Marmelada od šljiva još je jedan klasik među zimnicama, a njezina velika prednost je ta što se puno kraće kuha nego što je to slučaj kod pekmeza i džema. A glavna razlika između marmelade, pekmeza i džema je ta što je marmelada voćni namaz, glatke i ujednačene teksture, pomalo želatinastog izgleda. Stoga, ako više volite marmeladu, svidjet će vam se recepti za izradu domaće marmelade od šljiva.
Razlog njezine glatke teksture i tako kratke pripreme je upotreba želirnog šećera i džemfixsa te štapnog miksera koji će usitniti sve neraskuhane kožice šljiva.
S druge strane, pekmez se priprema isključivo od šljiva i šećera (bez upotrebe želirnog šećera i džemfixa) pa se kuhanje može odužiti i na tri sata. Jednako tako priprema se i džem. Razlika između pekmeza i džema je ta što se pekmez nešto duže kuha kako bi mu tekstura bila gušća, dok se džem u pravilu ostavlja nešto rjeđim, a mogu se uočiti i osjetno veći komadi voća. Ipak, na kraju možemo zaključiti da je sve stvar ukusa.
Marmelade se obično pripremaju od jedne vrste voća ili miješane, a danas postoje različite kombinacije. Glavna im je poveznica ta što su sve jednako ukusne.
U nastavku smo pripremili najpopularnije recepte za pripremu marmelade od šljiva ili njezine miješane verzije oplemenjene raznim drugim voćem. No, najprije saznajte neke od najvažnijih karakteristika šljive te kada je pravo vrijeme za berbu i pripremu marmelade od šljiva.
Karakteristike šljive
Šljiva (lat. Prunus domenstica L.) pripada u skupinu listopadnih stabala u porodicu ruža (Rosaceae). Šljiva se uzgaja zbog ukusnih tamnih i mesnatih plodova koji rastu na dvogodišnjim i trogodišnjim granama. Plodovi dolaze u plavoj, ljubičastoj, žutoj i crvenoj boji, ovalnog su oblika i dugi od 2 do 7,5 cm. Unutar ploda nalazi se tvrda, glatka i plosnata koštica koja se lako odvaja od njezinog zeleno-žutog sočnog mesa.
Hrvatska se istaknula ekološkim uzgojem šljiva od kojih prednjači sorta Bistrica svima dobra poznata. Šljive se u kontinentalnim krajevima Hrvatske beru krajem ljeta i početkom jeseni (kraj kolovoza i početak rujna), a vrijeme berbe se razlikuje s obzirom na način upotrebe.
Rane sorte se upotrebljavaju isključivo za jelo, a jesenske za preradu. Slijedom toga, stolne sorte se beru s peteljkom, dok još ne postignu punu zrelost, dok se plodovi za preradu beru tek kod potpune zrelosti jer jedino na stablu mogu dobiti sve potrebne hranjive tvari poput šećera.
Ako imate priliku posadite šljivu u dvorište ili u vrt i uživajte u njezinim plodovima ili pripremite zimnicu prateći naše recepte. Šljiva je prepuna hranjivih tvari važnih za normalno funkcioniranje imuniteta.
Šljive za preradu
U našim područjima za preradu i za zimnicu najčešće se uzgajaju sorte šljiva: Bistrica i Stanley.
Bistrica (požegača)
Najbolja sorta šljiva za sušenje je šljiva požegača koja se još naziva plava šljiva ili šljiva bistrica. Riječ je o staroj sorti šljiva koja potječe iz Azije, a osim za sušenje, preporučuje se i za pečenje rakije od šljiva (šljivovice) te za izradu ostalih prerađevina za zimnicu.
Plod joj je nešto sitniji (otprilike 17 grama) u odnosu na druge sorte šljiva, ali savršenog omjera kiseline i šećera. Dozrijeva od kolovoza do rujna, ovisno o terenu na kojem se uzgaja. Na područjima veće nadmorske visini dozrijeva tek u rujnu.
