Jedna od najčešće korištenih namirnica u svakom kućanstvu sigurno je rajčica. A pelati od rajčica su ustvari oguljene i konzervirane rajčice koje se mogu dodati u gotovo svako jelo. Od različitih umaka na bazi rajčice, gustih juha, sataraša i ostalih jela. Razlog tomu je njihov poseban okus i to što nemaju kožice koja se u mnogim jelima mora uklanjati s rajčice. Ako i vi tijekom godine koristite puno pelata od rajčice, preporučujemo da pripremite svoje domaće pelate od rajčice.
U tom slučaju nećete morati kupovati one konzervirane, bit će dovoljno da posegnete sa staklenkom domaćih rajčica koje će vas u trenu vratiti u tople ljetne dane, a vašim jelima dati poseban ukus koji je neusporediv s kupljenim pelatima.
Domaći pelati od rajčica su zdravi, bez štetnih konzervansa i bez dodataka šećera koji se često dodaje rajčici kako bi se ublažila njezina kiselina.
Za pripremu domaćih pelata uvijek birajte svježe, ali tvrde plodove rajčica kako bi rajčice tijekom kuhanja zadržale oblik i postojanost.
Karakteristike rajčice
Rajčica ili Lycopersicum esculentum (L.) H. Karst. zeljasta je trajnica koja pripada u porodicu pomoćnica ili Solanaceae. Naziva se još paradajz, pomidor ili poma.
Stabljika rajčice je ravna i razgranata. Pri dnu je drvenasta i može narasti čak do 3 metra u visinu. Naizmjenični listovi nalaze se na dugačkim peteljkama. Njihova dužina ide sve do 40 cm. Cvjetovi su smješteni na dugačkim stapkama kod listova, pravilni su i dvospolni. Uvijek dolaze skupljeni u cvat. Ocvijeće se sastoji od vjenčića i čaške te je dvostruko. Čaška se sastoji od pet lapova zelene boje, a vjenčić od pet latica žute boje. U tučku se nalazi velik broj sjemenih zametaka te broji pet do šest prašnika.
Plod je okruglastog oblika, sočan, mesnat i sjajan, a može biti narančaste ili još češće crvene boje. Unutar ploda nalaze se 2 do 4 mm malene sjemenke spljoštenog oblika i bijele ili krem boje.
Plodovi rajčice beru se postepeno od srpnja do listopada. Kako koji plod sazori, tako se i ubere. Berba naravno ovisi o klimi i staništu na kojem je rajčica posađena. Odgovaraju joj sunčani tereni i toplina. Ako ih sadite u vrt, posadite ih na mjesto gdje će dobivati najviše topline. Imaju velike zahtjeve što se tiče tla, ono mora biti vlažno i dobro pognojeno.
Plodovi rajčice konzumiraju se sirovi i kuhani, ali često se koriste i za izradu zimnice kao što su pelati, sok od rajčice, pasata i drugi.
Iako postoje brojne teorije o tome tko je otkrio ovaj ukusan plod, no generalno zasluge idu srednjoameričkim drevnim narodima koji su prvi uzgajali rajčicu te španjolskim kolonizatorima koji su je iz Perua donijeli na europsko tlo u 15. stoljeću.
U početku se ona u Europi koristila isključivo kao ukrasna biljka. U početku su prema njoj gledali s dozom sumnje jer je u 19. stoljeću potvrđena toksičnost njezinih listova i stabljike, no u isto vrijeme otkriveno je da su plodovi ukusni i jestivi.
Vrste rajčice za preradu
Na našim područjima rajčice se često uzgajaju, a neke vrste su najpopularnije za uzgoj. U nastavku saznajte koje rajčice su najbolje za pripremu zimnice.
Volovsko srce
Krupni plodovi nepravilnog oblika, najprimjereniji za izradu salse od rajčice.
San Marzano
Duguljaste rajčice koje se najčešće koriste za konzerviranje pelata i pripremu umaka te gotovo da ne sadrže sjemenke. Ime im dolazi od mjesta San Marzano sul Sarno koje se nalazi u Napulju. Dobivaju poseban okus jer se uzgajaju u blizini mora.
Saint Pierre (sveti Petar)
Daje okrugle krupne plodove, a pripada u srednje ranu sortu.
Marmande
Kasna sorta rajčica koja se može pohvaliti iznimno krupnim plodovima
"Beefsteak" rajčica ("coeur de boeuf", "cuore di bue")
Velika sorta čiji plodovi nerijetko teže i preko 20 dkg. Mogu biti valoviti, a karakteristični su po tome što im je plod u sredini mesnat s jako malo sjemenki, a kožica mu je tanka.
Zelene rajčice
Odmah moramo naglasiti da se ne radi o nezrelim rajčicama već o kasnoj sorti koja zrije uz puno manje topline i sunca. Meso joj je čvrsto i trpko te pomalo kiselo. Gotovo ne sadrži sjemenke. Rijetko se konzumiraju sirove, a primjerene su upravo za izradu zimnice - od chutneyja do marmelada ili jednostavno konzervirane u ulju.
Cherry rajčice
Obično postižu veliku rodnost, a plodovi su joj prepoznatljivo maleni. Otpornije su na bolesti i štetnike od svojih većih srodnika. Plodovi dolaze u raznim bojama, od žute, narančaste pa sve do crvene. Najčešće se koriste pri izradi salata i za pripremu povrtnih juha. Mogu biti posljednji touch u jelima od ribe i mesa, a mogu se i peći te jesti s tjesteninom.
"Domaća" rajčica
Plodovi su joj mesnati i sočni, a ponekad može biti zelene boje u blizini stabljike. Koristi se kod pripreme umaka, ukusna je punjena ili pečena ili jednostavno pripremljena na salatu.
