Mliječni kruh je podvrsta bijelog kruha, poseban po svojoj mekoći i prozračnoj unutrašnjosti. Mekana kora i blago sladak okus savršena su kombinacija za konzumaciju ovog kruha uz čaj ili kavu. Najviše se koristi kao namirnica za doručak, a može se kombinirati sa slatkim ili slanim jelima.
Za pripremu ovog ukusnog kruha potrebno vam je svega nekoliko sastojaka koje imate u vlastitoj kuhinji. Osobe koje vole kupovne pekarske proizvode kao što su kiflice ili slanci, obožavat će ovaj kruh. Ima mekanu i pahuljastu strukturu što znači da ga mogu jesti svi, a posebno starije osobe i djeca.
Karakteristike mliječnog kruha
Mliječni kruh je mekan, sladak i prozračni kruh s mekanom, suhom korom. Unutrašnjost je bijele boje, dok je kora svijetlo smeđe do zlatne boje. Nakon pripreme dugo ostaje svjež, posebno ako se ispravno čuva u plastičnoj vrećici, ali se zato na sobnoj temperaturi brzo suši.
Sličnih je karakteristika kao slatki kruh samo je razlika u boji unutrašnjosti kruha koja je kod slatkog kruha žute boje te je kora tvrđa nego kod mliječnog kruha.
Tijesto za pripremu mliječnog kruha priprema se od toplog mlijeka i vode te glatkog pšeničnog brašna, a postoji i japanska varijanta kada se tijesto kratko zagrijava na laganoj vatri. Osim brašna, mlijeka i vode prilikom pripreme može se dodati maslac ili ulje. Mliječni kruh najbolje je pripremati u kalupu za pečenje kruha tako da je finalni proizvod duguljastog i četvrtastog oblika.
Glatko pšenično brašno za pripremu
Za pripremu mliječnog kruha koristi se glatko pšenično brašno koje se još naziva i brašnom tip 400. Proizvodi se od središnjeg dijela zrna odnosno endosperme i izrazito je bijele boje. Melje se tako da je sitno i poput praha, nema specifičan miris, a tijesto je neutralnog okusa. Sadrži gluten te ga ne bi trebale konzumirati osobe koje su alergične na njega. Koristi se za pripremu kolača, pita i kruhova jer se dobro povezuje s drugim sastojcima, dobro se diže i tijesto je prozračno.
Mlijeko za pripremu
Mliječni kruh je najbolje pripremati s kravljim mlijekom, svježim ili trajnim ovisno koje inače koristite prilikom kuhanja. Neki ne podnose miris trajnog mlijeka i zbog toga ga ne koriste, ali kod pripreme kruha ne morate brinuti da će tijesto poprimiti miris mlijeka. Zato je sasvim svejedno koje vrstu mlijeka koristite. Izbjegavajte koristiti kozje ili ovčje mlijeko zato što imaju drugačiji okus i miris odnosno kruh može imati jaču aromu što nije poželjno. Ako ne podnosite laktozu možete prilikom pripreme kruha koristiti mlijeko bez laktoze ili neka od biljnih kao što su bademovo, rižino ili sojino mlijeko.
Kupovina
Brašno i mlijeko za pripremu mliječnog kruha možete kupiti u svim trgovinama namirnicama. Brašno mora biti glatko pšenično tip 400 i ne smije biti vlažno i pljesnivo. Prije pripreme možete ga prosijati kroz sito kako bi se uvjerili da nema zaostalih ostataka zrna pšenice. Možete i sami samljeti brašno od pšenice, samo što u tom slučaju nećete imati pravo glatko brašno već ćete dobiti sitno mljeveno integralno brašno jer ne možete odvojiti unutrašnjost zrna od vanjske ovojnice koja ga obavija.
Ako na mlincu za mljevenje brašna ili u blenderu sameljete pšenicu potrebno ju je dodatno prosijati kroz sitno sito kako bi uklonili dijelove zrna pšenice koja se nisu dobro samljela. Mliječni kruh pripremljen od domaćeg brašna bit će tamnije boje i neće imati bijelu unutrašnjost i biti prozračan.
