Losos je jedna od nutritivno najkvalitetnijih namirnica korištenih prilikom pripreme jela. Iako ova vrsta ribe sadrži veliku količinu masnoće ipak je riječ o zdravim masnoćama koje su dobre za rad srca. Upravo zbog toga, jela pripremljena od ove ribe su masna i sočna, a pašteta od lososa nije iznimka.
Losos se od davnina koristi u ljudskoj prehrani, a posebno u mediteranskoj. U našim krajevima najčešće se poslužuje uz tjesteninu, s vrhnjem za kuhanje, a ponekad u kombinaciji s ukusnim umakom od rajčice s koprom i kaparima. Ako želite pripremiti losos za više osoba ili ga poslužiti na obiteljskoj zabavi, najbolje je napraviti paštetu koja postaje delikatesa. S nekoliko sastojaka dobit ćete savršen kremasti namaz koji će oduševiti vaše goste.
Karakteristike lososa
Losos je riba koja se svrstava u skupinu zrakoperki i pripada redu monotipičnih porodica riba odnosno pastrvki. Prvotno je naseljavala samo područja sjeverne polutke (Europa, Azija, sjever Sjeverne Amerike, Island i Grenland). Ljudskim djelovanjem njegova rasprostranjenost je povećana i danas se lovi i na područja Novog Zelanda, Čilea i Argentine. Lososi cijeli život žive u slatkovodnim vodama ili se tamo samo mrijeste i legu, nakon čega sele u morske vode. U moru žive dok ne dosegnu spolnu zrelost, a u slatkovodne vode se vraćaju kako bi se razmnožavali.
Lososi su poznati po izduženom tijelu koje je u poprečnom presjeku ovalno dok im trbušna peraja raste točno po sredini tijela. Masna peraja nalazi se između leđne i repne, a kralježnica lososa može sadržavati 50 - 75 kralježaka od kojih zadnja tri čine repni korijen, savijen u luku prema gore. Škrge se sastoje 7 - 20 škržnih listoca smještenih na 4 škržna luka. Bočna pruga mu je dobro razvijena i losos može dosegnuti dužinu od 12 cm - 1,5 m. Životni vijek joj je 3 - 6 godina, a meso može biti narančaste, crvene ili bijele boje. Boju lososu daju račići i školjke kojima se hrani jer one sadrže karotenoide.
Losos za preradu
Kada se govori o podjeli lososa najčešće se ističe ona na divlji losos i losos iz uzgoja. Različiti okolišni uvjeti u kojima ove dvije vrste rastu, razlog su različitih nutritivnih vrijednosti, okusa, ali i cijene po kojima se prodaju. Na tržištu prevladava uzgojeni losos, a divlji losos je gotovo nemoguće kupiti u ribarnici. Divlji losos se lovi u morima, rijekama ili jezerima i hrani se prirodnim organizmima iz okruženja. Uzgojeni losos živi u vodenim farmama poznatim kao uzgajališta gdje se tovi s visoko masnom proteinskom hranom kako bi dostigao željenu težinu. Zbog različite prehrane, ove dvije vrste imaju različite nutritivne vrijednosti i uzgojeni losos ima puno više masti nego divlji, ali i veću kalorijsku vrijednost. Uzgojeni losos ima više Omega-3 masnih kiselina, Omega-6 masnih kiselina i veći stupanj zasićenih masti.
Za razliku od uzgojenog, divlji losos ima puno bolji utjecaj na ljudsko zdravlje i sadrži više minerala nego masnih kiselina. Za pripremu paštete od lososa možete koristiti obje vrste lososa jer su bogate masnim kiselinama, proteinima i mineralima potrebni ljudskome organizmu. Osim podjele prema mjestu uzgoja, postoji podjela s obzirom na geografsko područje gdje losos živi i plovi. Prema ovoj podjeli postoji Pacifički losos i Atlantski losos.
Atlantski losos
Atlantski losos je divlja vrsta lososa koja se može uzgajati u lovištima. Divlje vrste žive u Atlantskom oceanu, u sjevernom djelu, a naziva se još i Norveškim lososom. Okus mu je dobar i vrlo je cijenjena namirnica, popularna u mnogim restoranima. Ako imate priliku nabaviti Atlantski losos, od njega možete napraviti vrlo ukusnu paštetu. Atlantski losos lako ćete pronaći u trgovinama jer se 99% ove ribe uzgaja u uzgajalištima i distribuira na tržište kroz maloprodajnu mrežu.
