Višnja ima važnu ulogu u proizvodnji i preradi voća te je gospodarski značajna kultura u Hrvatskoj. Ova veoma cijenjena vrsta voća poznata nam je već dugi niz godina. Porijeklo voćke je Indija i Iran od kuda se prije 2.500 godina proširila na područja Grčke i Turske. Od tamo su je Rimljani rasprostranili po cijeloj Europi, uključujući i područje Hrvatske.
Danas je višnja vrlo popularno voće za preradu te se koristi za pripremu sokova, kompota, džemova i marmelada od višnje. Marmelada se sprema ukuhavanjem otkoštenih višnja, često uz dodatak agenasa za želatinizaciju i šećera koji ublažava prirodnu kiselost višnje. Upravo je zbog svog slatko-kiselog okusa i bogate arome marmelada od višnje veoma popularna. Ako se niste još okušali u njenoj pripremi, u nastavku pronađite kako je možete sami pripremiti i saznajte nekoliko zanimljivosti o višnjama.
Karakteristike višnje
U porodicu Rosaceae svrstavamo drvenastu vrstu Prunus cerasus L., nama poznatu kao višnju. Stablo višnje može biti visoko do 6 metara, često je grmoliko i ima manju krošnju od trešnje. Grane su viseće što olakšava branje proizvoda.
Stablo višnje cvate u ožujku i travnju predivnim bijelim cvjetovima iz kojih se razvija koštuničav istoimeni plod. Izgledom je plod višnje sličan trešnji, no ima dublju, tamno-crvenu boju kože. Okusom je višnja kiselija od trešnje te se treba ubrati u potpunoj zrelosti kako bi bila što slađa.
Višnje za preradu
Dva područja u kojima se u Hrvatskoj uzgaja višnja su sjeverni kontinentalni dio i Dalmacija. Međusobno se razlikuju po odabiru sorti: na području Dalmacije uzgaja se cijenjena višnja Maraska, dok u kontinentalnim dijelovima prevladavaju sorte podrijetlom iz sjeverne Europe.
Na odabir sorte utječe njezina kakvoća, plodovi moraju biti otporni na štetnike i pogodni za preradu te mehaniziranu berbu. U sjevernoj Hrvatskoj uzgajaju se sorte Meteor, Rexelle, Gorsemska i Keleris 16. U Dalmaciji se uzgaja Maraska sorta višnje.
Meteor sorta
Zemlja podrijetla joj je Mađarska i karakterizira ju otpornost prema bolestima. Plod Meteor vrste je tamno crvena višnja, pravilnog okruglog oblika i srednje tvrdoće. Odlična je za preradu u džemove i marmelade te također za kompot.
Rexelle sorta
Ova njemačka sorta prikladna je za sve oblike prerade, a uzgaja se na našim prostorima od 1975. Godine. Za berbu i kupnju dostupna je od druge polovice lipnja. Njezini plodovi krupni su, srcolikog oblika i veoma intenzivne crveno-crne boje. Ima dosta žilavu i tvrdu kožicu, no njezino meso je lijepe crvene boje, veoma sočno i mekano. Okusom je odlična. Svakako je izvrstan odabir za pripremu kompota jer se kožica teže raspada.
Gorsemska sorta
Ova sorta je podrijetlom iz Belgije. Odlikuje se krupnim plodom okruglastog oblika i tamnocrvene boje. Dozrijeva kasnije od Roxelle sorte, početkom srpnja. Ima tanku i nježnu koricu što olakšava pripremu pekmeza i marmeladi. Okusom su Goremske višnje izrazito kiselkastog okusa zbog čega treba voditi računa o šećeru koji se dodaje prilikom prerade.
Keleris 16
Ova danska sorta daje krupne plodove veoma pogodne za sve oblike prerade. Njezine glavne karakteristike su tanka, ali žilava kožica i tamnocrveno do ljubičasto-crveno meso ploda. Okusom je veoma sočna i aromatična. Ubire se početkom srpnja.
Maraska
Maraska sorta je autohtona hrvatska sorta koja se uzgaja u Dalmaciji. Rasprostranjena je od Zadra do Makarske, uključujući otoke Hvar i Brač. Razlikujemo ih prema rastu te prema genetskoj konstituciji. Maraska višnje dozrijevaju početkom srpnja kada su jako aromatične. Višnje su srednje velike i okrugle. Imaju kožicu crvene i sjajne boje, dok je sočno i mekano meso tamnocrveno. Imaju značajnu vrijednost za proizvodnju alkoholnih pića i sokova, ali se koriste i u izradi marmelada i džemova.
