmezu - zaobiđite ovu sortu jer je u plodu moguće pronaći sjemenke.
Većina sorti osim Okitsu ima rebra i manje naglašene brazgotine na koži.
Recepti za marmeladu od manadarina
U nastavku opisali smo par recepata za pripremu ovoga veoma ukusnog namaza - marmelade od mandarina. Od tradicionalnih verzija do onih bez šećera i konzervansa- sigurno će se naći ovaj pravi za vas! Ako niste još, na našem portalu pronađite savjete kako pravilno sterilizirati staklenke.
Obavezno proučiti prije pripreme!
Domaća marmelada od mandarina
Ovaj recept veoma je jednostavan, za njega su potrebni samo dva sastojka. Osim malo sastojaka, veoma se lako priprema. Za razliku od prethodnog recepta, kora mandarina se guli i posebno dulje kuha. Zbog toga marmelada ima glađu teksturu i osigurava se da se sočna unutrašnjost mandarina ne prekuha. Od 1 kilograma mandarina dobit ćete oko 3 staklenke marmelade.
Sastojci
- 1 kg mandarina
- 500 g šećera
Priprema
- Mandarine treba oguliti i s njih odstraniti bijele niti. Očišćene mandarine stavite u dublju posudu s izvaganim šećerom.
- Koru mandarina izrežite na tanke trakice i stavite je u posudu s hladnom vodom te stavite kuhati dok voda ne provrije.
- Kada voda provrije iscijedite nasjeckanu koru i opet stavite u hladnu vodu.
- Postupak ponovite 5 puta.
- Koru dodajte k mandarinama i šećeru te sve zajedno stavite kuhati. Često miješajte kako marmelada ne bi zagorjela.
- Marmeladu treba kuhati oko sat vremena.
- Vruću marmeladu ulijte u sterilizirane staklenke, poklopite i okrenite staklenku. Ostavite da se tako ohladi.
Marmelada od mandarina bez šećera
Šećeru nema mjesta u ovom receptu, stoga se pobrinite da su vaše mandarine same po sebi dovoljno slatke. Bolje bi bilo koristiti manje kisele sorte poput Okitsu i Ichumaru. Umjesto šećera koristit ćemo steviju ili med, koje možete preskočiti ako ne mislite dugo pohranjivati marmeladu. Osim mandarina u ovu marmeladu idu začini koji daju posebnu aromu namazu. Naveden količine daju dvije staklenke marmelade.
Sastojci
- 1 kg mandarina
- 2 korice mandarine
- 1 naribana korica nešpricanog limuna
- 1 naribana korica nešpricane naranče
- 1/2 žličice cimeta
- 2 žlice stevije ili meda
- 1 žličica džemfiksa
Priprema
- Mandarine je potrebno oguliti i sačuvati 2 korice koje se nasjeckaju na sitne komadiće i prokuhaju u vodi desetak minuta.
- Korice treba ocijediti i dodati k oguljenim mandarinama.
- Oguljene mandarine treba očistiti od koštica i zatim ih staviti u blender ili multipraktik.
- U njih dodati kuhanu koricu mandarina i sve zajedno izmiksati.
- Usitnjene mandarine treba se staviti u lonac i u nju dodati korice nešpricanih agruma, cimet i steviju ili med.
- Marmeladu kuhajte na srednje jakoj vatri uz miješanje.
- Nakon pola sata dodajte džemfiks i kuhajte još 10 - 15 minuta ili dok ne postane dovoljno gusta.
- Vruću marmeladu ulijte u sterilizirane staklenke, poklopite i okrenite ih. Ostavite ih da se tako ohlade.
Marmelada od mandarina i jabuka
Kada se pomiješaju mandarine i jabuke, obje široko dostupne tijekom rujna i listopada, dobije se veoma ukusna marmelada. Jabuka daje glatkoću, a mandarina izuzetan i energičan okus. Malim dodatkom likera Cointreau daje se još bolji okus i aromu ovoj marmeladi. Za pripremu oko 5-6 stakleni marmelade trebat će vam sastojci u nastavku.
Sastojci
- 2 kg mandarina
- 200 g jabuka
- 800 g smeđeg šećera
- 2 limuna
- 1 litra vode
- 50 ml Cointreau likera
Priprema
- Oprane mandarine potrebno je oguliti i očistiti bijele niti. Sočnu unutrašnjost narežite na grublje komadiće. Koru polovice tih mandarina što tanje nasjeckajte.
- Koru i unutrašnjost mandarina te jabuke stavite u posudu u kojoj planirate kuhati marmeladu te u njih ulijte litru vode.
- Ako su mandarine imale sjemenke, njih treba skupiti i zamotati u gazu.
- Limun treba očistiti od korice i odstraniti bijele niti te skupa s jabukama usitniti u blenderu. Ovu smjesu dodajte mandarinama.
- Dodajte namočene sjemenke koje ste prethodno zamotali u
- gazu. Neka ova smjesa stoji cijelu noć.
