Namirnica koja je prisutna u kuhinji svake domaćice, definitivno je luk. Najčešće se koristi prilikom pripreme slanih jela, bilo da je riječ o umacima, varivima, rižotima i drugim sličnim jelima, luk se nalazi u svemu. Često se može pronaći u raznim salatama jer njegov okus odgovara gotovo svakom povrću. Jedna je od namirnica koja se može pronaći u svakoj trgovini upravo jer je njegova upotreba vrlo široka.
Umak od luka poznat je i pod nazivom Zwiebel sos. Njegova priprema je vrlo jednostavna, a potrebno vam je svega nekoliko sastojaka i malo slobodnog vremena. Umak možete kombinirati s tjesteninom, rižom ili s bilo kojim mesnim pečenjem. U nastavku donosimo nekoliko recepata za aromatičan i ukusan umak.
Karakteristike luka
Luk pripada porodici lukova, a poznat je i pod nazivom kapula. Dvogodišnja je biljka čija je upotreba najraširenija u kulinarstvu. Vrlo je popularan na tržištu te ga se može svakodnevno pronaći na policama trgovina. Upravo zbog svoje popularnosti, danas se uzgaja diljem svijeta.
Ima razgranat i jak korijenov sustav, no sadrži vrlo malo korijenovih dlačica. Luk se sastoji od pravog stable koji se naziva plitica, sočnih mesnatih listova, jednog ili više pupoljka te suhih ovojnih ljuski. List se sastoji od zelenih dijelova koji se nazivaju peraje te od lisnih rukavca. Može sadržavati i do 1.000 cvjetova. Plod je obavijen ljuskama, okruglog je oblika te dolazi u dvije boje prema kojoj i postoji glavna podjela - bijeli i crveni luk.
Mora rasti na osunčanom i toplom mjestu u suprotnom će sam plod izgubiti na kvaliteti. Luk je vrlo otporan na niske temperature te samo sjeme može niknuti i kada je temperatura ispod 0°C. Vrlo sporo niče te mu je potrebno svakodnevno zalijevanje. Može se uzgojiti sjemenom ili lučicama. Ako se sije pomoću sjemena, onda se proces sadnje odvija sredinom ožujka, a ako je riječ o sadnji lučicama, tada se proces odvija krajem travnja - početkom svibnja.
Zbog velike potražnje, danas postoji na stotine sorti luka koje se međusobno razlikuju po boji, veličini, obliku, okusu te samom vremenu sazrijevanja i berbe.
Luk za preradu
Prilikom pripreme umaka od luka, možete koristiti bilo koju sortu luka. Postoje recepti i s bijelom i s crvenom vrstom luka, a u nastavku donosimo najpopularnije sorte obje vrste koje možete pronaći u našim krajevima.
Valentino
Ovo je novonastali hibrid luka, vrlo je popularna među uzgajivačima jer nije zahtjevna za uzgoj. Otporna je na razne biljne nametnike i bolesti i na nepovoljne vremenske čimbenike. Okruglog je oblika te pripada sortama bijelog luka - ljuska mu je smeđe boje, a samo meso je bijele boje i vrlo sočno.
Bessonovskoy
Ova sorta je također jedna od popularnijih sorti na tržištu. Lukovice su nešto manjeg obujma i veličine, zaobljenog oblika i blago spljoštene. Također jedna od mnogih sorti bijelog luka čija je ljuska smeđe do zlatne boje, a meso je prepuno soka i bijele boje. Srednje je otporna na biljne bolesti i nametnike.
Manas
Manas sorta vrlo je visoke produktivnosti. Otporna je na sušu i gljivične bolesti što joj je velika prednost prilikom izbora sorti za uzgoj. Lukovica je zaobljenog oblika, ljuskica je smeđe boje, a sama pulpa vrlo je sočna i bijele boje.
Danilovsky
Ovo je jedna od popularnijih sorti crvenog luka. Ljuska joj je ljubičaste boje, a sama pulpa svijetlo ljubičaste i vrlo je sočna. Oblik lukovice je okrugao, na nekim dijelovima je plosnat. Produktivnost je vrlo visoka i otporna je na biljne bolesti.
