Likeri su izvrsni za sve osobe koje vole slatkasta, ali ujedno i žestoka pića. Jedan od likera koji bi svakako trebali imati u kući je liker od maraske poznatiji i pod nazivom Maraskino. U narodu ga ljudi često nazivaju i Maraška, a naziv je dobio prema posebnoj vrsti višnje Maraske od koje se specijalno priprema.
U prošlosti su ovo piće konzumirali i poznati engleski i francuski kraljevi koji su čak slali brodove kako bi se ovo glasovito piće dopremilo u njihove zemlje. Vi ovo piće možete i sami napraviti uz nekoliko sastojaka i malo vremena u vlastitom domu.
Karakteristike višnje
Višnja je biljka koja potječe iz zapadnog dijela Azije te spada u koštičavo voće koje je nastalo križanjem domaće i divlje trešnje. Višnja ima deblo, s tamnosmeđom korom i tankim i visećim granama, koje može narasti od 2 do 10 m u visinu. Listovi su duguljasti u prosjeku dužine 6 - 8 cm te zašiljeni na vrhovima i na dodir glatki i sjajni. Cvatnja višnje odvija se od travnja do svibnja kada višnja ima bijele cvjetove s okruglim laticama.
Plod višnje je mesnat i okrugao i za grane je pričvršćen s tankim peteljkama, a bere se krajem lipnja ili početkom srpnja. U punoj zrelosti, plod je crvene do tamnocrvene boje, a u sredini ploda se nalazi koštica koja zauzima 1/3 ploda. Plod višnje je kiselog ili slatkog okusa koji varira ovisno o sorti koja se uzgaja. Ima i ljekovita svojstva te je bogata vitaminom A, vitaminom C, vitaminom E te folnom kiselinom i mineralima kao što su magnezij, željezo, kalij i antioksidativnim tvarima.
Višnja Maraska
Višnja Maraska je stara hrvatska autohtona sorta višnje koja se smatra najkvalitetnijom za uzgoj. Koristi se za pripremu likera zbog svoje jake arome i mesnatog okruglog ploda koji je srednje veličine u usporedbi s ostalim sortama. Plod je crvene boje što likeru daje intenzivnu crvenu boju i slatkastokiselog je okusa. Vrijeme dozrijevanja Maraske je početkom srpnja tako da prilikom pripreme likera još možete ostaviti staklenke u koje stavljate sastojke da odstoje na suncu kako bi se sastojci sjedinili i tako dobili kvalitetno piće.
Berba i kupovina
Stablo Maraske može se uspješno zasaditi u području Dalmacije. Uz malo održavanja možete imati domaće višnje Maraske koje možete koristiti pri izradi likera.
Prilikom berbe višanja imate dvije mogućnosti kako skinuti plod s drveta. Prvi je trešnja stabla pomoću strojeva tresača koji imaju pomičnu podlogu na koju plod pada kada stroj trese stablo, ali ovi strojevi se koriste kod branja većih količina višanja i nije prikladno za branje plodova samo s jednoga stabla. Drugi način je branje svakoga ploda posebno i to vam svakako preporučujemo. Postoji i treći način berbe koji se ne preporučuje jer oštećuje stablo, a i sam plod višnje može oštetiti, a to je berba drvenim motkama gdje se ispod stabla postave mreže te se grane udaraju motkom kako bi se plod odvojio s grane.
Prilikom berbe višnje morate znati da joj sezona berbe traje oko mjesec dana što znači da se pretežno bere kroz mjesec srpanj ili ako ranije plod sazre berba može početi krajem lipnja. Plod mora biti crven i na dodir niti čvrst, ali niti premekan. Ako vam je plod prilikom branja premekan i osjetite da ga oštećujete ili da se raspada nemojte ga koristiti prilikom pripreme likera jer će vam se tijekom stajanja plod još više raspasti i nećete dobiti željeni proizvod.
Ako višnje kupujete najbolje je pronaći poljoprivrednike koji imaju zasađene nasade Maraske i to provjerenu i autohtonu vrstu višnje Maraske kupite neposredno od njih kako na kraju ne bi imali samo liker od višnje, ali ne i liker od maraske. Ponekad i specijalizirane prodavaonice voća i povrća imaju određene sorte te se raspitajte ima li neki od njih u svojoj ponudi baš ovu sortu. Ne preporučuje se kupnja višanja u supermarketima ili lokalnim trgovinama jer u tom slučaju ne možete biti sigurni je li riječ o višnji Maraski ili o nekoj drugoj sorti višanja.
Recepti za liker od maraske
Liker od maraske vrlo je jednostavno napraviti kao i sve ostale vrste likera. Dovoljno vam je malo kvalitetnog voća, rakija i šećer i dovoljno strpljenja da dočekate da sve odleži jedno izvjesno vrijeme na toplom i na suncu kako bi dobili ukusni alkoholni napitak. Maraskino u bilo kojem trenutku nakon pripreme možete poslužiti gostima, a oni će biti oduševljeni s bogatstvom okusa i aromom kojom ovo piće odiše.
Obavezno proučiti prije pripreme!
Domaći maraskino
Najpoznatija verzija pripreme ovoga likera uključuje višnje, šećer i rakiju lozovaču koja se preporučuje kod pripreme likera upravo zbog svoje neutralnosti okusa. Navedeni sastojci u ovome receptu dovoljni su za 1 l likera od maraske.
