Trešnje su najukusnije ljetne poslastice, prepune dragocjenih vlakana i dobar izvor vitamina C. S obzirom na to da je ljekovito voće, za daljnju preradu se koriste svi dijelovi voća - peteljke i smola iz kore drveta za čaj, sjemenke iz koštica, a plod za sok i sirup te marmelade, džemove i pekmeze. Iako je najljekovitija kada se konzumira svježa, jednako su ukusne i pripremljene u obliku slatke zimnice, raznih preljeva i umaka za slastice.
Ako imate višak trešanja koje ne znate kako iskoristiti, pripremite ukusan sirup koji će oduševiti i najmlađe. U nastavku se nalaze recepti za njegovu pripremu na više načina, kao i savjete o njegovoj upotrebi u kuhinji te ljekovitost. Ako želite izbjeći šećer, pripremili smo vam i recept za sirup od trešnje bez šećera. Uz par listića bosiljka, sok od trešnje će biti odličan dodatak osvježavajućim koktelima, sladoledu, laganim desertima i limunadi.
Karakteristike trešnje
Trešnja (lat. Prunus avium L.), listopadno je stablo koje spada u porodicu ruža (Rosaceae) te u koštičave voćne vrste kojoj također pripadaju breskve, šljive, bademi i višnje. Sočni, slatki plodovi su okrugle, mesnate koštunice, čija boja varira od predivnih nijansi tamno i svijetlo crvene, roze pa čak i bijele i crne boje (ovisno o sorti). Plodovi su promjera oko 1 cm, s glatkom košticom čiji miris podsjeća na badem te dozrijevaju od početka svibnja pa sve do jeseni, što također varira od sorte do sorte.
Iako je plod trešnje iznimno ljekovit i bogat vitaminima, jednako su bitni i ostali dijelovi voćke, stoga se u medicini koriste i peteljke trešnje kao i koštice od kojih se kuha čaj i primjenjuje za rješavanje raznih tegoba. Isto tako, trešnja ima velik učinak i u kozmetici, u kojoj se peteljke i plodovi koriste kao kozmetika protiv podočnjaka, ali i kod problema sa suhom kožom.
Trešnje za preradu
U svijetu je poznato oko 1.500 sorti trešanja, od kojih se većina koristi za potrošnju u svježem stanju, dok se nešto manji broj se koristi za prerađevine, a najmanje se uzgajaju sorte korištene samo za proizvodnju likera i rakija. U nastavku smo posebno istaknuli samo one sorte čiji su plodovi najslađeg okusa što je iznimno važno za pripremu dobrog sirupa.
Bing
Bing je najpoznatija i najstarija sorta trešnje koja se još uvijek uzgaja diljem Hrvatske. Krupnog je i kvalitetnog ploda, hrskavog i slatkog mesa i lijepe arome. Dozrijeva od kraja svibnja do početka kolovoza. Zahvaljujući svojoj slatkoći, idealna je za pripremu slatke zimnice bez šećera.
Lambert
Druga je najpoznatija vrsta, veličinom manja od Bing sorte, srcolikog je oblika. Dozrijeva u lipnju, predivne je tamno crvene kožice, tvrdog i aromatičnog mesa. Često se koristi za daljnju preradu u marmelade, džemove, pekmeze, sokove i sirupe.
Lapins
Lapins sortu krasi titula najljepše sorte trešnje. Svojim krupnim plodovima, tamne, skoro crne boje u punoj zrelosti, opravdava svoju kvalitetu davajući sladak ukus i aromu. Čest je odabir za daljnju preradu u slatku zimnicu i recepte koji ne zahtjevaju šećer.
Rainer
Ova je sorta nešto blažeg, ali puno slađeg okusa od binga. Žute je ili ružičaste kožice. Zbog svoje slatkoće, savršen je izbor za pripremu sirupa, sokova i ostale slatke zimnice bez šećera.
Berba i kupovina
Berba trešanja počinje kad plod postigne određenu boju i čvrstoću koja je karakteristična za pripadajuću sortu. Razlikujući "rane" i "kasne" sorte trešanja, vrijeme berbe varira od početka svibnja pa sve do kraja srpnja. Berba svake sorte pokušava se što više produljiti kako bi se urod poboljšao, a količina ploda bila veća, jer se 25% težine ploda trešnje dobiva u posljednjem tjednu prije berbe.
Sama berba odvija se ručno, s peteljkom, i to rano ujutro ili kasnije popodne kako bi se što manje oštetio plod, ali se i zadržao lijepi izgled samog ploda.