Pacifički losos
Pacifički losos živi u Tihom oceanu i 80% ove ribe na tržištu je iz divljeg uzgoja, a samo se 20% uzgaja u uzgajalištima. Ova vrsta ima još nekoliko podvrsta kao što su Kraljevski losos, Crveni losos, Kižuč losos, Gorbuša losos i Keta losos. Boja Pacifičkog lososa može varirati od narančaste do crvene, a bogatog je okusa i sadrži veliku koncentraciju ulja.
Kupovina lososa
U našim trgovinama mogu se kupiti uzgojene vrste Atlantskog lososa dok je divlje vrste kao što su Pacifički losos skoro pa nemoguće nabaviti na našem tržištu. Uzgojeni losos možete kupiti kao svježu ribu, zaleđen u obliku fileta, dimljeni ili konzerviran. Kada kupujete svježu ribu morate znati da zdrava riba ima svježe oko, crvene i vlažne škrge, glatku, sjajnu kožu i čvrsto meso. Ako ima sve navedene karakteristike, riba je adekvatno skladištena i nije se pokvarila prilikom transporta.
Prilikom kupnje smrznutih fileta lososa važno je da su dobro očišćeni, vlažni i imaju zdravu ujednačenu boju. Ako se niste do sada susreli s ribljim mesom onda je najbolje da kupite očišćene smrznute filete lososa spremne za termičku obradu. Fileti lososa obavezno moraju biti vakuumirani jer je to znak da su dobro pakirani, a pakiranje ne smije biti oštećeno. Dimljeni losos je moguće kupiti već narezan, zapakiran i vakuumiran. Obratite pažnju na boju namirnice i pakiranje koje ne smije biti oštećeno. Prilikom kupnje obavezno pročitajte sadržaj deklaracije kako bi znali koju ste vrstu lososa kupili, ali i rok trajanja.
Recepti za paštetu od lososa
Pašteta od lososa je jednostavna za pripremu kao i ostale vrste pašteta od ribljeg mesa. Zbog masnoća koje losos sadrži, ova pašteta je masnija, mazivija i nije joj potrebno dodavati sastojke poput majoneze, senfa, vrhnja ili sira. Navedene sastojke koristite samo kada želite poboljšati ukus finalnog proizvoda. Začine dozirajte po želji i koristite one koji se najbolje slažu s ribom, najčešće mediteranske začine. Paštetu možete pripremati od svježeg lososa, zamrznutih fileta ili od dimljenog lososa ovisno o tome koju namirnicu imate u hladnjaku ili zamrzivaču.
Pašteta od fileta lososa
Filete svježeg lososa odnosno zamrznute filete lososa možete pronaći u svakoj trgovini. Jednake su nutritivne vrijednosti kao i svježi losos, ali su puno jednostavniji za pripremu. Kako bi poboljšali aromu i postigli dimljeni okus i miris paštete, upotrijebite malu količinu dimljenog lososa. Navedena količina sastojaka dovoljna je za oko 500 g paštete od lososa.
Sastojci
- 250 g fileta svježeg ili smrznutog lososa
- 125 g maslaca
- 1 glavica luka
- 50 ml bijelog vina
- 125 g dimljenog lososa
- 2 žlice maslinovog ulja
- 2 žlice limunovog soka
- sol po želji
- papar po želji
Priprema
- Filete lososa narežite na 4 dijela, malo ih posolite s obje strane i stavite na tanjur. Ostavite da odstoje oko 20 minuta.
- Ogulite luk i narežite ga na male kockice.
- U tavu stavite maslac i rastopite ga na štednjaku na laganoj vatri.
- Kada se maslac zagrije dodajte luk i pržite ga dok ne omekša, ali ne smije dobiti žutu boju.
- U tavu gdje se pržio luk dodajte komade svježeg lososa i dodajte bijelo vino. Kada vino zakuha poklopite tavu s poklopcem i ostavite da sve zajedno kuha oko 5 minuta.
- Tavu maknite s vatre i vilicom usitnite losos i luk. Ostavite sve da se malo ohladi.
- U blender uspite smjesu iz tave, dimljeni losos narezan na manje komade, maslinovo ulje, limunov sok, sol i papar po želji. Sve sastojke izblendajte dok ne dobijete kompaktnu smjesu.
- Paštetu nakon pripreme stavite u plastičnu ili staklenu posudu s poklopcem te ju spremite u hladnjak.
