Od davnina čvarci su poznati kao neizostavna namirnica u svim trpezama diljem Slavonije, a smatrali su se hranom siromašnih ili "sirotinjskom hranom" jer su se proizvodili topljenjem svinjske masti čime se kao produkt dobiju čvarci. Međutim, modernizacijom, čvarci postaju delikatesa koja dobija na cijeni, pa tako 1 kg kvalitetnih i dobrih domaćih čvaraka košta skoro 3 - 4 puta više od 1 kg običnih svinjskih šnicli.
2009. godine Državni zavod za intelektualno vlasništvo odobrio je zahtjev za patentiranje čvaraka kao autohtonog slavonskog proizvoda s određenim zemljopisnim podrijetlom čime čvarci postaju cijenjena delikatesa koju si danas mogu priuštiti samo uzgajivači svinja ili financijski dobrostojeći. Nekadašnja hrana siromašnih postaje skupa, a paštete od čvaraka delicije.
Ali umjesto da kupujete skupe paštete od čvaraka, možete ih jednostavno sami napraviti i kod kuće, a ako želite nešto drugačije od klasičnog blendanja čvaraka i pikantnije okuse, u nastavku vam donosimo upute kako napraviti cijenjenu slavonsku paštetu od čvaraka s provjerenim receptima i savjetima za skladištenje
Karakteristike čvaraka
Čvarci se mogu koristiti u pripremi raznih jela, a paštete od čvaraka su iznimno hranjive i dobar obrok za početak radnog dana. Namazana na domaći kruh, užitak okusa paštete od čvaraka postaje neprocjenjiv.
Čvarci su proizvod koji nastaje topljenjem svinjskog leđnog dijela, odnosno masnije slanine, ili tzv. "sapunjare". Čvarci se ne kuhaju, nego prže ili tope u kazanima na otvorenom, a nijedno kolinje ne može proći bez pripreme čvaraka. S obzirom na to da se kod kolinja ništa ne baca, masno meso svinje se topi prilikom čega nastaju čvarci i mast koja se kasnije koristi za pečenje druge hrane.
Okusom podsjećaju na pečeno ili prženo meso, a mogu biti tvrđi (kao čips) ili mekši (masniji). Ako se ne prešaju, unutrašnjost čvaraka ostaje bijele boje, a vanii poprimaju zlatnu karamel boju, ovisno o dužini prženja.
Čvarci za preradu
Postoji dvije vrste čvaraka: prešani čvarci nalik čipsu koji su hrskaviji i namijenjeni "grickanju" i tradicionalni cijeđeni čvarci koji bez prešanja zadržavaju svoju "mesnatiju" strukturu i samim time su lakši za daljnju obradu. Za slavonsku paštetu od čvaraka iskjučivo se koriste cijeđeni čvarci jer je potrebno postići kremastu strukturu paštete što ne bismo mogli dobiti prešanim.
Kupovina čvaraka
Ako sami uzgajate svinje, onda ne trebate brinuti o kupnji jer ćete prilikom kolinja moći iskoristiti masni dio slanine za pripremu domaćih čvaraka. Ako ne uzgajate svinje, postoji mnoštvo drugih dostupnih opcija.
Čvarke možete kupiti u trgovinama, mesnicama ili lokalnog uzgajivača. Cijena im je prilično visoka, ali za domaću paštetu svakako se isplati. Prije kupnje obavezno provjerite koju vrstu kupujete, jer, kao što smo spomenuli, za slavonsku paštetu od čvaraka potrebni su vam cijeđeni, krupniji, mesnatiji i svijetliji čvarci.
Prije kupnje, obavezno ih probajte. Naglašavamo da je ovo moguće samo kod lokalnih uzgajivača i na tržnicama, dok su u trgovinama pakirani. Također, neke trgovine nude ponudu kupnje čvaraka u rinfuzi i takve također možete probati. Ako niste sigurni u kvalitetu i ne možete ih probati, kupite manju količinu za testiranje, a ako okusom i kvalitetom odgovaraju čvarcima za preradu u paštetu, možete kupiti potrebnu količinu prema receptu. Okusom moraju podsjećati na prženu mast i biti blago slani ili neslani, a miris moraju imati po prženju. Miris užeglosti, ustajalosti ili svinjskog mesa nije dobar i naznaka je da su čvarci pokvareni.
