Zbog svog kiselog okusa višnja je miljenica prerađivačke industrije, čak štoviše, tako ju konzumiramo više nego kao svježe, sirovo voće. Okus, miris i boja osvaja naša područja odavno čemu je dokaz naša autohtona sorta - Maraska.
Osim što krasi dvorište i dvori okusne pupoljke - miljenica je i pčela koje s nje skupljaju nektar i pelud. Izuzetno je ljekovita biljka pa tako samo 12 višanja ima djelovanje jednako aspirinu!
Višnja je dostupna tijekom cijele godine, u sezoni svježa, a izvan sezone konzervirana, sušena, kandirana ili smrznuta. Popis s receptima u kojima se nalazi ova voćka je dugačak, a svakako su najdraži tradicionalni kolači s višnjama, savijače i alkoholno piće, sladak i ljekoviti liker - popularni višnjevac.
Liker od višnje je tradicionalno alkoholno piće koje se priprema kao dio zimnice. Prilikom pripreme kompota, pekmeza, marmelada i džemova od višanja, uvijek se ostavlja šaka višanja samo kako bismo ih mogli pomiješati sa šećerom u velikoj staklenki i ostaviti na suncu. Dodatkom domaće rakije dobiva se domaći aperitiv, slatko i opojno piće za koje se uvijek traži čašica više.
U nastavku ćemo vam predstaviti recept za višnjevac sa i bez kuhanja i obogaćenog s drugim okusima. Upoznat ćemo vas i sa sortama višnje koje se uzgajaju u sjevernoj i sredozemnoj Hrvatskoj te sa svim ljekovitim blagodatima koje nam nose.
Jednostavne recepte koje ćete ovdje pronaći možete pripremiti u svom stanu, kući ili dvorištu - nema nereda i jedan je od najbržih zimnica za pripremu. Možete ga nekome pokloniti ili jednostavno zadržati u svom hladnjaku i uživati u njemu.
Karakteristike višnje
Višnja (lat. Prunus cerasus) ubraja se u koštičavo voće, a nastala je križanjem domaće trešnje s divljim, kiselijim vrstama. Podrijetlo vuče iz Sjeverne Indije i Irana, a Rimljani su je donijeli u naše krajeve, kao i brojne druge voćke. Svoju najveću vrijednost ostvaruje kroz preradu.
Prepoznat ćemo ju po gustoj, okruglastoj krošnji te stablu koje doseže visinu do 6 metara. Grane su joj crvenkastosmeđe boje, a listovi se pojavljuju u različitim oblicima s jedne strane glatki, a s druge dlakavi. Višnjin cvijet najljepši je ukras vrta sa svojim nježnim laticama koje će se kasnije pretvoriti u plod kuglastog oblika veličine od 2 do 3 cm.
Plodovi višnje vrlo su slični plodovima trešnje, a sastoji se od sjemenke, mesnatog dijela i peteljke. Mnogi ne znaju razliku između višnje i trešnje, no višnja je kiselija od trešnje i često tamnije (bordo) boje.
U Hrvatskoj se uzgoj i proizvodnja višnje vrši na dva područja - u Dalmaciji (primorskom području) gdje se uzgaja maraska i sjeveru kontinentalne Hrvatske gdje se uzgajaju plodovi koji potječu iz Europe.
Višnja dozrijeva sredinom lipnja, a često ju posjećuju pčele u prikupljanju nektara i peluda.
Višnje za preradu
Za izradu likera najviše se preporučuje upotreba najpoznatije vrste - maraske koja se uzgaja u Dalmaciji i sorte gorsemske koja se uzgaja na sjeveru. Iako mnogi ne razmišljaju o tome koju sortu koriste za pripremu likera, upotrebom bilo koje od ove dvije vrste dobit ćete sladak i ukusan okus likera.
