Grickalice su klasificirane i predstavljaju nezdravu hranu koja negativno utječe na ljudsko zdravlje. Ali usprkos negativnoj reputaciji postoje i grickalice koje se prave od raznih vrsta voća i povrća. Tako postoji čips koji se pravi od jabuka, a jednako je ukusan kao i čips od krumpira koji se prži u ulju.
Čips od jabuka može se kupiti u trgovinama već pripremljen i spreman za konzumaciju, ali ga na jednostavan način možete napraviti i u vlastitoj kuhinji. Crvene ili zelene jabuke bit će dovoljne za pripremu zdrave i nemasne grickalice koje možete konzumirati na druženjima s prijateljima ili uživajući uz film. Ograničenje za konzumaciju ove grickalice ne postoji stoga ju možete jesti koliko god želite.
Zdraviji organizam i bolju formu možete postići da nezdrave čipseve, tortilje ili smokije zamijenite upravo s pečenim jabukama. Okus čipsa od jabuke uvijek možete obogatiti s nekim od začina, a jedan od provjerenih je cimet. U nastavku vam donosimo nekoliko recepata za pripremu koje svakako vrijedi isprobati.
Karakteristike jabuke
Jabuka je listopadno stablo koje pripada porodici ruža, a potječe iz srednje Azije. Svoju ulogu ima i u mitologiji te se uzgaja već tisućama godina i jedno su od najstarijih vrsta voća koje ljudska vrsta konzumira. Stablo jabuke može narasti do 12 m u visinu te ima razgranatu, široku i gustu krošnju. Deblo je promjera i do 1 m, a okružuje ga kora koja je tamnosive boje i ispucana te se s godinama ljušti u tankim i širokim ljuskama.
Listovi su naizmjenično postavljeni na granama te su jednostavnog ovalnog oblika. Dužine su 4 - 13 cm i široki 3 - 7 cm s našiljenim vrhovima te pravilnim sitno nazubljenim rubovima. Zelene su boje i s gornje strane sjajni, a s naličja sivkastozeleni s gustim dlačicama. Čvrstim peteljkama pričvršćeni su za grane te u jesen mijenjaju boju od žute do smeđe te otpadaju sa stabla.
Izboji koji se pojavljuju na granama jabuke su crvenkastosmeđe boje i imaju na sebi sitne dlačice, a tijekom vremena postanu goli i sivosmeđi. Pupovi na izbojima su jajasti, sa strana manji i uskojajasti i polegnuti uz granu. Vanjska strana pupa je crvene do tamnosmeđe boje s crnim orubljenjima na kojima se nalaze bijele dlake. Cvjetovi jabuke su pravilni i promjera u prosijeku 3 cm te su za grane pričvršćeni s dlakavim stapkama koji su duljine do 3 cm. Rastu po jedan ili u buketima od 2 do 3 cvijeta, a sastoji se od 5 latica bijele boje koji na rubovima mogu biti blago ružičasti.
Plod koji se pojavljuje iz cvijeta je okrugao i veći od 5 cm. Kora ploda jabuke može biti od zelene, žute do tamnocrvene boje, a na donjem dijelu ploda vidljiv je ostatak čaške cvijeta koji se pojavljuje u obliku crnih suhih resica. Unutar ploda koji je sočan i vodenast nalazi se jezgra koja se sastoji do 10 sjemenki koje su crne boje i izduženi te dužine do 7 mm.
Jabuka za preradu
Kroz vrijeme iz divljih sorti jabuka razvile su se mnoge pitome koje danas broje više od 7.500 sorti s različitim bojama i veličinama ploda. Razne sorte uzgajaju se za različite namjene tako da imamo jabuke za kuhanje, pripremu sokova, džemova, pekmeza i drugih vrsta jela. Čips od jabuke najbolje je praviti od jabuka koje su sočne i slatkaste i imaju mali udio kiselosti. Sorte jabuke koje trebate koristiti u pripremi čipsa su Gala, Elstar, Golden Delicious i Jonagold.
Gala
Gala sorta podrijetlom je s Novog Zelanda, a nastala je križanjem sorata Golden Delicious i Kidd's Orange Reda. Vrlo je aromatičnog okusa s hrskavim mesom i sočnim blagim okusom. Slatkasta je i s plodom veličine 150 - 180 g. Dozrijeva krajem kolovoza ili početkom rujna, a boja kore varira od žute do blago crvenkaste.