Elan
Ovu sortu karakterizira žuta ljuska i bijelo, sočno meso. Lukovice su zaobljenog-ravnog oblika te vrlo ranog sazrijevanja. Mana ove sorte je vrlo kratko razdoblje skladištenja lukovica.
Berba i kupovina
Berba luka odvija se ručno kada on potpuno sazre. Luk se vadi iz zemlje kada njegovo lišće potpuno omekša i već se polako započne sušiti. Vrijeme berbe ovisi o sorti te samim vremenskim uvjetima u kojima je biljka rasla, no najčešće sredinom kolovoza.
Prilikom kupovine luka važno je obratiti pozornost na sam izgled ploda. Izbjegavajte one koje imaju površinska oštećenja, prekrivene su s pljesni ili sličnim gljivicama te one koji su premekani na dodir. Takav luk neće biti dobrog okusa niti kvalitete. Birajte one lukovice koje zadovoljavaju veličinom, bojom ljuske te čvrstoćom. Najbolje bi bilo kupiti ga na tržnici ili kod domaćeg uzgajivača.
Recepti za umak od luka
Umak od luka nije nimalo zahtjevan za pripremu. Uz svega nekoliko sastojka, svom jelu pružite dodatnu aromu. Prilikom pripreme možete dodati začine po želji poput chillija, ljutih papričica, crvene paprike, domaće vegete ili što god vama odgovara. Prije same pripreme temeljito očistite i operite staklenke te ih sterilizirajte. U nastavku donosimo tri recepta za ovaj jednostavan i vrlo ukusan umak.
Obavezno proučiti prije pripreme!
Domaći umak od luka
Ovo je tradicionalni recept za umak od luka koji su koristile naše prabake i bake. Količinu sastojaka i izbor začina prilagodite prema svom ukusu i potrebama. U ovom receptu koristi se voda, no vi ju možete zamijeniti juhom ili povrtnom kockom za juhu. Nakon pripreme umaka, ako ga ne planirate skladištiti, možete dodati žličicu kiselog vrhnja. Od navedenih sastojaka dobiti ćete otprilike jednu staklenku od 370 ml.
Sastojci
- 5 glavica crvenog luka
- maslinovo ili suncokretovo ulje (prema potrebi)
- 2 žličice smeđeg šećera
- 3 dl vode
- 1 žlica brašna
- sol, papar (količina po ukusu)
Priprema
- Luk očistite i narežite na manje kockice.
- U dublju tavu dodajte ulje i pustite neka se zagrije na laganoj vatri.
- Dodajte nasjeckani luk i pržite ga dok ne primijetite da se boja mijenja.
- Dodajte šećer i sve temeljito promiješajte.
- Kada se šećer karamelizira, dodajte vodu. Sve temeljito promiješajte i nastavite kuhati.
- Dodajte sol, papar i brašno. Dobro promiješajte kako bi se svi sastojci sjedinili i kuhajte još 10-ak minuta.
- Topao umak izlijte u prethodno sterilizirane staklenke i čuvajte u hladnjaku ili ga poslužite toplog.
Umak od luka i crnog vina
Umak od luka i crvenog vina najčešće se koristi kao dodatna aroma mesnom pečenju. Njegova priprema je jednostavna, a sam okus će vas zasigurno oduševiti, a možete ga pripremiti u svega nekoliko minuta. Začine i količinu prilagodite svom ukusu i potrebama. Od navedenih sastojaka dobit ćete otprilike 2 staklenke od 500 ml.
Sastojci
- 2 glavice luka
- 10 ml biljnog ulja (maslinovo ili suncokretovo ulje)
- 1 žličica smeđeg šećera
- 1 žlica brašna
- 160 ml crnog vina
- 700 ml goveđe juhe
- 1 žlica balzamičnog octa (alceto balsamico)
- sol, papar (količina po ukusu)
Priprema
- Luk očistite i nasjeckajte ga na veće komade, polukrugove ili oblik koji vama odgovara.
- U dublji lonac dodajte ulje, a možete i staviti više ako želite.
- Nakon što se ulje zagrijalo, dodajte luk i na laganoj ga vatri pržite. Povremeno ga promiješajte kako ne bi zagorio.
- Kada primijetite da luk mijenja boju, dodajte žličicu šećera i temeljito promiješajte.