Berba i kupovina
Berba višanja može biti ručna ili mehanička berba. Ručna berba dugotrajan je proces koji osigurava da se ubrani plodovi čim manje oštećuju i koji je blaži za samo stablo višnje. Kod mehaničke berbe, iako je ekonomičnija i brža, može doći do oštećenja nasada, ali i plodova.
Višnje su voće koje jedemo s korom, stoga je važno uvjeriti se u kvalitetu uzgoja samoga ploda, odnosno da višnja nije tretirana štetnim kemikalijama. Kod kupovine višanja bitno je da je plod cijeli, neoštećen i da nema znakova truljenja. Višnje koje su ubrane s peteljkom sporije se kvare.
Recepti za marmeladu od višanja
Jednom kada kupimo, dobijemo ili uberemo višnje, trebamo ih upotrijebiti u kratkom periodu kako se ne bi pokvarile. Dobar način za iskoristiti višak voća je priprema marmelade koja je veoma jednostavna, no potrebno je očistiti višnje od koštica što je pomalo naporan posao.
Ukusna, aromatična i slatko-kisela domaća marmelada svakako opravdava proces čišćenja višnji. U nastavku pronađite zanimljive recepte za pripremu. Prilikom pripreme marmelade pazite na pravilnu sterilizaciju staklenki i pohranu kako se marmelade ne bi pokvarile.
Obavezno proučiti prije pripreme!
Domaća marmelada od višanja
Za ovaj recept sve što je potrebno jesu kvalitetne, mirisne višnje i šećer. Količinu šećera možete kontrolirati prema samoj slatkoći višnje. Ako smatrate da su jako kisele možete dodati 100 grama šećera, isto vrijedi i obrnuto ako su dosta slatke. Od kilograma višanja dobiti ćete oko 3 - 4 manje staklenke, stoga povećajte ili smanjite količinu sastojaka prema potrebi.
Sastojci
- 1 kg višanja
- 500 g šećera
Priprema
- Višnje očistite, stavite ih u lonac i prekrijte ih šećerom.
- Višnje i šećer kuhajte na jakoj vatri uz često miješanje dok tekućina ne ispari, oko sat vremena. Vrijeme kuhanja oviti će o sočnosti višanja s kojima se krenuli spremati marmeladu.
- Nakon što je tekućina isparila, a marmelada je zgusnula, tada vrućom marmeladom punite sterilizirane staklenke.
- Poklopljene staklenke držite preokrenute barem dva sata.
- Nakon toga ih možete okrenuti i ostaviti da se ohlade na sobnoj temperaturi, zatim pohraniti.
Marmelada od višanja bez šećera
Umjesto šećera u ovom receptu koristimo datulje. Datulje su plodovi palme koji se uzgajaju na Srednjem Istoku i iznimno su slatko voće. Zbog toga će se izvrsno složiti s kiselkastim višnjama i dati jako ukusnu marmeladu. Osim toga, ova marmelada bit će jako glatke konzistencije i lako maziva. Sastojci su dovoljni za 2 - 3 staklenke marmelade.
Sastojci
- 1 kg višanja
- 250 g svježih datulja
Priprema
- Višnje i datulje očistite i operite. Ako možete, skinite kožicu s datulja.
- Oboje dodajte u lonac i kuhajte na srednje jakoj vatri oko 30 minuta.
- Kako se ne bi voće zalijepilo za dno lonca, možete u njega dodati vrlo malu količinu vode, oko 0,3 dcl ili tek toliko da prekrije dno.
- Kada je voće omekšalo, usitnite ga štapnim mikserom ili u blenderu (prije toga ga malo ohladite) te usitnjeno vratite na vatru i kuhajte još 45 minuta ili dok ne postigne željenu teksturu.
- Ne zaboravite miješati marmeladu.
- Imajte na umu da će se marmelada dodatno zgusnuti kako se bude hladila.
- U pripremljene, sterilizirane staklenke ulijte vruću marmeladu i dobro ih poklopite.
- Trebate ih preokrenuti na barem dva sata i ostaviti da se ohlade na sobnoj temperaturi.
