Tanke kože i trpkog okusa, prve višnje najčešće konzumiramo onako prirodno, iz ruke. Nakon prvog okusa koristimo ih kreativno i što brže možemo, stavljajući njihov slatkasto-kiselkasti okus u razna jela. U tome nam pomaže pomalo zaboravljen junak slavenske kulinarske tradicije - kompot.
Ova slastica od komada voća u šećernom sirupu rado je viđen gost na stolu jer u kompotu dobivamo najbolje od višanja: zdravu omiljenu slasticu dostupnu i kada stablo ovog voća više ne daje plodove.
Postoji zanimljiva budistička legenda koja navodi da je drvo višnje ponudilo svoje plodove Mayi, Budinoj majci, kako bi za vrijeme trudnoće bila sita i zdrava.
Kao svaka legenda, i ova je utemeljena na primarnim svojstvima voća, jer višnja njeguje čitav organizam i daje osjećaj sitosti.
Karakteristike višnje
Višnja (lat. Prunus cerasus) biljna je vrsta roda Prunus. Ovo voće nastalo je križanjem slatke, domaće trešnje s divljim, kiselijim vrstama.
Višnja raste na otpornom grmolikom stablu. Sam plod višnje malen je i crvene boje, dok okus tj. slatkoća i kiselost ovise o sorti kojih ima više od 20.
Stablo višnje nalazimo u dubokom i propusnom tlu koje se redovno navodnjava.
Višnje za preradu
U Hrvatskoj stabla višanja nalazimo na dva proizvodna područja: kontinentalnom i sredozemnom. U sjevernim dijelovima Hrvatske se uzgajaju sorte takozvane sjeverne višnje, a u Dalmaciji se uzgaja Maraska.
Rexelle
Ova njemačka sorta u Hrvatskoj se proizvodnji nalazi od 1975. godine. Karakteristike su joj osrednja bujnost, dobro razgranata krošnja te primarne grane uspravnog rasta.
Njeni plodovi se lako odvajaju od peteljke, Najprikladnija je za mehaniziranu berbu jer joj se plodovi lako odvajaju od peteljke. Krupan te sočan plod dozrijeva u drugoj polovici lipnja. Ova sorta višnje je prikladna za sve oblike prerade.
Oblačinska
Podrijetlo ove sorte nije utvrđeno. Ova srednje rana sorta slabe je do srednje bujnosti. Prepoznajemo je po loptastoj, široko piramidalnoj krošnji.
Njeni obilni, redoviti plodovi su sitni, a kožica je tamnocrvene boje. Meso ploda tamnocrvene boje dozrijeva krajem lipnja a ova aromatična sorta višnje otporna je na bolesti.
Keleris 16
Keleris 16 je vrlo rodna sorta krupnog ploda. Meso ploda tamnocrvene do ljubičasto crvene boje dozrijeva početkom srpnja. Pogodna je za sve oblike prerade.
Gorsemska
Ova sorta belgijskog podrijetla u Hrvatskoj je proizvodnji od 1978. godine. Prepoznajemo je po osrednjoj bujnosti te granama koje rastu uspravno i stvaraju krošnju koja dobro obrasta.
Tamnocrveni,krupni plodovi okruglastog oblika dozrijevaju početkom srpnja.
Maraska ili maraška
Maraska (Prunus cerasus var. marasca) je autohtona Hrvatska sorta koja se odlikuje posebnom kakvoćom. Sve do 1971. godine u Dalmaciji se proizvodilo više od 12.000 tona, a danas je proizvodnja niža od 3.000 tona.
Maraskini plodovi ističu se kvalitetom i aromom, i to posebice na području Hvara, Brela, Brača i Ravnih kotara. Višnje ove sorte srednje su krupne, okruglastog oblika, a dozrijevaju početkom srpnja.