Bistrica je modro plave boje, a cijeli plod prekriven je pepeljasto sivim slojem nalik vosku. Prednost joj je ta što joj se koštica iznimno lako odvaja od ploda.
No, budući da je podložna pojavi raznih bolesti i štetnika, danas se sve više koristi Stanley šljiva za sušenje i izradu prerađevina od šljiva (pekmez, džem, marmelada...).
Stanley
Stanley šljiva se obično koristi kao pomoćna sorta kod proizvodnje šljiva, a iako neki smatraju da nije dobra za preradu u rakiju, to nije istina. Ipak, rjeđe se koristi za pečenje šljivovice, a više za izradu nekih drugih prerađevina od šljiva.
Plod Stanley šljive dozrijeva u rujnu, a može ostati dulje na grani.
Koštica se s plodova Stanleyja odvaja djelomično lako. Može se koristiti za sušenje šljiva, za izradu pekmeza, džema i marmelade, sokova te ostale zimnice od šljiva. Pokožica joj je nešto čvršća pa će je trebati dulje kuhati. Ako želite sok lijepe modro plave boje, za pripremu soka od šljiva odaberite sortu Stanley čiji sočni plodovi daju ukusan sok.
Berba i kupovina
Svi se slažu da je za pripremu prerađevina od šljiva, najbolja šljiva ubrana u vlastitom voćnjaku. Jedino tako možete biti sigurni da ste ubrali voćku koja nije tretirana pesticidima. Za preradu u chutney, marmeladu, džem, pekmez, rakiju i ostale prerađevine šljive se beru fazi tehnološke zrelosti (na kruni stabla se nalazi 5 do 10% mekanih plodova šljiva).
Berba šljiva odvija se za toplog i suhog vremena, u ranim jutarnjim ili kasnim večernjim satima jer je tada količina šećera (od 13 do 16%) te količina suhe tvari (od 19 do 21%) u njima najpovoljnija. U kontinentalnom području to je vrijeme od 10. do 20. rujna, a kada vegetacija kasni rok se može pomaknuti za 10-ak dana. Šljive se najprije beru za jelo, a potom za preradu.
Ako nemate mogućnost za uzgoj šljiva, također možete nabaviti kvalitetne i zdrave plodove za izradu kompota, salate od šljiva, chutneyja, marmelade, džema, pekmeza i ostale zimnice od šljiva. Posjetite tržnicu i pokušajte nabaviti domaće šljive lokalnih uzgajivača.
Birajte isključivo zdrave i neoštećene plodove, potpuno zrele. Nedovoljno zreli plodovi većinom nisu dobri za izradu prerađevina od šljiva (osim za kompot) jer ne sadrže dovoljne količine šećera.
Recepti za marmeladu od šljiva
U nastavku se nalaze osnovni savjeti i recepti za pripremu odlične marmelade od šljiva u više kombinacija.
Obavezno proučiti prije pripreme!
Domaća marmelada od šljiva
Jednostavan i tradicionalan recept za pripremu domaće marmelade od šljiva u koji ne ide konzervans. U nastavku se nalazi recept koji će okusom podsjećati na domaću bakinu marmeladu. Ovako pripremljen može se bez problema skladištiti minimalno godinu dana. Imajte na umu da ćete za količinu šljiva navedenu u sastojcima, džem morati kuhati otprilike 2,5 sata uz povremeno do stalno miješanje.
Sastojci
- 7 kg šljiva
- 1 kg šećera
- 2 vrećice vanilin šećera (po želji)
Priprema
- Šljive operite i izvadite koštice. Očistite od trulih dijelova.
- Stavite ih u lonac u kojem ćete ih kuhati, zatim šećer i dobro promiješajte te ostavite preko noći (minimalno 10 sati) da stoji kako bi šljive pustile sok.
- Nakon što su odstajale, stavite ih kuhati uz povremeno miješanje kako ne bi zagorjele.