- Pržite koju minutu pa dodajte vino i alceto balsamico, sastojke promiješajte kako bi se sjedinili.
- Kuhajte luk u vinu 10-ak minuta uz povremeno miješanje.
- Dodajte goveđu juhu, ali samo pola od cijele količine. Kuhajte na umjerenoj vatri uz povremeno miješanje.
- U preostalu juhu dodajte žlicu brašna i miješajte sve dok se ono ne sjedini i ne uklonite grudice.
- U umak dodajte sol i papar, promiješajte i pustite neka se kuha 15-ak minuta.
- Preostalu juhu izmiješanu s brašnom dodajte u umak te kuhajte dok umak ponovno ne proključa.
- Topli umak izlijte u prethodno sterilizirane staklenke i čuvajte u hladnjaku ili ga poslužite toplog.
Umak od luka i gljiva
Ako ste ljubitelj gljiva, ovo je recept za vas. Gljive i luk, uz dodatak domaće šalše doista pružaju odličnu kombinaciju okusa i svako jelo aromatiziraju. Za pripremu ovog recepta potrebno vam je nekoliko sastojaka i malo slobodnog vremena. Količinu sastojaka i začine prilagodite svojim potrebama i ukusima. Od navedenih sastojaka dobit ćete otprilike 2 staklenke od 500 ml.
Sastojci
- 150 g gljiva
- 200 g luka
- maslinovo ili suncokretovo ulje (količina po potrebi i ukusu)
- sol, papar (količina po ukusu)
- 15 g brašna
- 800 ml šalše (umaka od rajčice)
Priprema
- Luk očistite i nasjeckajte ga na komadiće.
- U dublji lonac ili tavu dodajte ulje i zagrijte ga na laganoj vatri.
- Dodajte nasjeckan luk i pržite ga na laganoj vatri uz povremeno miješanje.
- Gljive nasjeckajte na željene komade te ih dodajte u lonac kada primijetite da je luk promijenio boju.
- Sve temeljito promiješajte i nastavite pržiti povrće na laganoj vatri.
- Šalšu pretresite u posudu i dodajte brašno. Miješajte dok grudice ne nestanu.
- Nakon što su gljive ispustile svoj sok, prelijte povrće šalšom.
- Nastavite kuhati 15-ak minuta uz povremeno miješanje.
- Dodajte sol i papar te temeljito promiješajte kako bi se sastojci sjedinili.
- Vruć umak ulijte u prethodno sterilizirane staklenke i čuvajte u hladnjaku ili ga poslužite toplog.
Čuvanje i skladištenje
Prije same pripreme umaka od luka, potrebno je temeljito očistiti staklenke te ih sterilizirati. Umak možete poslužiti toplog ili ga skladištiti u hladnjaku. Mora se čuvati u hladnjaku gdje može stajati do 3 tjedna. Ako pritom dodate bilo kakve mliječne proizvode, umak potrošite u što kraćem vremenu.
Upotreba u kuhinji
Umak od luka možete upotrijebiti na nekoliko načina. Zbog svog aromatičnog okusa odlično se slaže s različitim namirnicama. Možete ga kombinirati s tjesteninom ili rižom, a odlično se slaže i s raznim mesnim pečenjima i roštiljom. Možete ga dodati u tortilje ili uz grickalice. Ako napravite gušću verziju, umak možete koristiti kao namaz. Možete ga kombinirati i s raznim pireima, bilo da je riječ o krumpiru, mrkvi, celeru ili sličnom povrću. Opcija je doista puno, na vama je da izaberete.
Ljekovita svojstva
Luk je vrlo ljekovita povrtna kultura, a mašem tijelu pridonosi na mnogo načina. Tradicionalno, pomaže pri pročišćavanju krvi te potiče rad srca i krvotoka. Pomaže pri regulaciji kolesterola i krvnog tlaka. Potiče probavu te se njegova konzumacija preporučuje svima koji imaju problema s jetrom i kroničnim zatvorom. Smanjuje nadutost te naše tijelo opskrbljuje potrebnom energijom i snagom. Luk je izvrstan za glavobolju i odličan je saveznik u borbi s virusima i prehladama.
Zimnica od luka
Odgovori