Elstar
Jedna od sorti koja je također dobivena križanjem više sorti je Elstar jabuka koja je nastala u Nizozemskoj 50-tih godina prošlog stoljeća. Zastupljena je na našem tržištu te ju možete pronaći u gotovo svakom većem supermarketu. Okus joj je slatkast i često se konzumira sirova bez daljnje prerade, ali je pogodna i za prženje. Ima mekanu koru dok joj je unutarnji dio sočan i mekan. Dozrijeva krajem kolovoza ili početkom rujna, a plodovi su pravilnog oblika i veličine oko 160 g. Boja kore varira od zelene do svjetlocrvene.
Golden Delicious
Poznata sorta koja je zbog svoga okusa poželjna kod svih potrošača i ljubitelja jabuka. Kora ploda je mekana dok je meso čvrsto, hrskavo i sočno. Blagog je okusa koji nije kiselkast već izrazito slatkast. Preporučuje se za voćne salate, kuhanje, ali i pečenje te se navodi da je odlična desertna jabuka. Dozrijeva od sredine pa sve dok kraja rujna, a plodovi su veličine do 220 g i zelenožute boje.
Jonagold
Jonagold je jedna od novijih sorti koja je nastala u Americi križanjem Golden Deliciousa i Jonathana. Medno slatkastog je okusa s blagom kiselosti, a meso je hrskavo i sočno. Preporučuje se za korištenje prilikom pripreme voćnih salata i pečenja. Dozrijeva od sredine pa sve dok kraja rujna, a veličina ploda je u prosijeku oko 220 g. Kora joj varira od zelenožute do crvene boje ovisno o području u kojem dozrijeva.
Berba i kupovina
Plod jabuke dozrijeva ljeti ili u ranu jesen ovisno o sorti koja se uzgaja. Prilikom berbe jabuka važno je da ih berete zajedno s peteljkom kako bi što duže bili svježe. S obzirom na to da postoji mnogo sorti jabuka prema boji ploda ne može se odrediti kada je plod zero već se prema peteljci određuje kada plod možete ubrati. Kada je jabuka zrela znat ćete onda kada ju bez pretjeranog povlačenja možete ubrati odnosno odvojiti peteljku od grane. Jabuke koje su zrele najčešće padnu i same sa stabla ako su dovoljno zrele, ali prilikom pada se uvijek dio mesa ploda natuče te takve jabuke je potrebno odmah iskoristiti inače na mjestu gdje su udarile u tlo potamne i počnu truliti.
S obzirom na to koja se sorta uzgaja postoji ljetna i jesenska berba jabuka s tim da kasnim sortama ni mraz ne može naštetiti te se ostavljaju što duže da dozrijevaju na stablu. Nakon berbe, ako ih odmah ne mislite prerađivati ili praviti čips, možete ih uskladištiti na hladnu i umjereno vlažnu prostoriju, ali je bitno da nisu u doticaju s ostalim vrstama voća i povrća.
Ako pak nemate mogućnost vlastitog uzgoja stabla jabuke, sočne plodove raznih veličina i boja možete kupiti u trgovinama, supermarketima i tržnicama. U ponudi ćete pronaći crvene, zelene i žute jabuke raznih veličina. Prilikom kupnje obratite pažnju na izgled kore i tvrdoću mesa jabuke. Kora bi trebala biti glatka i nikako smežurana te ne oštećena. Ako je meso jabuke premekano to je znak da je počela trunuti, ali i da se unutar nje nalaze kukci ili nametnici koji je uništavaju od jezgre prema kori. Uvijek kupujte i jabuke s peteljkom kako bi vam nakon kupnje što dulje ostale svježe. Miris zdrave jabuke trebao bi biti pomalo kiselkasto sladak te nikako po truleži ili čak bez ikakvog mirisa.
Recepti za čips od jabuke
Znamo da je puno jednostavnije kupiti vrećicu čipsa u supermarketu i sjesti na kauč i pojesti ga, ali ne zaboravite da je i to jako nezdrava varijanta konzumacije grickalica za koje ne moramo dodatno napominjati da su pržene u ulju. Zdrave grickalice su uvijek bile i uvijek će ostati bolji izbor za jedenje.
Čips od jabuke jednostavan je za pripremu i ne zahtijeva puno vremena od trenutka kada sirovu jabuku stavite u pećnicu, mikrovalnu ili dehidratoru, do trenutka kada ispred sebe imate ukusni čips. Postoje mnoge varijante raznih začina koji se mogu dodavati prema vašem ukusu i želji, a jedan od najpoznatiji je svakako cimet.
