Na našim prostorima šljive se od davnina tradicionalno koriste za pripremu različite vrste zimnica. Iako se od šljiva najčešće pripremaju džem, pekmez i marmelada te poznata rakija od šljiva - šljivovica, nećete pogriješite ako pripremite domaći sok od šljiva. Ako ga nikada do sada niste pripremali, moramo napomenuti da je izrada jednostavna i laka, a zauzvrat ćete dobiti ljekoviti sok koji pomaže kod brojnih zdravstvenih tegoba.
Pripremili smo nekoliko recepata, jedan klasični za gusti sok od šljiva koji se priprema s konzervansom - ako želite biti sigurni da se neće pokvariti i da vam može stajati sve dok iduće sezone, jedan recept za sok od šljiva bez konzervansa, zatim sok od šljiva bez šećera (koji će vjerojatno oduševiti one koji paze na prehranu i žele isključivo prirodne proizvode) te recept za sok od zaleđenih šljiva koji će vjerojatno razveseliti one koji imaju zalihe šljiva u zamrzivaču, a pije im se osvježavajući domaći sok od šljiva.
Prije nego što se upustite u pripremu soka od šljive, provjerite kada su šljive spremne za berbu te koja sorta šljiva je najbolja za pripremu soka. Osim navedenog, saznajte nešto i o općenitim karakteristikama šljiva i još više si približite ovo ukusno i zdravo voće.
Karakteristike šljive
Šljiva (lat. Prunus domenstica L.) pripada u skupinu listopadnih stabala u porodicu ruža (Rosaceae). Šljiva se uzgaja zbog ukusnih tamnih i mesnatih plodova koji rastu na dvogodišnjim i trogodišnjim granama. Plodovi dolaze u plavoj, ljubičastoj, žutoj i crvenoj boji, ovalnog su oblika i dugi od 2 do 7,5 cm. Unutar ploda nalazi se tvrda, glatka i plosnata koštica koja se lako odvaja od njezinog zeleno-žutog sočnog mesa.
U kontinentalnim krajevima Hrvatske beru se krajem ljeta i početkom jeseni (kraj kolovoza i početak rujna), a vrijeme berbe se razlikuje s obzirom na način upotrebe. Rane sorte se upotrebljavaju isključivo za jelo, a jesenske za preradu. Slijedom toga, stolne sorte se beru s peteljkom, dok još ne postignu punu zrelost, dok se plodovi za preradu beru tek kod potpune zrelosti jer jedino na stablu mogu dobiti sve potrebne hranjive tvari poput šećera.
Šljive za preradu
U našim područjima za preradu i za zimnicu najčešće se uzgajaju sorte šljiva: Bistrica i Stanley.
Bistrica (požegača)
Najbolja sorta šljiva za preradu je šljiva požegača koja se još naziva "plava šljiva" ili "šljiva bistrica". Riječ je o staroj sorti šljiva koja potječe iz Azije, a osim za sušenje, preporučuje se i za pečenje rakije od šljiva (šljivovice) te za izradu ostalih prerađevina za zimnicu.
Plod joj je nešto sitniji (otprilike 17 grama) u odnosu na druge sorte šljiva, ali savršenog omjera kiseline i šećera. Dozrijeva od kolovoza do rujna, ovisno o terenu na kojem se uzgaja. Na područjima veće nadmorske visini dozrijeva tek u rujnu.
Modro je plave boje, a cijeli plod prekriven je pepeljasto sivim slojem nalik vosku. Prednost joj je ta što joj se koštica iznimno lako odvaja od ploda. Budući da je podložna pojavi raznih bolesti i štetnika, danas se sve više koristi Stanley šljiva za sušenje i izradu prerađevina od šljiva (pekmez, džem, marmelada...).
Stanley
Stanley šljiva se obično koristi kao pomoćna sorta kod proizvodnje šljiva, a iako neki smatraju da nije dobra za preradu u rakiju, to nije istina. Ipak, rjeđe se koristi za pečenje šljivovice, a više za izradu nekih drugih prerađevina od šljiva.
Dozrijeva u rujnu, a može ostati dulje na grani. Koštica se s plodova odvaja djelomično lako, a može se koristiti za sušenje šljiva, za izradu pekmeza, džema i marmelade, sokova te ostale zimnice od šljiva. Pokožica joj je nešto čvršća pa će je trebati dulje kuhati.