Plod maraske koristi se kao sirovina u prehrambenoj industriji, svima nam je poznat liker istoimene tvornice Maraskino u Zadru koja osim žestokih pića od ploda maraske prozvodi još i desertna vina, bezalkoholne vitaminske sirupe i koncentrirane i voćne sokova. Ovdje imamo i poluproizvode od maraske kao što su destilati te alkoholizirani, pasterizirani i koncentrirani sokovi. Višnja Maraska konzervira se i u likeru, dodajte čokoladi, a kompot (osim pekmeza i želea) je na polici svake trgovine. Osim u prehrambenoj industriji od višnje maraske proizvodimo i prirodne boje.
Plodovi maraske u svježem ili konzerviranom stanju služe kao hrana, kao preventiva u zaštiti ljudskog organizma i kao lijek. Oni predstavljaju zdravu, aromatičnu i ukusnu, te ljekovitu hranu, a sadrže ugljične hidrate, bjelančevine, elemente kao što su kalcij, fosfor i željezo te aromatske tvari i vitamine.
Berba i kupovina
Berba višanja ovisi o sorti te generalno započinje u lipnju.
Višnje, ovisno o broju stabala, možemo brati ručno ili tresačima tj. strojevima koji tresu stabla. Plodovi padaju na samohodne okvire stroja s platnom koje se ranije smjesti ispod krošnji stabla. Strojna berba uz tresač traje jednu minutu po stablu pa tako tresač može pobrati 40 do 50 stabala.
Uz ručnu berbu višnja se može brati i drvenim motkama. Drvenim motkama se plodovi višnje trasu na mreže koje su postavljenje ispod stabla. Ovakav način berbe se izbjegava jer oštećuje stablo i plod.
Višnje možete kupiti kod lokalnih uzgajivača, na tržnicama (tijekom ljetnih mjeseci) ili u trgovinama.
Recepti za kompot od višanja
Recepti za pripremu kompota su brzi i jednostavni uz svega nekoliko namirnica. Kompot od višnje bez šećera preporučuje se dijabetičarima, a ostale kombinacija s različitim voćem za vaše najmlađe ukućane.
Obavezno proučiti prije pripreme!
Domaći kompot od višanja
Za staklenku kompota od tri litre potrebne su nam višnje, šećer i voda. Potrebno je izabrati krupne plodove bez oštećenja. Prije samog kuhanja pripremite si staklenku od 3 litre.
Sastojci
- 700 g višanja
- 400 g šećera
- 10 g limunske kiseline
- 3 l vode
Priprema
- Ukloniti sve peteljke s voća te plodove višnje temeljito operite i ostavite u cjedilu da iscuri višak tekućine.
- Uklonite sve koštice iz plodova. Ako imate separator za koštice upotrijebite ga da vam se plodovi ne deformiraju.
- Upotrebom separatora pri uklanjanju koštica gubi se i manje soka iz svakog ploda.
- Vodu zagrijte tako da bude prikladna za otapanje šećera te ga dodajte unutra.
- Pustite sastojke da zavriju, ostavite ih da se kuhaju 3 - 5 minuta na srednjoj jačini kako biste dobili sirup za kompot.
- U gotov sirup dodajte limunsku kiselinu te promiješajte.
- Za vrijeme kuhanja sirupa u staklenku posložite pripremljene višnje. Gotov sirup ulijte u staklenku s višnjama. Najlakše je koristiti grabilicu ili veći lijevak.
- Staklenku zatvorite steriliziranim poklopcem te po želji pasterizirajte.
- Vruću teglicu obložite krpama, pustite da se ohladi, a kada je teglica hladna spremite je u ostavu na tamno mjesto.
Kompot od višanja bez šećera
Ovaj recept pogodan za zdraviju prehranu ili kod posebne prehrane koja zahtjeva alternative šećeru. Za pripremu osim višnji i vode trebate i zaslađivač po ukusu te rum i cimet.
Sastojci
- 700 g višanja
- 100 g zaslađivača po izboru: kokosov šećer, agavin sirup, javorov sirup, med, stevia
- 300 ml vode
- rum
- cimet
Priprema
- Ukloniti sve peteljke s voća, plodove višnje temeljito operite te ih ostavite u cjedilu da iscuri višak tekućine.
- Uklonite sve koštice iz plodova. Ako imate separator za koštice upotrijebite ga da vam se plodovi ne deformiraju.
