Svježe rajčice nezaobilazan su gost naših stolova tijekom ljeta, ali i zimi se prikrade u različitim oblicima šalše, umaka, soka ili sušene. Rajčica je zapravo voće i to bobičasto.
Rajčica prilikom obrade ima jako malo otpada - 97% soka i mesa, 2% sjemenki, 1% epiderma i koštice stoga je vrlo zahvalna za pripremu zimnice. Ljeti često bude jedno od najisplativijih vrsta voća jer je ima u izobilju.
Vrste zimnice od rajčice
U nastavku se nalaze vrste najkarakterističnijih i najčešćih zimnica od rajčice koje i vi možete pripremiti u svom domu.
Priprema rajčice za zimnicu
Ljubitelji će pripremiti barem umak ili sok koji će koristiti cijelu zimu, a napredniji će se baciti u pripremu koncentrata, sušene ili u kombinaciju s drugim povrćem. Jedna je od rijetkih vrsta voća čije nutritivne vrijednosti prilikom obrade ostaju skoro nepromijenjene, čak štoviše, povećavaju se sušenjem, pasiranjem i kuhanjem.
Ono zbog čega je posebno vrijedna je likopen (biljni pigment koji voću i povrću daje boju), a ujedno je i najjači antioksidans iz skupine karotenoida. Apsorpcija likopena dostiže svoj vrhunac kad se rajčica prerađuje, posebno uz dodatak ulja. Kuhanjem se spojevi likopena razaraju zbog čega se istovremeno povećava njegova dostupnost u organizmu. Sigurno vam je poznato da se često u bolnicama poslužuje upravo gusta juha od rajčice, kuhani sos, umak od rajčice ili sok.
Ono što je najvažnije imati na umu prilikom pripreme zimnice od rajčice je da od 10 kg rajčice možete dobiti otprilike 5 l kuhane rajčice (ovisno o gustoći koju želite). Kao i svako drugo voće i povrće i rajčicu prije pripreme i daljnje obrade treba dobro očistiti i oprati, maknuti peteljke i izrezati sva vidljiva oštećenja koja se pokazuju na površini ploda. Možete ju rezati na polovice, četvrtine ili kockice, ovisno o tome koju vrstu zimnice planirate raditi. Obratite pažnju i da je unutrašnjost svake rajčice zdrava i zrela.
Idealno vrijeme za pripremu zimnice od rajčice su kolovoz i rujan, uz iznimku sušenih rajčica koje se pripremaju u srpnju i kolovozu jer su potrebne velike vrućine i jako sunce.
Sušenje rajčica
Sušenje produžava vijek trajanja hrane usporavanjem prirodnih enzima koji čine našu hranu mekom, kašastom i kvarljivom. Također koncentrira okus dodajući bogatstvo okusa raznim jelima. Sušene rajčice brzi su međuobrok i izvrsne na pizzi ili bruschetti pa čak i umacima za tjesteninu. Za sušenje su najbolje ovalne ili kruškaste rajčice talijanske ili romske sorte, no ne treba izbjegavati ni manje vrste kao što su cherry rajčice.
Dehidrator hrane najbolja je opcija za sušenje rajčice, dok je sušenje na suncu ili zraku održiva opcija samo u područjima gdje nema visoke ljetne razine vlage u zraku. Sušenje rajčice u pećnici je također moguće, ali može potrajati i do 40 sati da se rajčice kvalitetno osuše, pa se ne preporučuje.
Sušenje rajčica u dehidratoru
Operite rajčice u toploj vodi. Temperatura vode bi trebala biti najmanje 10°C toplija od topline rajčice. Operite ih rukama ili mekom krpom. Ostavite ih na ručniku na sobnoj temperaturi da se potpuno osuše.
Rajčice u dehidratoru možete sušiti sa ili bez kože. Da biste uklonili kožu, blanširajte ih u kipuću vodu na 30 sekundi. Ohladite u ledenoj vodi, a zatim ogulite. Uklonite koštice i unutrašnjost. Narežite rajčicu na debele kriške ili jednostavno prepolovite ili izrežite na četvrtine (ovisno o vašem ukusu). Stavite rajčicu na pladnjeve prerezane stranom prema gore, ostavljajući razmak između rajčice za bolje strujanje zraka. Postavite temperaturu dehidratora na 55°C (obavezno pročitajte upute proizvođača dehidratora i prilagodite temperaturu ako je potrebno). Stavite pladnjeve u dehidrator i sušite 10 do 18 sati.
Kada su rajčice osušene, trebale bi se lako saviti na pola bez da se slome ili zalijepe kad se stranice prilikom savijanja sklope. Izvadite rajčice koje su se osušile iz dehidratora, a one koje su još ljepljive ili vlažne nastavite sušiti rajčice. Okrenite rajčice i premještajte rešetke ako je potrebno.
Sušene rajčice čuvajte u nepropusnim vrećama za zamrzivač ili staklenkama s hermetičkim poklopcem na hladnom tamnom mjestu ili zamrznite. Obavezno istisnite zrak vrećica. Za najbolju kvalitetu upotrijebite u roku od 6 do 9 mjeseci. Rehidracija rajčica nije potrebna. Sušene rajčice dodajte izravno umacima, juhama, pizzi ili omiljenom jelu.