Berba i kupovina
Za preradu u chutney, marmeladu, džem, pekmez, rakiju i ostale prerađevine šljive se beru fazi tehnološke zrelosti (na kruni stabla se nalazi 5 do 10% mekanih plodova šljiva).
Berba šljiva odvija se za toplog i suhog vremena, u ranim jutarnjim ili kasnim večernjim satima jer je tada količina šećera (od 13 do 16%) te količina suhe tvari (od 19 do 21%) u njima najpovoljnija. U kontinentalnom području to je vrijeme od 10. do 20. rujna, a kada vegetacija kasni rok se može pomaknuti za 10-ak dana. Šljive se najprije beru za jelo, a potom za preradu.
Ako nemate mogućnost za uzgoj šljiva, također možete nabaviti kvalitetne i zdrave plodove za izradu kompota od šljiva, salate od šljiva, chutneyja, marmelade, džema, pekmeza i ostale zimnice od šljiva. Posjetite tržnicu i pokušajte nabaviti domaće šljive lokalnih uzgajivača.
Birajte isključivo zdrave i neoštećene plodove, potpuno zrele. Nedovoljno zreli plodovi većinom nisu dobri za izradu prerađevina od šljiva (osim za kompot) jer ne sadrže dovoljne količine šećera.
Recepti za sok od šljiva
Obavezno proučiti prije pripreme!
Domaći sok od šljiva
Ako u soku želite osjetiti cjelovit okus šljive, ovaj recept je za vas! Priprema se od cijelih plodova šljiva, bez cijeđenja kroz gazu ili cjedilo. U takvom soku ostat će sve ono najbolje od šljive, njezina vlakna i hranjive tvari.
Sastojci
- 5 kg šljiva
- 700 grama šećera
- 3 vrećice limunske kiseline
- 1 vrećica konzervansa
- 5 litara vode (može i više ili manje)
Priprema
- Šljive operite, uklonite ih košticu i prepolovite ih na pola.
- Kuhajte ih na umjerenoj vatri dok ne omekšaju, a nakon toga izvadite ih iz vode i izblendajte. Nakon toga, vratite šljive u vodu u kojoj su se kuhale i dodajte preostale sastojke - šećer, limunsku kiselinu i konzervans.
- Kuhajte još kratko (15-ak minuta) pa ulijte u prethodno sterilizirane i zagrijane staklene boce.
- Omotajte staklenke sa sokom dekama pa ih ostavite da se postepeno ohlade.
- Količinu šećera, limunske kiseline i vode možete prilagoditi po svom okusu. Količina svih navedenih sastojaka ovisi o tome želite li slađi ili kiseliji sok te onaj guste ili nešto rjeđe teksture.
Sok od šljiva bez konzervansa
Budući da ovaj recept sadrži šećer, odmah na početku ćemo napomenuti da količina šećera ovisi isključivo o vašem ukusu i o slatkoći šljiva. Ako želite izbjeći velike količine šećera u soku, birajte slatke, sočne i krupne plodove. Isto vrijedi i za pripremu ostalih prerađevina od šljiva.
Sok od šljiva bez šećera možete nadograditi različitim aromatičnim začinima po svom ukusu. Mirisni plodovi šljive odlično će se sljubiti s cimetom, muškatnim oraščićem, klinčićem ili đumbirom.
Sastojci
- 3 kg šljiva
- 500 g šećera
- 2 vrećice limunske kiseline
- 9 litara vode
Priprema
- Za pripremu soka šljive je potrebno dobro oprati. Preporučuje se pranje pod mlazom vode kako biste bili sigurni da ste ih dobro oprali.
- Presijecite šljive na pola i uklonite im koštice. Budite oprezni i dobro ih pregledajte i očistite.
- Uklonite sve oštećene dijelove šljiva i pazite da vam se ne dogodi da vam slučajno među zdrave plodove zaluta i pokoja trula šljiva. Mogla bi vam upropastiti cijeli sok.
- Šljive premjestite u posudu u kojoj ćete kuhati sok i prelijte ih vodom. Kuhajte ih na srednje jakoj vatri otprilike pola sata koliko će im biti dovoljno da omekšaju.
- Sklonite ih s vatre i odmah, dok su još vruće, usitnite štapnim mikserom ili blenderom.
- Nakon toga, usitnjene šljive vratite u vodu u kojoj su se kuhale. Odlučite želite li gusti ili bistri sok od šljiva.