Sastojci
- 1 kg višnje Maraske s košticama
- 1 kg šećera
- 1 l rakije lozovače
Priprema
- Višnje Maraske stavite u plastičnu posudu i operite u hladnoj vodi te očistite od peteljki.
- U veliku staklenku u koju će vam stati 1 l rakije, prvo stavite jedan red višanja pa ih pospite sa šećerom.
- Ovaj postupak slaganja višanja i posipanjem sa šećerom ponavljajte sve dok ne potrošite sve sastojke.
- Sastojke otprilike rasporedite u jednakoj mjeri tako da vam na kraju ne ostane previše nekoga sastojka.
- Kada ste sve posložili u staklenku sve prelijete s rakijom lozovačom i zatvorite dobro s poklopcem.
- Ostavite na osunčanom i toplom mjestu mjesec dana.
- Povremeno staklenku protresite kako bi se šećer lakše otopio, a višnje ispustile što više arome.
- Nakon mjesec dana sadržaj staklenke procijedite u bocu i zatvorite i liker je spreman za konzumaciju.
Maraskino sa začinima
U domaće likere koji se pripremaju od raznog voća i rakije, moguće je dodavati i razne začine koje sigurno imate u kućanstvu. Ako niste mislili da ih možete koristiti na ovaj način, donosimo vam recept za jedan malo drugačiji i začinjeniji liker od maraske. Navedena količina sastojaka dovoljna je za pripremu 1,5 l likera od maraske.
Sastojci
- 2 kg višnje Maraske s košticama
- 1 kg šećera
- 4 vrećice vanili šećera
- 1 narezani svježi limun
- 10 cijelih klinčića
- 2 štapića cimeta
- 1 cm svježeg oguljenog korijena đumbira
- 1,5 l rakije
Priprema
- Operite višnje i stavite u veliku staklenku u koju vam stane 1,5 l rakije.
- Limun operite i narežite na kriške te đumbir narežite također na kriške i stavite u staklenku.
- U staklenku dodajte i vanili šećer, šećer, klinčiće i cimet.
- Sve poslagane sastojke u staklenci prelijte s rakijom lozovačom i sve promiješajte.
- Staklenku zatvorite s poklopcem i ostavite na sunčano i toplom mjestu da odstoji mjesec i pol dana.
- Povremeno protresite staklenku kako bi se arome što bolje otpustile i sastojci sjedinili te šećer otopio.
- Nakon mjesec i pol sadržaj staklenke procijedite i naspite u boce te zatvorite s poklopcem.
Čuvanje i skladištenje
Liker je moguće čuvati i na kuhinjskoj polici, ali preporučuje se čuvati ga na mračnom i tamnom mjestu, a prije konzumacije najmanje 2 sata je dobro da bude u hladnjaku kako bi bio prikladno rashlađen.
Ako imate smočnicu ili podrum to je svakako najidealnije mjesto za skladištenje ovakve vrste zimnice. Isto tako moguće ga je konzumirati u roku godine dana, ali i ako ga ne popijete u roku godine dana, neće doći do gubljenja arome. Važno je da boce budu dovoljno dobro zatvorene kako alkohol ne bi ishlapio.
Savjeti
Jedan od najvažnijih stvari kod pripreme likera od maraske je da prije svega odaberete samo kvalitetne sastojke, a to su prije svega višnje Maraske. Izuzetno je važno da ste sigurni da ste nabavili dobru sortu jer ovu sortu odlikuje specifičan slatkasto kiseo okus koji se prilikom stajanja u rakiji prenosi na piće. Ako želite da okus i aroma ovoga likera budu što jači nemojte nikako koristiti smrznute višnje jer nećete dobiti toliko jaku aromu likera kao kada koristite svježe.
Višnje koje vam ostanu nakon što procijedite liker, možete koristi odmah ili ih spremiti u hladnjak te po potrebi ih koristiti prilikom pripreme kolača. Samo pripazite da prije nego ih stavljate u kolače iz njih izvadite koštice.
Prilikom pripreme likera važno je koristiti i rakiju lozovaču koja ima neutralan okus. Tako će vam liker imati okus onoga voća od kojega liker i pravite, a u ovom slučaju to je višnja Maraska. Možete koristiti i druge vrste rakija ili neki čak navode u receptima i upotrebu votke ili ruma, ali ako želite tradicionalni okus ovoga pića preporučuje se korištenje isključivo rakije lozovače.
Upotreba u kuhinji
Maraskino osim što se može konzumirati sam kao aperitiv prije jela i za vrijeme dočekivanja gostiju, može poslužiti i kao dodatak kolačima umjesto ruma ili nekih drugih pića koji se stavljaju prilikom pripreme slastica. Ova vrsta likera se slaže uz sve vrste mesa pa ne morate dvojiti da li poslužiti ovo piće kao aperitiv ili ipak ne. Odlično se slaže i s čokoladom te narančom, ali i mnogim drugim vrstama voća.
Ljekovita svojstva
Svi likeri u sebi sadrže alkohol koji djeluje kao dezinficijens za naš organizam. Povremenim konzumiranjem likera od maraske možete spriječiti pojavu raznih bakterija i virusa u organizmu. Jedna mala čašica likera može pospješiti i vašu probavu i smanjiti želudačne i probavne smetnje.
Foto: poppet with a camera / CC
Zimnica od višanja
Odgovori