Berba i kupovina
Početak berbe rajčica otprilike je od 90 do 120 dana od početka sadnje. Rane sorte se mogu brati već početkom srpnja, a srednje sve do studenog.
Rajčica može dozrijevati i nakon berbe pa se srednje kasne sorte mogu ubrati i na pola zrele ili čak i potpuno zelene. S vremenom će od stajanja dozreti. Tako ćete ih zaštititi od mraza koji je već moguć u listopadu i studenom, posebice u kontinentalnim područjima.
Rajčicu kupujte ovisno o tome za što ćete je koristiti. Za pripremu zimnice obično se u većini slučajeva koriste zreli plodovi, a rajčica mora biti zdrava i neoštećena kako biste dobili visoko kvalitetnu zimnicu.
Obavezno proučiti prije pripreme!
Pelati od rajčice bez konzervansa
Za pripremu ovog recepta trebat će vam svega dva sata. Brzo i jednostavno spremite rajčice i koristite ih dalje u receptima kada god to poželite. Iako su pelatima kupljenima u trgovini često dodani konzervansi, a onima koji nisu obično su deklarirani kao organski i cijena im je relativno visoka, mi ćemo pripremiti pelate bez dodatka konzervansa, odnosno s prirodnim konzervansom.
Jeste li znali da neki začini mogu biti prirodni konzervansi? Jedan od njih je i bosiljak. A postoji li začin koji bolje odgovara rajčici od bosiljka? Eterična ulja bosiljka prepuna su spojeva koji mogu prirodno konzervirati zimnicu. Estragol, cineol i drugi sastojci eteričnog ulja bosiljka sprječavaju množenje bakterija u hrani i uništavaju ih. Stoga ga slobodno koristite u pripremi bilo koje zimnice.
Iako se za pripremu pelata u pravilu koristi San Marzano rajčica, možete koristiti i neku drugu ako ovu vrstu nemate.
Sastojci
- sorta rajčice San Marzano ili šljivar rajčica (koliko kilograma rajčice koristite, toliko će vam otprilike teglica biti potrebno)
- bosiljak
- sol
- voda
Priprema
- Ulijte u veliki lonac vodu gotovo do vrha i ostavite je da se zagrijava do vrenja. Za to vrijeme dobro operite rajčice, a na samom vrhu svake zarežite nožem u obliku slova X. Ovo je potrebno kako bi kasnije lakše ogulili kožu s rajčice.
- Kada voda zakuha, dodajte joj rajčice i ostavite da se kuhaju otprilike 10 minuta.
- Ako volite tvrđe pelate, bit će dovoljno već i 30 sekundi nakon čega ih možete slagati u teglice. U tom slučaju preskočite sve naredne korake.
- Kada primijetite da se kožica s njih već sama počela odvajati i padati, izvadite ih iz vode i stavite sljedeće (ako imate više kilograma rajčica).
- Ogulite im kožicu. Ako volite nešto tvrđe pelate, već ih sada možete slagati u staklenke.
- U protivnom, operite lonac pa u njega vratite oguljene rajčice. Dodajte im po želji sol i papar te listiće bosiljka.
- Bosiljak koristite prema želji. Ako ga volite, dodajte i nekoliko šaka.
- Upalite štednjak i kuhajte rajčice još minimalno pola sata. Nije potrebno dodavati vodu niti ih miješati. Rajčice će vrlo brzo pustiti svoj sok u kojem će se kuhati.
- U pravilu, kada prokuhaju, kuhajte ih još otprilike 25 minuta.
Steriliziranje staklenki
Dok se rajčice kuhajte, sterilizirajte teglice u koje ćete ih pohraniti. U malo dublji lim za pečenje ulijte vodu (tek toliko da pokrije dno) pa na njega složite teglice. Teglice se ne bi smjele dodirivati. Pećnicu zagrijte na 100°C i ostavite teglice u pećnici da se steriliziraju dok rajčice ne budu gotove.
Kada su rajčice kuhane, teglice izvadite iz pećnice i još vruće rajčice ulijte s njihovim sokom u staklenke. Poklopite ih i zamotajte u prekrivače te tako ostavite do jutra. Postupno hlađenje teglica spriječit će njihovo kasnije kvarenje.
Čuvanje i skladištenje
Staklenke s pelatima rajčice pohranite na hladno i tamno mjesto, odnosno u prostor gdje i inače pohranjujete zimnicu. Jednom kada otvorite staklenku pelata, držite je pohranjenu u hladnjaku i potrošite za tri do pet dana.
Ljekovita svojstva
Za rajčicu se kaže da je biljka koja je izašla iz raja, a razlog su njezina brojna ljekovita svojstva. Iako se najčešće koristi u salatama i zimnicama kao ukusna povrtna kultura, rajčica je i puno više od toga.
Rajčice pospješuje izlučivanje tekućine ako se redovito konzumira. Time djelujete preventivno na visoki krvni tlak te na zdravlje srca i krvnih žila. Potiče izlučivanje probavnih i želučanih sokova, pomaže kod reume te kod zdravog mršavljenja. Uživajte u njezinim plodovima ako ste slabokrvni te ih često nudite djeci u razvoju.
Osim brojnih vitamina i minerala, rajčica sadrži i crveni pigment pod nazivom likopen koji pripada u skupinu najjačih antioksidansa, a koji pomaže u smanjenju LDL štetnog kolesterola. Zanimljivo je da se količina likopena drastično povećava procesom kuhanja što je pomalo neobično ako znamo da se termičkom obradom obično gube ljekovita svojstva. Stoga, najzdravija će biti u obliku soka, umaka, juha te u bilo kojem receptu koji zahtijeva kuhanje.
Foto: anjamirabelka / Pixabay
Zimnica od rajčica
Odgovori