Maraska
Maraska je najpoznatija sorta višnje kod nas. Naime, radi se o hrvatskoj staroj, autohtonoj sorti! Dozrijeva oko 1.7., a najbolje uspijeva u Ravnim kotarima, Hvaru, Brelima i Braču. Na tržištu postiže najvišu cijenu što i ne čudi zbog svoje jarke crvene boje, sočnosti te srednje krupnoga ploda. Razlikujemo je prema rastu: uspravni i pendulasti te prema genetskoj konstituciji pri čemu razlikujemo autofertilni tip, djelomično autofertilni tip i autosterilni.
Dozrijeva krajem lipnja i početkom srpnja, a rađa obilno. Plodovi su crvene boje, okruglastog oblika i krupni. Kožica višnje je sjajna i tanka, a meso slatkasto-kiselkastog okusa, mekano, sočno i tamnocrveno zbog čega je idealna za daljnju preradu, pogotovo za likere gdje je potrebno da oplemeni žestoke okuse alkoholnih pića kao što su rakija ili vodka.
Gorsemska
Ovu sorta je belgijskog podrijetla te je ime dobila prema istoimenom zamku u kojemu je pronađena. Preporučuje se za preradu zbog svoga izrazito kiselkastog okusa te tanke kožice. Ubrajamo ju u samooplodne sorte iako se preporučuje sadnja s oprašivačima. Prepoznat ćemo ju po granama koje rastu uspravno. Podrijetlom je iz Belgije, a dozrijeva početkom srpnja.
Krase ju krupni, okrugli plodovi koji dostižu težinu od 5,5 do 6 grama. Kožica je sjajna, tanka i tamnocrvene boje, a meso kiselkastog okusa i tamnocrvene boje. Također je idealna sorta za daljnju preradu u marmelade, džemove, pekmeze, sokove, sirupe i likere.
Berba i kupovina
Berba višanja se vrši tijekom lipnja i srpnja, a zrelost ploda prepoznat ćemo po tamnocrvenoj boji, mekoći na dodir te lakom odvajanju s grane. Prilikom berbe treba pripaziti da se višnje ne oštete jer, iako su namijenjene preradi, brže će istrunuti. Razlikujemo tri vrste branja: ručno, tresačem i drvenim motkama.
Višnje možemo pronaći sezonski na tržnicama i supermarketima u kojima treba pripaziti na moguća oštećenja. Prigodna zamjena za svježe višnje su one zaleđene.
Recepti za višnjevac
Višnjevac je postigao svoju svjetsku slavu kao popularni "cherry brandy" ili "maraschino", a zapravo se radi o veoma sličnom piću. Liker od višnje se, doduše, može praviti na više načina, a danas se umjesto rakije koriste druge vrste alkohola, no osnovni sastojci ostaju isti - višnje, rakija i šećer. Danas se u našim krajevima razmjenjuju recepti koji se prenose s koljena na koljeno, a svaki od njih ima nešto posebno zbog čega ga volimo.
Liker od višanja moguće je pripremiti kuhanjem ili pričekati da sunce odradi svoj posao. Također, u nastavku smo objasnili i kako je moguće liker od višanja obogatiti drugim okusima, ali i spremiti ga bez upotrebe šećera.
Obavezno proučiti prije pripreme!
Domaći liker od višanja
Primjer jednog prepoznatljivog okusa likera od višnje koji naglašava slatkoću i daje gustu teksturu likera. U receptu se nalaze osnovni sastojci kako su pravili naši "stari". S ovim nema greške, a o vama ovisi samo volite li više slađi ili trpkiji liker. Od navedenih sastojaka u ovom receptu dobit ćete otprilike 3 litre likera od višanja.
Sastojci
- 500 ml vode
- 75 dag šećera
- 1,5 kg višanja s košticama bez peteljke
- 2 dl rakije
Priprema
- Kuhanjem otopite šećer u vodi dok ne postane potpuno proziran
- Ohladite sirup te dodajte ostale sastojke - višnje i rakiju
- Dobivenu tekućinu prelijte u boce, zatvorite i držite na suncu 3 tjedna.
- Po isteku 3 tjedna, procijedite tekućinu i liker je spreman za konzumaciju.