Recepti za slavonsku paštetu od čvaraka
S obzirom na to da čvarci svoje porijeklo vuku iz Slavonije gdje je njihova proizvodnja najzastupljenija i više je nego jasno da su na ovom području nastali mnogi recepti za ukusne paštete, pa je tako najpoznatija slavonska pašteta od čvaraka kojoj se dodaju luk, češnjak i domaća mljevena crvena paprika. U nastavku donosimo provjerene recepte za domaću slavonsku paštetu od čvaraka.
Slavonska pašteta od čvaraka
Priprema domaće slavonske paštete od čvaraka je učinkovita i brza ideja kada svojim prijateljima i gostima želite poslužiti nešto klasično i tradicionalno. U tradicionalnu slavonsku paštetu idu samo luk, češnjak i domaća mljevena crvena paprika te služi kao baza za dodavanje drugih začina. Količine soli, papra i crvene paprike su izostavljene jer ovise o ukusima i slanoći samih čvaraka. Od mljevene crvene paprike možete koristiti ili blagu ili ljutu, također ovisno o ukusu volite li pikantnije paštete ili blage.
Sastojci
- 400 g čvaraka
- 2 manje glavice luka
- 4 češnja češnjaka
- sol
- papar
- slatka ili ljuta mljevena crvena paprika
Priprema
- Pregledajte čvarke i uklonite dijelove koji se čine tvrdi kako ne biste pokidali blender. Čvarke možete mljeti ili u blenderu ili mašini za meso.
- Čvarke, luk i češnjak stavite u blender i blendajte dok ne dobijete kremastu teksturu paštete.
- Dodajte sol, papar i mljevenu papriku po želji. Preporučujemo da prvo dozirate manje količine začina i dodajete dok ne dobijete željeni okus.
- Blendajte dok se svi sastojci ne sjedine
- Poslužite na svježe pečenom domaćem kruhu, tostu ili spremite u male staklenke s hermetičkim poklopcem za kasniju konzumaciju.
Slavonska pašteta od čvaraka s jajima
Ako želite mali odmak od tradicionalne slavonske paštete od čvaraka, svakako možete kombinirati tvrdo kuhana jaja i majonezu ili senf koji su "domaćini" skoro svakoj pašteti. U ovom receptu majonezu ili senf možete ili ne morate dodati, potpuno ovisi o vašem ukusu, struktura paštete se neće promijeniti, osim što će dodavanjem biti "kremastija" i mrvicu rjeđa, ovisno o količini majoneze. Napominjemo da je prilikom pripreme pašteta općenito važno doziranje po principu "po malo". Dodajete sastojke po malo dok ne dobijete okuse koje želite bez rizika da ćete s nečim pretjerati i da ćete morati na kraju baciti namirnice.
Sastojci
- 400 g čvaraka
- 2 manje glavice luka
- 4 češnja češnjaka
- 4 jaja
- sol
- papar
- majoneza ili senf (po želji)
Priprema
- Izrežite luk i češnjak na tanke listiće i dinstajte na malo ulja dok se ne stvori "kaša", a zatim ostavite sa strane da se ohladi. Ako vam ostanu komadići češnjaka, ne brinite, oni će se usitniti kasnije u blenderu
- Kuhajte jaja dok ne budu tvrdo kuhana, otprilike 10 minuta nakon ključanja vode. Ostavite da se ohladi, ogulite.
- Luk i češnjak lagano izblendajte u blenderu
- Dodajte čvarke i blendajte dok ne dobijete kremastu strukturu paštete
- Narežite jaja i dodajte u paštetu i nastavite blendati.