Pašteta od pečenog lososa
Losos prije blendanja možete ispeći u tavi umjesto da ga kuhate u vodi ili vinu. Pašteta pripremljena od prženog lososa ima jaču i bogatiju aromu i nema potrebe dodavati puno začina. Kako bi pašteta bila mazivija dodajte senf, majonezu i kiselo vrhnje. Navedena količina sastojka dovoljna je za oko 400 g paštete od lososa.
Sastojci
- 250 g svježeg očišćenog lososa
- 125 g maslaca
- 2 jaja
- 2 žličice majoneze
- 1 žličica senfa
- 2 žličice kiselog vrhnja
- sol po želji
- papar po želji
Priprema
- U tavu stavite maslac i zagrijte ga na laganoj vatri na štednjaku.
- Stavite svježi losos na tavu i pržite ga sa svake strane dok ne bude potpuno pečen. Ovisno o veličini, debljini i broju fileta ribe bit će vam potrebno 5 - 10 minuta da ju ispečete.
- Nakon što se losos ispržio ostavite ga da se ohladi. Ako ste pržili neočišćenu ribu onda skiniti kožu i izvadite središnju kost i koščice sa strane.
- Posudu stavite na štednjak na laganu vatru, ulijte vodu i stavite jaja da se kuhaju 10 - 15 minuta sve dok ne budu tvrdo kuhana.
- Nakon što se skuhaju izvadite ih iz vode i ostavite da se malo ohlade. Ogulite ih i narežite na četiri dijela.
- Meso prženog lososa stavite u blender i dodajte kuhana jaja, senf, majonezu, kiselo vrhnje, soli i papar po želji. Sve sastojke blendajte dok ne dobijete kompaktnu smjesu.
- Dobivenu paštetu stavite u plastičnu ili staklenu posudu te poklopite i stavite u hladnjak.
Pašteta od kuhanog lososa
Losos je riba koja podnosi sve vrste termičke obrade pa tako i kuhanje. Komade lososa možete prokuhati u vodi i izgnječiti pomoću vilice. Ovako pripremljena pašteta sadrži veće komade lososa, savršene za ljubitelje ribljih jela. Navedena količina sastojaka dovoljna je za oko 350 g paštete od lososa.
Sastojci
- 100 g fileta lososa
- 200 g sirnog namaza
- 2 žlice limunovog soka
- 2 žlice svježeg sjeckanog vlasca
- sol po želji
- papar po želji
Priprema
- U posudu ulijte vodu i stavite na štednjak na laganu vatru.
- U vodu dodajte filete lososa i ostavite ih da se kuhaju oko 5 minuta.
- Nakon što je se losos skuhao, izvadite ga iz vode i stavite na papirnati ručnik da se ocijedi i malo ohladi.
- Vlasac operite i narežite na što sitnije komadiće.
- Ohlađeni kuhani losos stavite u veću plastičnu posudu i dodajte sirni namaza, limunov sok, sjeckani svježi vlasac, sol i papar po želji.
- Sve sastojke dobro izgnječite s vilicom i izmiješajte kako bi dobili kompaktnu smjesu.
- Pripremljenu paštetu stavite u plastičnu ili staklenu posudu te poklopite i stavite u hladnjak.
Pašteta od dimljenog lososa
U posljednje vrijeme u trgovinama je moguće naći dimljeni losos po pristupačnijoj cijeni i to vam je prilika da isprobate ovaj ukusni recept. Ako ste ljubitelj suhomesnatih proizvoda onda je dimljeni losos idealna namirnica za pripremu paštete. Svojom aromom upotpunjuje paštetu od kuhanog lososa, ali možete ga koristiti kao glavnu namirnicu za pripremu paštete. Navedena količina sastojaka dovoljna je za oko 500 g paštete od lososa.
Sastojci
- 200 g dimljenog lososa
- 200 g krem sira
- 1 žlica kiselog vrhnja
- 2 žlice soka od svježeg limuna
- 1 žlica nasjeckanog peršina
- 1 žlica nasjeckanog bosiljka
- sol po želji
- papar po želji
Priprema
- Dimljeni losos narežite na manje komade i stavite ga u blender.
- U blender dodajte krem sir, kiselo vrhnje, limunov sok, nasjeckani svježi peršin i nasjeckani svježi bosiljak.
- Po želji dodajte sol i papar, a sve sastojke blendajte dok ne dobijete kompaktnu smjesu.
- Paštetu stavite u plastičnu ili staklenu posudu te ju zatvorite s poklopcem.
- Posudu stavite u hladnjak, ali paštetu možete odmah i konzumirati.