- Pred kraj kuhanja, izmiksajte sve štapnim miskerom i vratite kuhati na laganu vatru.
- Dodajte vanilin šećer i ostale začine koje želite dodati (recimo cimet ili klinčiće).
- Dok je vruć sipajte ih u prethodno sterilizirane i vruće staklenke do vrha.
- Zatvorite staklenke i okrenite staklenke na poklopac (naopako) i ostavite ih da stoje tako 15-20 minuta. Dodatna pasterizacija nije potrebna.
Marmelada od šljiva sa džemfixom
Ako vam je glavni razlog zašto ne pripremate zimnicu, predugo stajanje kod štednjaka, donosimo recept uz pomoć kojeg ćete skuhati marmeladu od šljiva za samo 3 minute! Uz upotrebu džemfixa na bazi pektina, slatke delicije možete pripremiti uz pomoć prirodnog sastojke koji će smanjiti vrijeme kuhanje.
Pektin je prirodni konzervans koji se nalazi u voću, a upotrebljava se postizanje gustoće kod pripreme marmelada. Osim toga, potrebno je dodati znatno manje šećera nego kod tradicionalne pripreme pekmeza i džemova. Na 1 kg voća, bit će dovoljno 400 g šećera.
Sastojci
- 2,5 kg šljiva
- 1 kg šećera
- 2 džemfixa (pakiranje od 25 g)
Priprema
- Operite, očistiti i prepolovite šljive te ih još dodatno narežite na sitne komadiće. Usitnite ih štapnim mikserom kako bi smjesa na kraju bila što jednoličnija i glađa.
- Džemfix pomiješajte s četiri žlice šećera te dobivenu mješavinu dodajte šljivama.
- Sve sastojke u isto vrijeme kuhajte na jakoj vatri do vrenja. Obvezno je stalno miješanje. Nakon što smjesa zavrije, dodajte preostalu količinu šećera te neprestano miješajući kuhajte 3 minute.
- Nakon što je marmelada od šljiva gotova, ugasite vatru i još vruću smjesu stavljajte u unaprijed pripremljene i sterilizirane staklenke. Teglice odmah zatvorite poklopcima na navoj te ih preokrenite i ostavite da odstoje na poklopcu minimalno 5 minuta. Vruća marmelada istisnut će preostali zrak i stvoriti vakuum što će znatno produljiti rok trajanja marmelade.
Marmelada od šljiva sa želirnim šećerom
Ako ste ljubitelj manje slatkih marmelada sa šljivama, preporučujemo da isprobate recept za pripremu marmelade od šljiva sa želirnim šećerom. Razlika između džemfixa i želirnog šećera je u tome što želirni šećer već sadrži šećer i nije ga potrebno dodavati kao u slučaju kada pripremate marmeladu s džemfixom. Jednom želirnom šećeru bit će dovoljno dodati 1 kg šljiva.
Što se tiče dužine kuhanja, tu nema razlike, marmelada se isto kratko kuha. U slučaju da želite još gušću teksturu i tamniju boju marmelade od šljiva (što je termička obrada šljiva duža, to će i njihova boja biti tamnija), ostavite je nešto duže na vatri.
Sastojci
- 1 kg šljiva
- 1 vrećica želir šećera (pakiranje od 500 g)
Priprema
- Šljive operite, prepolovite i otklonite im koštice. Po želji ih usitnite štapnim mikserom do odgovarajuće teksture.
- Pomiješajte želirni šećer sa šljivama te sve kuhajte na jakoj vatri uz neprestano miješanje.
- Nakon što šljive zavriju, kuhajte još 3 minute te ih pritom neprestano miješajte. Ako se na šljivama stvori pjena, otklonite je.
- Na kraju provjerite teksturu te potrebi mješavinu još jednom usitnite štapnim mikserom i kratko prokuhajte ako želite još gušću smjesu.