- Posolite i poprite po želji, blendajte dok se sve ne sjediti i probajte. Ako je potrebno, dodajte još začina.
- Dodajte pola žličice majoneze ili senfa, blendajte, probajte paštetu i dodajte još pola žličice ako je potrebno.
Pašteta se može odmah konzumirati na domaći kruh ili tost ili spremiti u staklenke s hermetičkim poklopcem i u hladnjak za kasniju konzumaciju.
Slavonska pašteta od čvaraka s kiselim krastavcima
Za sve ljubitelje kiselih okusa, slavonska pašteta od čvaraka s kiselim krastavcima će biti pun pogodak. Umjesto luka i češnjaka, u ovaj recept idu kiseli krastavci. Veličina i vrsta krastavaca zaista nije važna, jer će se svakako blendati i pretvoriti u kremastu smjesu. Količina začina nije navedena iz razloga što se ukusi razlikuju i potpuno ovisi o okusu paštete koji želite postići. Ako volite pikantnije okuse, preporučujemo upotrebu ljute mljevene crvene paprike, no ako ne volite ljuto, blaga mljevena crvena paprika će biti dovoljna.
Sastojci
- 500 g čvaraka
- 5 dag kiselih krastavaca
- 1 tvrdo kuhano jaje
- sol
- papar
- mljevena crvena paprika
Priprema
- Kuhajte jaje dok ne bude tvrdo kuhano, otprilike 10 minuta nakon ključanja vode. Ostavite da se ohladi, ogulite.
- Kisele krastavce narežite na manje kockice i kratko blendajte u blenderu.
- Dodajte čvarke i narezano jaje i ponovno blendajte dok ne dobijete kremastu strukturu paštete.
- Narežite jaja i dodajte u paštetu i nastavite blendati.
- Posolite i poprite po želji, dodajte mljevenu crvenu papriku i blendajte dok se sve ne sjediti i probajte. Ako je potrebno, dodajte još začina.
Pašteta se može odmah konzumirati na domaći kruh ili tost ili spremiti u staklenke s hermetičkim poklopcem i u hladnjak za kasniju konzumaciju.
Čuvanje i skladištenje
Skladištenje mesne paštete nije velika mudrost, a pašteta od čvaraka nije iznimka. S obzirom na to da se radi o mesnoj prerađevini, rok trajanja i čuvanja zimnice je kraći od drugih. Paštete treba čuvati u hladnjaku i potrošiti u roku desetak dana. Ako ste napravili paštetu s dodatkom majoneze ili senfa, rok trajanja paštete se skraćuje i potrebno ju je pojesti u roku 5 dana, posebno tijekom vrućih ljetnih mjeseci.
Slavonsku paštetu od čvaraka je potrebno skladištiti kao i svaku drugu, u staklenkama s hermetičkim poklopcem. Prekrivanje folijom ili sličnim nije dovoljno jer paštete poprimaju mirise drugih namirnica u hladnjaku. Iako se može zamrznuti, time se gube nutritivna svojstva i prilikom odmrzavanja postoji mogućnost da se mast odvaja, čime ćete dobiti tekuću smjesu koja više nije lako maziva.
Izbjegavajte čuvanje u metalnim posudama jer može negativno reagirati u doticaju s metalom čime potencijalno ugrožavate svoje zdravlje.
Upotreba u kuhinji
Slavonsku paštetu od čvaraka najbolje je konzumirati na svježem, domaćem kruhu ili tostu uz luk ili rajčicu. Također se dodaje u razna jela, no najpoznatija je priprema pogačica od čvaraka ili tzv. "čvarkuše" koje će oduševiti sve.
Iako se paštete najčešće poslužuju kao finger food, slavonska pašteta od čvaraka izvrsno se slaže s tjesteninom, žgancima i kuhanim krumpirom kao prilog. Možete puniti jaja, sir ili čak druge suhomesnate proizvode čime dobijate gurmansku deliciju.
Recepti za paštete
Odgovori