Ako nemate svoje drvo trešnje i ne možete ih sami brati, kupovina istih je također odlična opcija za uživanje u slatkim plodovima. Prilikom kupovine, važno je pripaziti na izgled ploda te tražiti plodove s peteljkama, čvrste kožice. Strogo savjetujemo da prilikom kupnje izbjegavate natučene plodove jer mogu uzrokovati brzo kvarenje cijele zimnice.
Oni plodovi koji su prezreli, ne uspiju se pojesti ili prodati, koriste se za razne prerađevine. Najčešće u pripravke od alkohola, ali i razne džemove i marmelade.
Recepti za sirup od trešanja
Iako su trešnje najbolje i najukusnije kada se jedu svježe, njihove prerađevine također zaslužuju biti isprobane, posebno sirup. U nastavku vam donosimo tri recepta - klasični domaći recept, recept bez kuhanja i recept s aromom vanilije. Počastite svoje nepce i uživajte u predivnoj aromi i okusu koje vam pružaju ovi divni napici.
Obavezno proučiti prije pripreme!
Domaći sirup od trešanja
Domaći sirup od trešanja je sirup koji je vrlo često pravljen u mnogim obiteljima. Brze je pripreme, slatkog okusa i odličan način za iskoristiti višak plodova. Od ove količine sastojaka, dobit ćete malo manje od 2 litre prefinog sirupa.
Sastojci
- 1 kg trešanja
- 700 g šećera
- 2 litre vode
- 1 limuntus
Priprema
- Trešnje operite, očistite od koštica i prokuhajte u 2 litre vode.
- Kada prokuhaju, procijedite ih i izgnječite kako bi iscijedili sav sok.
- Dodajte šećer i kuhajte još 30 minuta pa ostavite da se ohladi.
- Ohlađenom sirupu dodajte limuntus te ostavite oko pola sata da se limuntus otopi, uz povremeno mješanje.
- Nakon što se limuntus otopio (ne osjetite zrnca prilikom mješanja) prelijte sok u sterilizirane staklene boce.
U sirupu možete uživati tako što ćete ga razrijediti vodom, a za sve ljubitelje gaziranih pića, sirup možete razrijediti i s mineralnom vodom, što će mu dati jedan novi okus, jednako ukusan i mirisan.
Sirup od trešanja bez šećera
Za sve dijabetičare i ljubitelje zdrave prehrane u nastavku donosimo sirup bez šećera. Za pripremu ovog sirupa savjetujemo odabrati slađe sorte trešnje koje ne zahtijevaju dodatak sladila.
Sastojci
- 3 kg trešanja
- 2 limunske kiseline ili limuntusa
- 3 l vode
Priprema
- Trešnje očistite od koštica i petiljki.
- Izgnječite ih pasirkom, štapnim mikserom ili u vlenderu, pa dodajte limuntus, promešajte.
- Dodajte vodu i još jednom promiješajte te ostavite da stoji 24 sata, a lonac prekrijte čistom tkaninom (krpom).
- Nakon 24 sata, trešnje dodatno propasirajte, a zatim procijedite kroz gustu gazu zbog čega ćete dobiti sirup od trešnje bez komadića voća ili pulpe.
- Dobro promiješajte pa stavite na laganu do umjerenu temperaturu dok ne prokuha.
- Od trenutka ključanja sirupa, kuhajte uz stalno mješanje još otprilike 10 minuta, pa zatim maknite sirup s vatre.
- Ako se tijekom kuhanja pojavljuje pjena, obavezno ju uklanjajte kuhačom ili žlicom.
- Vruć sirup sipajte u sterlizirane boce i dobro zatvorite.
- Boce spremite u kutiju, ili u što god vam je zgodno, pokrijte i omotajte dekom i ostavite ih da se potpuno hlade na sobnoj temperaturi.
Sirup od trešanja bez kuhanja
Vrlo jednostavan način pripreme sirupa, ne zahtijeva kuhanje, već samo strpljenje. U kombinaciji s hladnom vodom i ukrašen s nekoliko listića metvice, savršen je način rashlađivanja u ljetnim večerima. Od navedene količine, dobit ćete otprilike 5-6 litara sirupa.
Sastojci
- 3 kg trešanja
- 1,5 kg šećera
- 3 l vode
- 3 vrećice limuntusa
Priprema
- Trešnje operite te ih izgnječite s košticama i stavite u veliki lonac.
- Dodajte vodu i limuntus i ostavite da odstoji 24 h.
- Nakon 24 h dodajte šećer (prije toga probajte trešnje, pa ako su preslatke, smanjite količinu šećera ili dodajte veću količinu ako nije dovoljno slatko) te dobro promiješajte.