- U međuvremenu pripremite staklenke. Operite ih i ugrijte u pećnici na 70°C minimalno 5 minuta.
- Marmeladu ulijte u tople staklenke i ostavite da se postepeno ohlade na sobnoj temperaturi.
Marmelada od šljiva, jabuka i krušaka
Pri pripremi marmelade od šljiva, smjesi možete dodati bilo koje drugo voće i tako oplemeniti njegov okus. Mi smo šljivama dodali jabuke i kruške i tako dobili ukusnu marmeladu od miješanog voća.
Sastojci
- 1 kg šljiva
- 1 kg jabuka
- 1 kg krušaka
- 400 g šećera
- 1 žlica ruma
Priprema
- Šljive, jabuke i kruške dobro operite, očistite od sjemenki i koštica te ih nasjeckajte na sitne komadiće. Svako voće odvojite u posebnu posudu.
- U posudi u kojoj ćete kuhati marmeladu, napravite sirup od šećera tako što ćete šećeru dodati malo vode.
- Kratko kuhajte pa mu dodajte kruške. Kada kruške omekšaju, dodajte jabuke. Nakon kratkom kuhanja, posljednje su na redu šljive.
- Kuhajte sve tri voćke zajedno, a kada se smjesa zgusne, dodajte rum. Kuhajte po potrebi, 1,5 - 2 sata.
- Budući da u ovom receptu nema džemfixa niti želir šećera, proces kuhanja će biti nešto duži.
- Kada je miješana marmelada gotova, još vruću je ulijte u prethodno sterilizirane staklenke koje ste zagrijali u pećnici.
- Vratite staklenke napunjene marmeladom u pećnicu i ostavite ih još 20 minuta na 80°C.
- Na marmeladi bi se trebala napraviti korica koju posipajte s malom šećera, a potom staklenke prekrijte celofanom.
Čuvanje i skladištenje
Nakon što ste skuhali marmeladu i spremili je u prethodno sterilizirane staklenke - obično se još vruća ulijeva u staklenke koje se potom postupno hlade, potrebno ju je pravilno skladištiti kako bi što duže mogla stajati.
Marmeladu od šljiva čuvajte na tamnom i hladnom mjestu. Jednom kada je otvorite, potrošite je za nekoliko dana, a cijelo vrijeme je čuvajte u hladnjaku. Preporučuje se da birate manje teglice za čuvanje marmelade jer će tako duže zadržati svježinu.
Ljekovita svojstva
Šljiva sadrži obilje vitamina, minerala, prirodnih šećera i vlakana pa se tako našla kao jedna od vodećih voćki u prehrani čovjeka. Od navedenih prednjače vitamini A i C, a posebice vitamin B koji pomaže u jačanju imuniteta, poboljšava psihičko zdravlje, regulira probavu, odstranjuje štetne tvari iz organizma i potiče apetit. Od minerala ističu se magnezij, željezo, kalcij, fosfor, bakar i natrij.
Poznato je od davnina da se šljiva ističe svojim laksativnim djelovanjem. Suvremenim načinom života i nepravilnom prehranom, smanjuje se aktivnost crijeva te je sve više onih koji imaju problema s redovitom probavom. Kompot od šljiva, posebice suhih, kod kojih se količina vlakana čak i povećava, pomoći će ukloniti problem. Osim kompota, mogu pomoći i ostale prerađevine od šljiva koje lako možete pripremiti i kod kuće.
100 grama svježih šljiva sadrži svega 46 kalorija pa su zbog svoje niske kalorijske vrijednosti šljive idealna poslastica onima koji paze na prehranu.
Budite oprezni. Iako šljiva ima brojna ljekovita svojstva, njezina koštica je otrovna. Sadrži tvari koje u organizmu pri djelovanju enzima mogu proizvesti opasnu cijanovodičnu kiselinu.
Foto: congerdesign / Pixabay
Zimnica od šljiva
Odgovori