Čuvanje i skladištenje
Nakon pripreme, paštetu od lososa obavezno čuvajte u hladnjaku jer su ribe lako kvarljiva namirnica. Nakon pripreme ju stavite u plastičnu ili staklenu posudu s poklopcem, a možete ju držati u staklenki koja se može hermetički zatvoriti. Nikad ju nemojte stavljati u metalnu posudu jer namaz može reagirati s metalom i nepovoljno utjecati na vaše zdravlje. Paštetu je potrebno pojesti u roku od tjedan dana jer se jako brzo počinje kvariti i postaje vodenasta. Nemojte ju predugo držati na sobnoj temperaturi, a odmah nakon konzumacije, spremite ju u hladnjak kako se zbog topline ne bi pokvarila.
Riblja pašteta se može i zamrznuti na period oko 3 mjeseca. Ono što je važno i na što se trebate usredotočiti kod zamrzavanja riblje paštete je da ju zamrzavate hermetički zatvorenu. Ako zrak može ući, okus i tekstura će se brzo degradirati. S obzirom na to da pašteta ima nježnu strukturu, istovremeno može biti i osjetljiva za zamrzavanje. Sadrži visok sadržaj masti koji se može tijekom odmrzavanja može prilično lako promijeniti teksturu i okus. Preporučujemo zamrzavanje paštete u manjim porcijama kako biste znatno lakše odmrznuli samo onoliku količinu koja vam je potrebna. Za učinkovito zamrzavanje paštete koristite silikonske kalupe za led, koje ćete zamrznuti u kockicama prije nego ih sve spremite u vrećicu što će spriječiti da se zalijepe jedna za drugu.
Postoje dva načina odmrzavanja paštete. Iako je sporija metoda odmrzavanja, ostavljanje u hladnjaku preko noći najviše preporučuje jer je manje vjerojatno da će se pogoršati okus i struktura paštete. Večer prije nego vam zatreba, izvadite je iz zamrzivača i stavite na tanjur u hladnjak preko noći. Pašteta će se polako odmrzavati pa bi trebala biti savršena do trenutka kada je trebate upotrijebiti.
Ako vam je potrebno da paštetu brzo odmrznete, proces odmrzavanja možete ubrzati uranjanjem paštete u vrećici u vodi sobne temperature. Uzmite zdjelu i napunite vodom te uronite paštetu zamotanu u vrećici za zamrzavanje dok se ne odmrzne. Prije nego što je uronite u vodu, provjerite je li pašteta dobro zamotana ili ćete na kraju dobiti mokru, raspadnutu smjesu.
Pašteta nije nešto što se može iznova zamrzavati. Nježna struktura te sadržaj masti i vlage znači da će se kristali stvarati svaki put kad se zamrzava što mijenja ukupnu teksturu. Zbog toga ne preporučujemo ponovno zamrzavanje paštete.
Savjeti
Začine u paštetu od lososa možete dodati odmah prilikom blendanja, ili nakon blendanja za rustikalniju strukturu i jaču aromu. Prilikom pripreme paštete možete koristiti kuhani, prženi ili dimljeni losos, pa čak i kombinirati sve navedene vrste lososa.
Upotreba u kuhinji
Paštetu od lososa možete konzumirati kao namaz za doručak ili međuobrok, ali i kao predjelo. Poslužuje se kao sastojak na kanapeima odnosno zalogajčićima poznatima kao fingerfood.
Maže se na tostirani ili prženi kruh, bruschette, krekere ili druge vrste sušenoga kruha. Može se konzumirati kao namaz u kombinaciji s raznim vrstama svježega kruha. Odlično se slaže s raznim dodacima i jede se sa sirom, maslinama i svježim povrćem. Namaz možete obogatiti tako da namazani kruh pospete s nasjeckanim peršinom, vlascem ili nekim drugim začinom, a možete narezati dimljeni losos na manje komade i posuti ga po pašteti.
Ljekovita svojstva
Losos je namirnica koja je izrazito nutritivno bogata i zdrava iako sadrži veliki udio masnih kiselina. Pripada skupini masnih riba, ali kada se pripremi u obliku paštete vrlo je korisna za ljudski organizam jer mu daje dovoljne količine Omega-3 i Omega-6 masnih kiselina. Osim masnih kiselina, pašteta sadrži dovoljnu količinu proteine koji su dnevno potrebni vašem organizmu. Vitamin D još je jedan od nutrijenata koji se nalazi u lososu i pašteti te unosom 100 g lososa u organizam zadovoljavate 50% potreba za dnevnim unosom ovog vitamina.
Recepti za paštete
Odgovori