Prilikom kupnje mlijeka provjerite datum trajanja naznačen na ambalaži, a možete kupiti svježe ili trajno mlijeko životinjskog ili biljnog podrijetla. Ako ste u mogućnosti, možete koristiti i svježe kravlje mlijeko.
Ako prilikom pripreme koristite maslac kupite onaj s više od 80% udjela mliječne masti. Nikad ne koristite margarin jer će od njega kruh biti težak i zbijen. Ulje koje dodajete neka bude suncokretovo jer je ono neutralnog okusa i neće utjecati na okus kruha.
Recepti za mliječni kruh
Mliječni kruh sadrži nekoliko glavnih sastojaka, a to su glatko pšenično brašno, mlijeko, voda, maslac i jaje. Ova vrsta kruha mora biti prozračna, ne zbijena te se zbog toga ne može pripremati bez kvasca. Zbog svih sastojaka potrebno je da tijesto za mliječni kruh prođe proces dizanja prije nego ga ispečete.
Domaći mliječni kruh
Osnovni recept za mliječni kruh je jednostavan, a nakon pripreme dobit ćete mekan, slatkast i prozračan kruh izvrstan za doručak ili međuobrok. Dovoljno sladak da ga možete samog jesti, ali i namazati sa sirnim namazom ili džemom. Navedena količina sastojaka dovoljna je za oko 900 g mliječnog kruha.
Sastojci
- 700 g glatkog pšeničnog brašna
- 1 žličica soli
- 1 žličica suhog kvasca
- 400 ml mlakog mlijeka
- 1 žlica alkoholnog ili jabučnog octa
- 100 ml ulja
Priprema
- U posudu stavite brašno, suhi kvasac i sol te sve sastojke pomiješajte da se sjedine. Pola smjese prespite u drugu plastičnu posudu i ostavite ju sa strane.
- U prvu posudu dodajte mlako mlijeko i jabučni ocat te zamijesite tijesto kuhačom.
- U smjesu polako dodajte preostale suhe sastojke koje ste stavili u drugu posudu. Tijesto mijesite sve dok ne postane glatko i sjajno, a kada dodate zadnju količinu suhih sastojaka tijesto mijesite rukama.
- Nakon što ste ga umijesili stavite ga u plastičnu posudu i prekrijte prozirnom folijom te ostavite da se diže oko 30 minuta.
- Tijesto opet premijesite i pokrijete s prozirnom folijom i ostavite da diže oko 45 minuta.
- Oblikujte u željeni oblik, a možete ga samo staviti u kalup za pečenje kruha premazan s uljem ili maslacem, a tijesto možete premazati s malo mlijeka.
Ostavite da odstoji oko 30 minuta prije nego ga stavite peći. - Pećnicu zagrijte na 190°C i stavite peći tijesto 30 minuta.
- Kada kora poprimi svjetlo smeđu boju izvadite kruh i ostavite ga da se ohladi nakon čega ga možete jesti ili spremiti.
Japanski mliječni kruh
Posebna vrsta mliječnog kruha je japanski mliječni kruh, najmekaniji i najlaganiji kruh. Nastaje miješanjem mlijeka i brašna i kratkim zagrijavanjem nakon čega se dodaju i ostali sastojci. Slatkog je okusa, lagan i prozračan, bijele boje, a kora ju nakon pečenja hrskava, ali mekana. Navedena količina sastojaka dovoljna je za otprilike 400 g japanskog mliječnog kruha.
Sastojci
- 170 ml mlijeka
- 45 ml vode
- 320 g glatkog pšeničnog brašna
- 2 žlice suhog kvasca
- 2 jaja
- 45 g šećera
- 45 g otopljenog maslaca
- 1 žlica ulja
- 1 žlica soli
Priprema
- U posudu stavite 45 ml mlijeka, 45 ml vode i 20 g glatkog pšeničnog brašna i na štednjak na laganu vatru.
- Miješajte dok smjesa ne postane kompaktna i gusta. Nemojte ju predugo zagrijavati i držite ju na štednjaku najduže 5 minuta.