Bistri sok od šljiva
Da biste dobili bistri sok od šljiva, dobivenu smjesu usitnjenih šljiva i vode potrebno je procijediti kroz gustu gazu.
Gusti sok od šljiva
Ako više volite gusti sok od šljiva, ne trebate ga cijediti. Ostavite ga tako kašastim te dalje slijedite postupak.
Nakon toga, soku od šljiva dodajte limunsku kiselinu i šećer po želji. Mješavinu vratite na štednjak, na umjerenu temperaturu i ostavite da se kuha još 20 minuta. Povremeno je promiješajte kako ne bi zagorjela.
Prije ulijevanja soka u staklenke boce, dodajte po želji klinčić, cimet, đumbir ili neki drugi aromatičan začin.
Sok ulijte u prethodno sterilizirane staklene boce i poklopce te dobro zatvorite. Umotajte ga u deke i ostavite da se postupno ohladi na sobnoj temperaturi.
Sok od šljiva možete pripremiti i od veće količine šljiva, a u tom slučaju nemojte zaboraviti povećati i količinu ostalih sastojaka.
Sok od šljiva bez šećera
Iako je u većini recepata naglašeno da se sok od šljiva nakon ulijevanja u staklenke umota u deke u kojima se postupno hladi, ako želite biti sigurni da će dugo zadržati svježinu i da se neće pokvariti, preporučujemo da netom nakon kuhanja soka odradite i pasterizaciju.
Sok od zamrznutih šljiva
Sok od šljiva možete vrlo lako pripremiti i od zamrznutih šljiva. Ako imate šljive u zamrzivaču i pije vam se sok od šljiva, samo ih izvadite i od njih pripremite domaći sok do šljiva.
Smrznute šljive dat će još više soka nego svježe, a sok pripremite po jednom od gore navedenih recepata (sa šećerom ili bez šećera).
Čuvanje i skladištenje
Kada se sok ohladi, spremite ga u smočnicu na tamno, suho i hladno mjesto. Možete ga držati i u hladnjaku kako biste bili sigurni da se neće pokvariti i da će dulje zadržati svježinu. Ako pripremate sok od šljiva bez šećera, držite ga u hladnjaku cijelo vrijeme do korištenja.
Pasterizirani sok od šljiva (spremljen u vruće staklenke i umotan u deke do postepenog hlađenja) možete čuvati do 7 mjeseci. No, budući da je jako ukusan, teško da ćete mu tako dugo odolijevati. Vjerojatno će nestati i puno ranije.
Nakon otvaranja, sok potrošite u roku nekoliko dana i obvezno ga čuvajte u hladnjaku.
Upotreba u kuhinji
Sok od šljiva u kuhinji se najčešće koristi kao samostalno piće, ali ga možete koristiti u svim receptima za deserte koji zahtijevaju sok od šljiva, na primjer kolač sa šljivama u kojem možete poprskati biskvit domaćim sokom,
kombinirati s više vrsta voća kao što je jabuka ili kruška kako bi dobili bogatiji i raznolikiji okus. Najbolji okus će imati dodatkom limuna, a ako ga želite obogatiti dodajte mu rum.
Ljekovita svojstva
Iako je ljekovitost šljive nadaleko poznata, sok od šljiva je jedna od najzdravijih prerađevina od šljiva. Bogat je antioksidansima, vitaminom B i C, a od minerala se ističu željezo, kalcij, kalij i željezo.
Sok od šljiva najpoznatije je i najdjelotvornije sredstvo za reguliranje probave. Nakon nekoliko dana konzumiranja soka "natašte", spriječit ćete daljnju opstipaciju. Stoga, preporučuje se i odraslima i djeci koji imaju problem sa zatvorom, a sok je siguran i za konzumiranje kod trudnica.
Osim što prirodno i učinkovito regulira probavu, sok od šljiva čuva zdravlje probavnog sustava i sprječava taloženje toksina u crijevima.
Prirodno je sredstvo za osvježenje tijekom vrućih ljetnih dana, a posebno je osvježavajuć u kombinaciji s kockicom leda i listićem mente. Ponudite ga djeci umjesto klasičnih industrijskih sokova jer će obogatiti tijelo brojnim hranjivim tvarima.
Foto: Bru-nO / Pixabay
Zimnica od šljiva
Odgovori