- Upotrebom separatora pri uklanjanju koštica gubi se i manje soka iz svakog ploda.
- Vodu zagrijte tako da bude prikladna za otapanje zaslađivača po izboru te ga dodajte.
- Pustite sastojke da zavriju te dodajte pripremljene višnje.
- Dodajte rum i cimet pa kuhajte dok višnje ne omekšaju
- Gotov kompot zatvorite u staklenke i pustite da ohlade. Kompot spremite na tamno mjesto.
Kompot od višanja bez kuhanja
U nastavku vam donosimo recept za kompot od višnje maraske bez kuhanja. Za ovaj recept potrebne su vam maraska višnje, zaslađivač po izboru i voda.
Sastojci
- 5 kg višnje
- 1 kg šećera
- 1 limunska kiselina
Priprema
- Ukloniti sve peteljke s voća, plodove višnje temeljito operite te ih ostavite u cjedilu da iscuri višak tekućine.
- Uklonite sve koštice iz plodova. Ako imate separator za koštice upotrijebite ga da vam se plodovi ne deformiraju.
- Upotrebom separatora pri uklanjanju koštica gubi se i manje soka iz svakog ploda.
- Višnje stavite u već pripremljene, sterilizirane staklenke koje ne bi trebale biti tople.
- Staklenke ostavite nekoliko sati na sobnoj temperature kako bi višnje pustile sok.
- U vodu dodajte limunsku kiselinu a zatim tom mješavinom polijte višnje u staklenkama.
- Staklenku zatvorite steriliziranim poklopcem, po želji pasterizirajte te ostavite na tamno mjesto.
Čuvanje i skladištenje
Postoje dva načina na koje možete spremiti kompot od višnje. Ako ga planirate pojesti u roku od jednog tjedna, držite ga u hladnjaku.
Ako ga planirate jesti kasnije tijekom godine potrebno ga je adekvatno spremiti u sterilizirane staklenke i na tamno mjesto. Nakon otvaranja staklenke, kompot spremite u hladnjak te ga pojedite u roku od jednog tjedna.
Ovisno o količini šećera, kompot može trajati oko godinu dana kad se čuva na hladnom i suhom mjestu jer šećer djeluje kao konzervans u prirodnom obliku (isto kao sol, pektin ili med).
Upotreba u kuhinji
Osim kao samostalna slastica, kompot od višnje koristite za izradu kolača i deserata. Može poslužiti kao osnova za umak koji se izvrsno slaže s mesom divljači.
Isto tako možete dodati žlicu ili dvije pekmeza u sladoled od vanilije ili bilo koji sladoled koji volite. Odvažite se, dodajte malo kompota od višnje i dresingu za salatu. Kompot od višnje idealan je dodatak jogurtu.
Kada vam ostane sok od kompota višnje možete ga iskoristiti za pripremu vlastitog likera od višnje. Sve što vam je potrebno je u 250 ml soka od kompota staviti vrećicu vanilijinog šećera, prstohvat običnog šećera, narezanu koricu limuna i zagrijati dok se šećeri otope. Kada se kompotov napitak ohladi 100 ml ruma ili rakije će ga pretvoriti u liker. Napitak promijesajte i izlijte u bocu. Na ovaj način koristite sok od kompota višnje te u par minuta imate liker. Omjer ruma, soka i šećera možete prilagoditi po želji.
Ljekovita svojstva
Zbog svojih unutarnjih svojstava ploda višnju s pravom nazivamo plemenitim voćem.
U 100g višanja (50 kcal) nalazi se kalcij, kalij, magnezij, željezo, fosfor i cink. Višnje sadrže najviše vitamina C, ali i tiamin, riboflavin, vitamin A, niacin, pantotensku kiselinu te piridoksin. Uz sve to višnje su bogate i prirodnim vlaknima.
Upravo zato višnje pomažu kod nesanice, bolova u mišićima i prirodni su antioksidans koji usporava starenje naše kože. Višnje nam daju osjećaj sitosti, čiste organizam te pomažu pri regulaciji krvnog tlaka.
Zimnica od višanja
Odgovori