Liker od višanja s cimetom i đumbirom
Recept odiše mirisima doma ispunjenim klinčićima i cimetom te daje notu kiselosti i blagi rez ljutine u okusu. Obogaćenom okusu standardnog višnjevaca svakako će doprinijeti cimet i đumbir, a osim dubine okusa, ljekovitost ovog napitka je veća. Od navedenih sastojaka u receptu dobit ćete otprilike 4 litre likera.
Sastojci
- 2 kg višanja s košticama bez peteljke
- 1 kg šećera
- 4 vanilin šećera
- 1 narezani limun
- 2 štapića cimeta
- 10 - 15 cijelih klinčića
- 1, 5 l rakije
- komadić đumbira
Priprema
- Narežite limun i đumbir na komade.
- U veliku teglu sa što širim grlom redajte višnje, šećer, vanilin šećer, limun, cimet, klinčiće i đumbir te zalijte rakijom.
- Sve sastojke lagano promiješajte.
- Staklenku zatvorite poklopcem te ju ostavite na suncu 6 tjedana uz povremeno miješanje (protresanje).
- Po isteku 6 tjedana, procijedite liker te ulijete u čiste, sterilizirane boce.
Liker od višanja bez kuhanja
Ovaj domaći recept zahtijeva samo malo strpljenja, a daje onaj prepoznatljivi okus likera od višanja na koji smo navikli. Za sve koji vole da priroda odradi svoje, u nastavku se nalazi recept za liker o višanja bez termičke obrade. Od sastojaka u receptu dobit ćete 2,5 litre likera.
Sastojci
- 1 kg višanja s košticom i peteljkom
- 500 g šećera
- 1 l rakije (preporučuje se loza ili komovica)
Priprema
- U veliku staklenku posložite sastojke slijedećim redom: 500 g višanja zatim 500 g šećera te preostalih 500 g višanja.
- Staklenku poklopite tanjurićem te ju ostavite na suncu idućih 21 dan.
- Po isteku 21. dana dodajte litru odabrane rakije te staklenku zatvorite poklopcem i ostavite zatvorenu još 30 dana.
- Nakon 30 dana liker je spreman za konzumaciju.
Liker od višanja bez šećera
Za sve koji izbjegavaju konzumaciju šećera ili ne smiju konzumirati bijeli šećer, ova zdravija verzija recepta za liker daje slobodu višnjinom prirodnom okusu uz dodatak ekstrakta od badema i stevije. Od sastojaka navedenih u receptu dobit ćete otprilike 1,5 litre likera.
Sastojci
- 500 g višanja bez koštica
- 400 ml vode
- 250 ml votke
- 1 žlica tekuće stevije
- pola žlice ekstrakta badema
Priprema
- U prethodno opranu i steriliziranu staklenku pomiješajte višnje, steviju i ekstrakt badema te lagano promiješajte.
- Staklenku zatvorite i držite u hladnjaku 2 tjedna.
- Nakon 2 tjedna liker procijedite i presipajte u sterilizirane boce.
Liker od višanja s rumom
Za sve koji ne vole intenzivan miris i okus rakije, višnjevac možete napraviti i s rumom. Iako nije standardna, klasična verzija tradicionalnog višnjevca, svakako će zadovoljiti sve koji vole "slađe" okuse. Ono što je odlično kod ovog recepta je da je rum "po želji", dakle, ne morate ga uopće staviti i liker će biti bez dodatka alkohola. Također ako ne volite ni rakiju, ni rum, za alkohol možete odabrati i voćnu votku. Od navedene količine sastojaka dobit ćete otprilike 3 litre višnjevca, ovisno o tome koliko sladak višnjevac volite i koliko mu šećera dodate.
Sastojci
- 3 kg opranih višanja
- 1,2 kg šećera
- 7 dl domaćeg ruma (po želji)
Priprema
- Višnje operite, očistite od peteljki i slažite u staklenku. Za 3 kg višanja trebat će vam 2 staklenke od 3 kg.
- Višnjama dodajte šećer i dobro zatvorite.
- Ostavite da odstoji na suncu 40 dana
- Nakon 40 dana, izmiješajte (protresite) višnje, procijedite kroz sitno cijedilo i gazu
- U ocijeđene višnje dodajte rum i sve promiješajte te sipajte u sterilizirane boce. Čuvajte na hladnom i tamnom mjestu.