Gusta marmelada od višanja bez šećera
Gustoću ova marmelada dobiva od dodatka želatine. Želatina je česti dodatak marmelada jer prava marmelada mora biti jako dobro maziva, bez komadića voća. Umjesto procesiranog bijelog šećera šećerne trske ili repe, koristite kokosov šećer koji ima posebniji okus karamele. Slobodno ga zamijenite za smeđi šećer ako nemate pristup kokosovom. Količine u receptu su dovoljne za 2 - 3 staklenke.
Sastojci
- 1 kg višanja
- sok 1 limuna
- 3 čajne žličice želatine
- 150 g kokosovog šećera
Priprema
- Očišćene višnje pomiješajte sa šećerom i pustite da stoji pola sata.
- Nakon pola sata započnite s pripremom želatine tako da sok od limuna (otprilike 4 jušne žlice) pomiješate sa želatinom.
- Ovu smjesu ostavite oko 4 - 5 minuta i dodajte je višnjama.
- Višnje izmiksajte u blenderu dok ne dobijete kašu i zatim je prebacite u lonac.
- Kuhajte na srednje jakoj vatri oko 20 minuta uz često miješanje.
- Vrućom marmeladom napunite sterilizirane staklenke.
- Napunjene staklenke preokrenite na minimalno dva sata nakon čega ih možete uspraviti i ostaviti da se ohlade na sobnoj temperaturi, zatim pohraniti.
Marmelada od višanja i čokolade
Iako je čokolada neobičan sastojak u marmeladama, svima je kombinacija višanja i čokolade dobro poznata. Upravo ova neodoljiva kombinacija izvrsno paše u marmeladi i daje joj bogatu boju i zanimljiv okus. Ako želite isprobati recept, za pripremu 4 - 5 staklenki marmelade trebat će vam 1,5 kilograma višanja.
Sastojci
- 1,5 kg višanja
- 750 g šećera
- 80 g tamne čokolade
Priprema
- Oprane i očišćene višnje pomiješajte sa šećerom.
- Ostavite ih pola sata, a zatim stavite u blender ili sjeckalicu i dobro usitnite.
- Prebacite voćnu kašu u lonac i stavite kuhati.
- Marmeladu kuhajte na srednje jakoj vatri oko sat vremena dok ne ugusti.
- Tijekom kuhanja povremeno miješajte.
- Na kraju kada dobijete marmeladu odgovarajuće konzistencije dodajte čokoladu i dobro je umiješajte kako bi se rasporedila kroz čitavu marmeladu.
- Prebacite ju u sterilizirane staklenke i poklopite, zatim preokrenite na dva sata i ostavite da se ohladi na sobnoj temperaturi.
Čuvanje i skladištenje
Marmelada se skladišti na tamnom i hladnom mjestu gdje može trajati do 12 mjeseci ako je pravilo punjena i zatvorena. Vrijeme čuvanja ovisit će i o količini šećera, prirodnog konzervansa. Jednom otvorena, marmelada se čuva u hladnjaku i treba se upotrijebiti u roku dva tjedna.
Kako bi uskladištili veće količine svježih višanja možete ih zamrznuti. Prvo ih je potrebno očistiti i oprati, a zatim spremiti u zamrzivač. Smrznute višnje možete upotrijebiti za pripremu marmelade ili smoothie napitaka, kolača i kompota.
Upotreba u kuhinji
Marmeladu od višanja može se mazati na razna peciva te čini izvrstan namaz. Također se može dodati raznim desertima poput pita, sladoleda i kolača. Osim toga može poslužiti kao dodatak jogurtima, kašama i smoothie napitcima. Veoma je ukusan način za zasladiti dan.
Ljekovita svojstva
Višnja ima izražena antioksidacijska, antimikrobna i antikancerogena svojstva koja proizlaze zbog visokog udjela polifenola. Uz polifenole od kojih su najznačajniji antocijani, ima i značajne količine minerala: kalcija, fosfora i željeza, te vitamina A, C, E i folne kiseline. Višnje su bogate nehlapljivim aromatičnim tvarima i organskim kiselinama od kojih potječe njezin miris i okus.
Crvena boja ploda, sočnog mesa i kožice potječe od biljnih pigmenata antocijana. Upravo su antocijani ti koji služe kao glavni indikatori za određivanje zrelosti ploda višnje. Osim antocijana, višnja je značajan izvor biljnog hormona melatonina koji također pokazuje antioksidativna svojstva. Melatonin sudjeluje u regulaciji procesa spavanja te procesa starenja.
Foto: cottonbro / Pexels
Zimnica od višanja
Odgovori