Obavezno proučiti prije pripreme!
Čips od jabuke s cimetom
Cimet i jabuka su savršen spoj koji je poznat u cijelome svijetu te se često koristi u pripremi pita od jabuka. Ali zašto čips od jabuke ne bi začini upravo s ovim začinom koji će mu dati, ne samo lijep miris, već i pojačati slatkoću jabuke. Imat ćete osjećaj kao da konzumirate velike količine šećera, ali naravno sve to bez grižnje savjesti da ćete dobiti višak kilograma. Navedena količina sastojaka bit će vam dovoljna za oko 200 g čipsa od jabuka. Morate znati da jabuka sadrži visok udio vode u svome sastavu tako da će se tijekom pečenja ploške jabuke dosta smanjiti i smežurati.
Sastojci
- 2 svježe jabuke
- 1 mala žličica cimeta u prahu
Priprema
- Svježe jabuke operite i očistite od jezgre odnosno središta gdje se nalaze sjemenke. Pomoću ribeža ili noža narežite ih na ploške jednake veličine koje bi trebale biti što tanje.
- Na pleh stavite papir za pečenje i na njega posložite ploške jabuke.
- Ploške jabuka pospite s cimetom u prahu. Kako bi ga što ravnomjernije posuli poslužite se sa sitnim cjedilom tako da ga postavite iznad ploški i u njega sipate cimet u prahu te ga lagano prosijavate iznad jabuka.
- Pećnicu zagrijte na 90°C te pleh s jabukama stavite da se peku oko sat vremena.
- Nakon sat vremena provjerite da li su jabuke pečene i jesu li hrskave. Ako je potrebno čips pecite još pola sata te ga nakon što je pečen izvadite iz pećnice i ostavite da se ohladi te ga možete konzumirati.
Čips od jabuke s medom
Zdravu slatkoću možete postići koristeći med kao premaz u kombinaciji s cimetom. Čips pripremljen uz pomoć meda bit će hrskaviji i slađi, a s manje kalorija od onoga koji bi pripremili uz pomoć običnog šećera. Navedena količina sastojaka je dovoljna za oko 400 g čipsa od jabuka koja varira ovisno veličini jabuka koje koristite u pripremi. Veći dio jabuke je voda koja će tijekom pečenja ispariti.
Sastojci
- 4 jabuke
- 1/2 limuna
- 1 velika žlica meda
- 1 mala žličica cimeta
Priprema
- Jabuke dobro operite pod mlazom hladne vode i očistite im središte.
- Narežite ih na tanke ploške pomoću ribeža ili noža tako da budu približno iste debljine.
- U posudu pomoću cjediljke iscijedite polovicu limuna te dobiveni sok pomiješajte s medom. Miješajte tekućinu sve dok se med ne rastopi i sve se dobro sjedini.
- Ploške jabuke umočite u tekućinu limunovog soka i meda. Ploške posložite na pripremljeni lim za pečenje koji ste obložili papirom za pečenje.
- Pećnicu zagrijte na 100°C te stavite jabuke da se peku oko sat do sat i pol. Nakon što prođe 40 minuta jabuke provjeravajte ih svakih 5 minuta.
- Nakon što postanu hrskave i suhe izvadite ih iz pećnice i ostavite da se ohlade na sobnoj temperaturi.
- Nakon što se ohladi, čips od jabuke možete konzumirati ili spremiti u hermetički zatvorene posude ili vrećice.
Čips od jabuke iz dehidratora
Dulji način pripreme čipsa uključuje korištenje dehidratora kao uređaja za sušenje. Priprema čipsa pomoću uređaja za dehidriranje iz jabuke će izvući manje nutritivnih svojstava nego kada čips pripremate u pećnici zbog toga je ovo bolji način pripreme čipsa. Navedena količina sastojaka dovoljna je za pripremu 200 g čipsa od jabuka. Dehidrator će izvući svu vodu iz jabuka te će se obujam narezanih ploški drastično smanjiti.
Sastojci
- 2 svježe jabuke
- 1 mala žlica cimeta u prahu
Priprema
- Svježe jabuke operite te ih očistite od tvrdog središnjeg dijela tako da na sredini jabuke napravite rupu.
- Narežite jabuke na što tanje i jednake ploške pomoću noža ili ribeža.