Sušenje rajčica u pećnici
U većini područja sušenje plodova na suncu nije opcija, ali uvijek možete koristiti svoju pećnicu. Rajčice operite i blanširajte kako biste ih lakše ogulili i narežite na kriške. Na pleh od pećnice stavite papir za pečenje i na njega poslažite kriške rajčice u jednom sloju bez da se dodiruju. Prilagodite temperaturu pećnice na 65°C i stavite rajčicu u pećnicu. Ako sušite rajčice na više plehova, povremeno ih rotirajte svakih nekoliko sati. Postupak će trajati otprilike 24 sata, pa čak i više, ovisno o veličini komada i sorti rajčice.
Sušenje rajčica na suncu
Sušenje rajčice na suncu dodaje dodatnu nijansu njihovom okusu, ali se ne preporučuje ako se ne nalazite na području s visokom vrućinom i niskom vlagom zraka. Ako rajčici treba predugo da se osuši, ona će popljesniviti, a izlaganje vanjskim uvjetima povećat će mogućnost nastanka bakterija. Kako bi mogli sušiti rajčice na suncu, potrebno ih je prvo blanširati, a zatim uklonite kožicu.
Prerežite ih na pola i istisnite pulpu i sjemenke iz sredine, a zatim rajčicu stavite u jedan sloj na rešetku te iznesite van na mjesto koje tijekom cijelog dana ima puno sunca i strujanje zraka. Plehove prekrijte tankom gazom kako biste onemogućili skupljanje kukaca. Okrenite rajčice svaki dan, a pladnjeve obavezno noću unesite u zatvoren prostor. Proces sušenja rajčica na suncu može trajati i do 12 dana, ovisno o debljini kriški rajčica i sorti.
Blanširanje rajčica
Rajčice blanširamo uvijek kad ih želimo oguliti, a većina zimnica zahtjeva guljenje jer je koža rajčice kada je termički obrađena, tvrda i žilava. Postupak blanširanja rajčica je brz i jednostavan. Pripremite u jednoj posudi ledenu kupku (led prelijte hladnom vodom) i ostavite sa strane. Operite rajčice i oštrim nožem zarežite mali "x" na dnu svake rajčice. U loncu zakuhajte vodu i dodajte rajčicu, ne više od desetak rajčica odjednom kako dodavanjem rajčica ne bi "rashladili" vodu i zaustavili ključanje. Kuhajte otprilike 30 do 60 sekundi ili dok se kože ne počnu ljuštiti.
Vrijeme blanširanja rajčice ovisi o veličini rajčice, sorti i debljini kože, no ne više od 2 minute. Izvadite rajčice žlicom i odmah stavite u ledenu kupku kako bi zaustavili kuhanje. Nakon što se rajčice ohlade u ledenoj kupelji (oko 1 minute), izvadite ih. Koža bi trebala skliznuti odmah, počevši od "x" koji ste zarezali.
Zamrzavanje rajčica
Rajčicu možete zamrznuti cijelu, nasjeckanu ili prerađenu u umak ili kašu. Rajčice su pune soka koji se razgrađuje prilikom odmrzavanja zbog čega su izvrsne za pripremu jela u koja se dodaje kuhana rajčica. Jednom odmrznute neće zadržati svoj oblik i nećete ih moći narezati, a sklone su i raspadanju. Roma rajčice se dobro zamrzavaju cijele i nakon odmrzavanja zadržat će svoj oblik, a mogu se i rezati. Njih možete koristiti i za salate.
Kod zamrzavanja cijelih rajčica preporučuje se oguliti im kožu za što je potrebno blanširanje. Nakon blanširanja, rajčice cijele poslažite na papir za pečenje i pleh koji vam stane u zamrzivač (pazite da se ne dodiruju) i zamrznite u serijama. Bit će potrebno otprilike 6 - 8 sati da bi se cijele rajčice zamrznule. Nakon toga ih možete spremati u vrećice i vratiti u zamrzivač.
Isti proces možete ponoviti i kod narezanih rajčica na kockice ili kriške. Rajčice prvo operite i blanširajte i zamrzavajte u serijama u plehovima nakon čega ih spremajte u vrećice i vratite u zamrzivač.
Kaše i umake od rajčice možete zamrzavati u posudama za led. Napunite posude za led i spremite u zamrzivač na minimalno 4 sata. Izvadite kockice rajčice i spremite u vrećice te vratite u zamrzivač.
Ako zamrzavate više vrsta rajčica, obavezno na svaku vrećicu naznačite što se u kojoj vrećici nalazi kako biste izbjegli odmrzavanje rajčice koja vam ne treba za daljnju preradu. Sve vrste smrznute rajčice možete dalje kuhati i preraditi. Ako se čuva u hermetički zatvorenoj posudi ili vrećici za zamrzavanje, smrznuta rajčica može se čuvati u zamrzivaču do 6 mjeseci.
Foto: congerdesign / Pixabay
Odgovori