- Opet ostavite da odstoji 24 h te povremeno promiješajte kako bi se šećer što bolje otopio.
- Nakon 24 h sirup procijedite kroz gazu te prelijte u sterilizirane boce i dobro zatvorite
- Čuvajte na hladnom i tamnom mjestu.
Sirup od trešanja s aromom vanilije
Ako volite trešnje i vaniliju, ovo je savršen recept za vas. Vanilin šećer u ovom receptu daje svoju aromu, a trešnje slatkoću što čini idealan spoj i užitak za nepce. Od sastojaka navedenih u ovom receptu dobit ćete oko 1,5 l sirupa.
Sastojci
- 3 kg trešanja
- 1 l vode
- 500 g šećera
- 5 vanilin šećera
Priprema
- Trešnje očistite od peteljki i stavite u lonac s vrućom vodom te kuhajte 20 minuta, skidajući pjenu s vrha.
- Nakon kuhanja procijedite sirup kroz gazu, a zatim izvažite (vaganje je važno zbog određivanja količine šećera).
- Na 1 litru sirupa dodajte 500 g šećera.
- Opet kratko kuhajte skidajući pjenu te ulijte u sterilizirane staklene boce.
Čuvanje i skladištenje
Završetak svake pripreme sirupa je ulijevanje istog u sterilizirane boce što znači da ih je potrebno dobro oprati, obrisati i postaviti na lim za pečenje te ostaviti 5 minuta u zagrijanoj pećnici na 200°C (sterilizacija). Nakon toga punite boce sirupom.
Vrući sirup u staklenkama je zatim potrebno omotati dekom ili ručnikom i ostaviti da se potpuno ohladi. Tako ohlađenog spremite ga na tamno i hladno mjesto, smočnicu ili hladnjak.
Sirup skladišten u smočnici može stajati i do nekoliko mjeseci, a u hladnjaku do 6 mjeseci. Otvoreni sirup je najbolje čuvati u hladnjaku i iskoristiti u roku nekoliko dana.
Savjeti
Prilikom pripreme trešanja za sirup, potrebno je izdvojiti one koje su prezrele, oštećene ili su pokazuju znakove truljenja zato što takvi plodovi bitno mijenjaju okus samog sirupa.
Ako su plodovi jako slatki, preporučuje se smanjiti količinu šećera navedenog u receptu.
Upotreba u kuhinji
Sirup od trešanja je pripravak koji se razrjeđuje vodom pa tek onda konzumira i služi kao samostalno piće, no jednako je zastupljen i kao namirnica koja se koristi u kuhanju, posebno u pripremi deserta.
Može poslužiti pri prskanju biskvita kako bi ostao sočan, ali i u raznim kremama kao zamjena za sok. Savršeno se slaže u kombinaciji sa sladoledom i palačinkama gdje se može poslužiti kao umak.
Odličan je dodatak limunadi ili ljetnim koktelima ukrašen s nekoliko listića bosiljka. Ako se ipak odlučite alkoholnu verziju, sirupu od trešanja dodajte malo ruma i nekoliko kriški limuna te uživajte u rapsodiji okusa.
Ljekovita svojstva
Trešnja, kao voće, vrlo je bogata mineralima i vitaminima što je poznato još iz davnina. Sam sirup je vrlo učinkovit u jačanju srčanog mišića te se preporučuje unositi ga 3 puta na dan poslije obroka po pola decilitra kako bi se otklonile mogućnosti bolesti srca.
Jednako tako, sirup je djelotvoran i kod uklanjanja fizičke i umne iscrpljenosti. Naime, u provedenom istraživanju pokazao se koristan za sportaše jer umanjuje bol u mišićima nakon trčanja te znanstvenici smatraju da djeluje kao lijekovi koje sportaši inače uzimaju da bi izliječili upalu.
Ako je vašem organizmu potreban dobar detoks za čišćenje organizma, sirup od trešanja je idealan napitak za to. Najbolje ga je primijeniti pred kraj proljeća bez obzira kako se osjećali i čistog organizma ući u vruće razdoblje godine koje nam donosi ljeto.
Foto: Marco Verch Professional Photographer / CC
Izvor:
- Vitale KC, Hueglin S, Broad E. Tart Cherry Juice in Athletes: A Literature Review and Commentary. Curr Sports Med Rep. 2017 Srp/Kol;16(4):230-239. doi: 10.1249/JSR.0000000000000385. PMID: 28696985.
Zimnica od trešanja
Odgovori