Čuvanje i skladištenje
Neotvoreni liker od višanja ne može se pokvariti! Kada otvorite bocu, liker je najbolje potrošiti u roku od 6 do 8 mjeseci iako otvoren može potrajati i do godinu dana. Otvorenu bocu je potrebno čuvati na tamnom i hladnom mjestu.
Savjeti
Kao što pripremate liker od višnje, tako možete pripremiti i sirup koji će biti pogodan i za djecu. Proces je isti, samo što se ne dodaje alkohol, a količina se mijenja vodom.
Kod pripreme višnjevca, najvažnije je da staklenka s višnjama i šećerom "odleži" na suncu minimalno 3 tjedna koliko je potrebno da višnje otpuste svoj sok.
Za odabir rakije savjetujemo korištenje domaće lozovače ili jabukovače (rakije od jabuka). Također možete probati i domaćom šljivovicom (rakijom od šljiva), nećete pogriješiti. Važno je da je rakija kvalitetna.
Nakon što popijete liker, ostat će vam višnje (osim ako ih odmah ne pojedete prilikom pijenja likera). Ako niste ljubitelj, nemojte ih bacati, iskoristite ih u kolačima ili za izradu sladoleda.
Umjesto vanilin šećera, možete koristiti mahunu vanilije. Okus će biti bogatiji, a prilikom cijeđenja ju uklonite.
Liker od višanja možete napraviti i od smrznutih višanja. Ako vam je u zamrzivaču ostalo višanja od prošle godine i ne znate kako ih iskoristiti, napravite višnjevac. Važno je samo da imate barem 3 tjedna sunca i toplih dana u kontinuitetu kako bi višnje mogle, u kombinaciji sa šećerom, pustiti sok.
Ako planirate višnje također stavljati u boce, birajte boce sa širokim grlom, jer ako sipate liker u boce s uskim grlom, uspjet ćete ubaciti višnje, no teško ćete ih i izvaditi. S tim da postoji opcija da će vam prilikom svakog sipanja, "začepiti" bocu.
Kao i sa smrznutim višnjama, višnjevac također možete napraviti i od višanja iz kompota. Iako nije tradicionalna, klasična inačica, u nedostatku svježih višanja možete posegnuti za alternativama. Postupak pripreme višnjevače je isti.
Upotreba u kuhinji
Liker od višanja osim kao samostalna poslastica može poslužiti i kao dodatak drugim desertima poput banana splitu ili parfaitu. Izvrstan je i dodatak jogurtu ili sladoledu. Možete se poigrati i sa Schwarzwaldom u čaši! Također, preostale procijeđene višnje od likera možete iskoristiti sa pripremu vlastitih Griota i čokoladnih slastica. U desertima se jako dobro slaže s rogačem, makom i čokoladom, a možete ga združiti i s drugim voćem poput trešanja i šljiva pa dajte mašti na volju!
Ljekovita svojstva
Zahvaljujući svojstvima samih višanja, višnjevac također ima blagotvorna svojstva. Višnju nazivaju plemenitom voćnom vrstom što i ne čudi jer može simulirati efekt aspirina te se nalazi na sedmom mjestu biljki po količini antioksidansa! Blagotvorno djeluje i na one koji imaju problema s krvnim tlakom, slabokrvnošću, problemima s probavom te oboljenjima mokraćnih kanala.
Preporučuje se i kod problema s nesanicom jer sadrži hormon melatonin koji je odgovaran za pravilnu regulaciju sna. Pomaže kod kvalitetnijeg sna, a znanstvena istraživanja su dokazala i da doprinosi bržem oporavku mišića i tijela nakon treninga.
Višnja sadži i značajnu količinu vitamina C koji je važan za obranu organizma od raznih bolesti i prehlada i imunitet. Osim vitaminom C, višnje su bogate i manganom, bakarom, cinkom, kalijem i željezom.
Foto: Magalie L'Abbé / CC
Zimnica od višanja
Odgovori