- Dobiveno tijesto stavite u plastičnu posudu i ostavite da se ohladi.
- Kada se tijesto ohladilo dodajte 1 jaje, otopljen i ohlađen maslac, preostalo mlijeko, šećer i kvasac.
- Sve sastojke dobro promiješajte mikserom sa spiralnim nastavkom ili rukama sve dok se ne sjedine.
- U tijesto dodajte sol i brašno i nastavite miješati sve dok ne dobijete mekano i sjajno tijesto. Tijesto mijesite najviše 10 minuta i nakon toga ga stavite u nauljenu posudu koju prekrijte s prozirnom folijom i ostavite tijesto da se diže 1 - 2 sata.
- Tijesto izvadite na kuhinjsku površinu ili stol koji ste prethodno posuli brašnom.
- Kratko premijesite i podijelite na 7 jednakih dijelova te ih posložite na lim za pečenje ili u kalup za tortu u obliku cvijeta.
- Lim ili kalup prekrijte s prozirnom folijom i ostavite da odstoji na sobnoj temperaturi oko 45 minuta.
- Pećnicu zagrijte na 180°C, a oblikovano tijesto premažite s jajetom koje ste prethodno razmutili u posebnoj posudi.
- Tijesto stavite u zagrijanu pećnicu pecite od 20 - 25 minuta sve do kora ne poprimi svjetlo smeđu boju.
- Mliječni kruh izvadite iz pećnice i ostavite da se ohladi te ga nakon toga možete jesti ili spremiti.
Čuvanje i skladištenje
Mliječni kruh čuvajte na suhom, tamnom i hladnom mjestu, a nakon pečenja i prije spremanja u vrećice ili plastične posude potrebno ga je dobro ohladiti. Nakon pripreme možete ga konzumirati i do tjedan dana, ali preporučuje se pojesti ga u roku 3 - 4 dana. Možete ga i zamrznuti na rok do mjesec dana, ali nakon što ga izvadite i odmrznete bit će jako mrvljiv.
Savjeti
Prilikom pripreme na tijesto prije pečenja možete dodati sjemenke maka ili sezama.
Što je veći udio vode prilikom pripreme tijesta kruh će biti sočniji, mekši i duže će biti svjež, jer voda tijekom procesa pečenja i potiče dizanje tijesta.
Od tijesta za mliječni kruh možete pripremiti i kiflice i razna peciva.
Upotreba u kuhinji
Mliječni kruh se može jesti odmah nakon što se ispeče i ohladi. Najbolje ga je jesti za doručak, namazanog s maslacem i džemom, a može se jesti i sam s crnom kavom, bijelom kavom, Cappuccinom ili čajem. Možete ga poslužiti uz slana jela, posebno razna variva kao što su grah, mahune ili gulaši.
Ako vam ostane kruha možete od njega pripremiti i tost ili ga uvaljati u razmućena jaja i prepržiti u tavi. Ovako pripremljen kruh možete poslužiti uz vrhnje i sir ili namazati s džemom ili pekmezom.
Ukusni sendviči s mliječnim kruhom mogu se pripremati u kombinaciji s raznim kobasicama ili salamama, svježim povrćem i uz dodatak umaka na bazi sira ili vrhnja. Izvrsno se slaže s domaćim paštetama, a posebno s paštetom od tune, ali se može koristiti i za pripremu finger fooda.
Ljekovita svojstva
Mliječni kruh je dobar za probavni sustav i zbog svoje prozračnosti i lake probavljivosti preporučuje se za konzumaciju osobama koje imaju problema s crijevima i želucem. Priprema se od pšeničnog brašna koje sadrži gluten zato ga ne smiju konzumirati osobe koje boluju od celijakije.
Sadrži i laktozu zbog mlijeka koje je jedan od glavnih sastojaka ovog kruha, pa ga zbog toga ne bi trebale konzumirati osobe koje imaju problem s probavljanjem laktoze.
Foto: hermitsmoores / CC
Zimnica od pšenice
Odgovori