- Ploške jabuka posložite na pleh te ih pomoću sitnog cijedila pospite s cimetom u prahu.
- Ploške koje ste začinili posložite na rešetke dehidratora koji uključite na 50°C i ostavite ih da se suše 6 sati.
- Nakon predviđenog vremena provjerite stanje jabuka i jesu li suhe i hrskave. S obzirom na vrstu dehidratora koji koristite, moguće je da će vam za sušenje trebati dodatnih sat vremena.
- Nakon što su ploške jabuka suhe, izvadite ih iz dehidratora i spremite u plastičnu ili staklenu posudu.
- Ostavite ih da odstoje sat vremena te ih možete konzumirati ili spremiti u posudu.
Čips od jabuke iz mikrovalne
Želite li čips od jabuka napraviti na što brži način onda se poslužite mikrovalnom pećnicom. Iako nije najzdraviji način pripreme ove grickalice ipak ćete u vrlo kratkom vremenu dobiti zdravu grickalicu. Navedena količina sastojaka dovoljna je za oko 200 g čipsa od jabuke što ovisi o veličini jabuke, ali i količini vode koja će ispariti tijekom pečenja.
Sastojci
- 2 svježe jabuke
Priprema
- Svježe jabuke operite pod mlazom hladne vode te ih očistite tako da im izvadite jezgru i ostavite rupu u sredini.
- Jabuke narežite na tanke ploške tako da ih režete po širini. Ploške neka vam budu što tanje i jednake debljine.
- Mikrovalnu pećnicu podesite na srednju temperaturu i na tanjur posložite kriške jabuka tako da su raspoređene jedna do druge. Kod pripreme čipsa u mikrovalnoj pećnici morat ćete ih peći nekoliko puta jer vam zapremnina uređaja ne dopušta pečenje velikih količina. Jabuke stavite da se peku 4 - 5 minuta.
- Konstantno ih pecite sve dok ne primijetite da su se rubovi ploški počeli savijati. Kada se to dogodi ploške jabuke izvadite iz mikrovalne pećnice i ploške okrenite na drugu stranu te stavite u mikrovalnu da se peku oko 1 minute.
- Nakon toga izvadite čips iz od jabuke i stavite ga u plastičnu ili staklenu posudu da se ohladi.
Čuvanje i skladištenje
Čips od jabuka čuvajte u hermetički zatvorenim plastičnim ili staklenim posudama. Ako nemate plastične posude možete čips spremite i u plastične vrećice koje imaju zatvarač na sebi koji ne propušta zrak. Prilikom skladištenja važno je da čips ne dođe u kontakt s vlagom, napravite postupak kondicioniranja i obavezno ga čuvajte na suhom mjestu.
Nakon pripreme čips pojedite u roku od tjedan dana od pripreme. Što dulje stoji gubi na hrskavosti i okus mu postaje sve neutralniji te gubi na slatkoći. Ako nije dovoljno pečen, odnosno dehidriran, može se i pokvariti tako da se pojavi plijesan.
Savjeti
Jabuke za čips najbolje je očistiti tako da im izvadite sredinu jabuke s okruglim nožem za povrće te nakon toga pomoću ribeža narežete jabuku na što tanje ploške koje su jednake debljine i to po širini tako da vam se rupa nalazi u sredini ploške.
Svježa jabuka sadrži 82% vode u svom sastavu te će te sav taj sadržaj tijekom pečenja isparite tako da će se obujam ploški značajno smanjiti. Prilikom pripreme uvijek imajte to na umu i količinu namirnice dozirajte prema konačnoj količini čipsa koju želite napraviti. Najbolji indikator da su jabuke pečene su rubovi ploški koji će se početi savijati prema gore ili unutra. Prilikom pripreme, jabuke možete začiniti s cimetom, prahom rogača, medom, sokom limuna ili tamnom čokoladom.
Upotreba u kuhinji
Najčešće se čips od jabuke jede kao grickalica kojoj nije potreban nikakav dodatan prilog. Neutralno je slatkastog okusa i ako ga prilikom pripreme začinite s cimetom ili nekim drugim začinom to će biti dovoljno da mu da dodatne okuse. Ako pak čips želite koristiti u kombinaciji s nekim umakom onda možete rastopiti tamnu čokoladu u koju ga možete umakati. Može poslužiti i kao ukras za torte i kolače od jabuka.
Foto: Melanie Rodriguez / Pixabay
Zimnica od jabuka
Odgovori