- Drugi dan počnite kuhati marmeladu na laganoj vatri, miješajući često. Marmelada se kuha oko sat vremena te nakon toga se u nju doda šećer.
- Zatim se treba kuhati još 40 minuta ili dok ne zgusne, odnosno pulpa marmelade se raspadne. Na kraju dodati liker od naranča Cointreau.
- Kipuću marmeladu uliti u vruće staklenke, dobro poklopiti i preokrenuti na poklopac.
- Marmeladu treba dobro ohladiti prije skladištenja.
Marmelada od mandarina i limoncella
Mandarine se u ovom tradicionalnom receptu koriste cijele, bez guljenja. Priprema se tako da se mandarine izmiksaju s voćnim sirupom, uz nesvakidašnji dodatak Limoncello likera. Dobivena marmelada veoma je aromatična i jakih citrusnih nota.
Sastojci
- 1 kg nešpricanih mandarina
- 400 g šećera
- 1 limun
- 250 ml vode
- 10 ml Limoncello likera
Priprema
- Zavrijete u velikom loncu vodu. U kipuću vodu dodajte oprane mandarine te ih kuhajte na laganoj vatri 20-ak minuta.
- Kada su kuhane, izvadite ih na kuhinjsku krpu i pustite da se ohlade.
- Ohlađene mandarine narežite na četvrtine i odrstranite im koštice.
- Također narežite limun i odstranite mu središnju kožicu. Ako je njegova korica debela, ogulite limun te odstranite bijeli dio koji sadrži najviše gorčine.
- Limun i mandarine skupa izmiksajte u multipraktiku ili štapnim mikserom. Dobivenu gustu smjesu dodajte u lonac skupa sa šećerom i vodom.
- Marmeladu treba kuhati oko 40 minuta kada će postići gustu teksturu.
- Pred kraj treba dodati Limoncello.
- Vrućom marmeladom puniti pravilo sterilizirane staklenke, zatim ih okrenuti naopačke i pustiti da se ohlade.
Skladištenje i čuvanje
Važno je da se marmelada ulije vruća u prethodno oprane i sterilizirane staklenke, zagrijane u pećnici. Marmeladu obavezno treba postepeno hladiti, nikako je toplu stavljati u hladnjak ili zamrzivač.
Zatvorenu staklenku se treba čuvati na tamnom i suhom mjestu, no kad je otvorite mora se držati u hladnjaku gdje će trajati jedan do dva tjedna. Marmeladu koju ste pripremili bez šećera odmah je dobro držati u hladnjaku i potrošiti u roku dva tjedna.
Korisno je marmeladu pohraniti u manje staklenke kako bi osigurali da se potroši u ograničenom vremenu. Neotvorene staklenke imaju rok trajanja od godinu dana ako se pravilno skladište.
Savjeti
Ako koristite koricu mandarina, važno je da je ona nešpricana. Ako niste sigurni bolje je preskočiti koricu i iskoristiti samo meso. S tim na umu, ako imate svoje vlastite mandarine ili znate kako se uzgajaju nikako ne preskačite koricu. Ona je veoma bogata nutrijentima i jako doprinosi okusu mandarina u marmeladi.
Upotreba u kuhinji
Marmeladu od mandarina možete mazati na kruh kao namaz, koristiti kao punjenje za buhtle, croissant peciva ili krafne. Žlicu marmelade možete umiješati u običan jogurt kako bi ga zasladili. Također je dobar dodatak kremama za torte ili krostatama. Doista je bezbroj načina na koji možete poslužiti ovu slatku deliciju i svaki od njih jako je ukusan.
Ljekovita svojstva
Znanstveno je dokazano da mandarina zahvaljujući obilju vitamina i minerala ima dokazane zdravstvene prednosti.
U prosjeku 100 grama mandarine sadrži 48 kalorija te čak 86% vode. Najznačajniji za ljekovitost mandarine je vitamin C pri čemu 100 grama mandarina zadovoljava do 80% dnevnih potreba za vitaminom C.
Vitamin C ili askorbinska kiselina sudjeluje u brojnim biokemijskim procesima. Zatim ima i antioksidativno djelovanje što znači da sprječava prijelaz stabilnih slobodnih radikala u nestabilne. Askorbinska kiselina jača imunitet, sudjeluje u sintezi kolagena i karnitina te je važna za sintezu masnih kiselina.
Osim vitamina C, mandarina u manjim količinama sadrži vitamin A, vitamin rasta i zaštite epitela. U mandarini, najviše u bijelom dijelu kore, nalazimo oko 60 flavonoida, kemijskih spojeva koji u našem organizmu imaju ulogu antioksidansa.
Mandarine sadrže i veći udio folata, željeza, kalija, magnezija i vitamine topive u vodi B1, B2 i B3. Također sadrži dijetalna vlakna zbog čega se konzumacijom ploda ublažava konstipacija i IBS (simptom iritabilnog kolona). Dijetalna vlakna mandarine pojačavaju osjećaj sitosti što može biti korisno u kontroli regulacije tjelesne mase.
Foto: Hedonistin / CC
Zimnica od mandarina
Odgovori